78% молоді не хочуть працювати за спеціальністю, а більшість батьків бачать своїх дітей у IT-сфері: результати опитування

2168
Додати
до обраних
Поділитися

Попри те, що 31% учасників ЗНО цьогоріч не склали тест з математики, більшість абітурієнтів та студентів планують працювати у сфері роздрібної торгівлі, продажів та закупок та очікують зарплату на рівні 5-10 тисяч гривень. Найменше українська молодь планує свою кар’єру в науковій галузі, авіації та військовій справі. Батьки ж переважно бачать майбутнє своїх дітей у високооплачуваній сфері IT та вважають 10-15 тис. грн оптимальною зарплатою для першої роботи.

OLX Робота ділиться результатами опитування про майбутнє та першу роботу, в якому взяли участь понад 5 тис. батьків та 1,5 тис. молодих фахівців (школярі старших класів, абітурієнти, студенти).

Де хочуть працювати молоді фахівці

Під час літніх канікул 2/3 молоді шукають тимчасовий підробіток, а 1/3 — постійну роботу. Водночас більшість — 40% — готові працювати за 5-10 тис. грн на місяць, 28% — за 10-15 тис. грн, 15% — від 15 тис. грн та більше.

Найпопулярніші п’ять сфер серед молоді

1. Торгівля та продажі — 18%.

2. Бари / ресторани / кафе — 17%.

3. ІТ / телеком / комп’ютери — 11%.

4. Маркетинг / реклама / дизайн / SMM — 10%.

5. Будівництво — 6%.

Найменше українська молодь бачить себе в науці — лише 0,33% опитаних, в авіації, військовій справі — по 0,58% респондентів.

«Зараз ми спостерігаємо зміну парадигми: серед найпопулярніших професій дедалі більше робітничих спеціальностей. Молодь частіше обирає фах за власним інтересом, а не умовним престижем в суспільстві. Саме тому в топі найпопулярніших ми бачимо такі різні спеціальності: від продажів до IT, від будівництва до маркетингу. Це створює більші можливості для розвитку бізнесу й економіки. Занепокоєння викликає наднизька популярність сільського господарства, науки, авіації та військової справи. Державі та підприємцям необхідно розвивати ці галузі, мотивувати молодь та пропонувати кращі умови праці, адже вже зараз ми спостерігаємо недостатню кількість спеціалістів у цих сферах. За даними Всеукраїнського центру зайнятості, наприклад, на 7 тис. штатних одиниць у сфері сільського господарства приходилося 36 тис. безробітних фахівців, у науковій діяльності — на 1,3 тис. шт. од. — 8 тис.безробітних», — пояснює результати опитування керівниця напрямку OLX Робота Марія Абдулліна.

Про яке майбутнє для дітей мріють батьки 

Згідно з опитуванням OLX Робота, кожен третій опитаний дорослий хоче, щоб його діти працювали у приватному секторі, кожний четвертий — щоб вони самі стали підприємцями малого / середнього бізнесу, а кожний п’ятий — щоб стали держслужбовцями. Найменше бачать своїх дітей у сфері освіти — 4%, стартапах — 5% та громадському секторі — 6%.

Водночас батьки, серед яких більшість віком 40-55 років, не бачать своїх дітей у робітничих спеціальностях, а виключно «білими комірцями».

Найпопулярніші п’ять сфер для молоді з позиції батьків

1. ІТ / телеком / комп’ютери — 19%.

2. Медицина / фармація — 8%.

3. Юриспруденція та бухгалтерія — 8%.

4. Маркетинг / реклама / дизайн / SMM — 6%.

5. Культура та мистецтво — 6%.

Цікаво, що 42% батьків все ще активно долучаються до процесу вибору спеціальності абітурієнта, а 39% дозволяють дитині визначитися з фахом самостійно. Ключовим фактором стає інтерес до роботи, оплата праці та затребуваність професії.

До речі, кожний п’ятий дорослий вважає, що для першої роботи буде оптимальною зарплата у 20 тис. грн на місяць та більше. Така сама кількість вважає прийнятною винагородою 15-20 тис. грн. Однак на думку більшості батьків — 55% — хорошою оплатою для старту буде сума від 5 до 15 тис. грн на місяць.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як не вигоріти під час пошуку роботи

Як не вигоріти під час пошуку роботи: лайфхаки від OLX

Як уникнути вигорання під час пошуку роботи: лайфхаки від OLX ✔️ Як залишитися мотивованими та стресостійкими ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.