Аналітика

Вперше на заробітки: 36% пенсіонерів не планують повертатися

24 Вересня 2019   
 110
Вперше на заробітки: 36% пенсіонерів не планують повертатися

Чотири з п’ятьох опитаних українців очікують отримувати за кордоном більше $1 000. 38% людей, які їдуть на заробітки вперше, готові залишити країну лише на кілька місяців. Більш розвинена медицина виявилася останнім за важливістю критерієм під час вибору країни. Які ризики турбують наших земляків в закордонному працевлаштуванні та на що впливає вік пошукачів – в аналітиці OLX Робота за результатами опитування українців, які бажають вперше виїхати на заробітки.

38% українців, які їдуть на заробітки вперше, залишать країну всього на кілька місяців – повідомляють аналітики OLX Робота. Кількість наших громадян, які збираються виїхати за кордон назавжди, склала більше 12%.

Зрозуміти, які фактори впливають на такі полярні рішення, допоможуть «портрети» наших співвітчизників. Один з них шукає короткостроковий заробіток, а інший планує не повертатися на Батьківщину взагалі.

Українцю, який розглядає для себе можливість тимчасової роботи за кордоном, 50 років. Живе він у селі, з жінкою та дітьми. Має повну середню або професійно-технічну освіту. Нинішня зарплата дозволяє йому забезпечувати сім’ю лише продуктами харчування та необхідними недорогими речами.

Іншому нашому співвітчизнику 26 років, і він всерйоз думає про те, щоб виїхати з України назавжди. У нього є дружина, але дітей ще немає – тому переїхати до іншої країни легше. Він живе в одному з обласних центрів. Диплом про повну вищу освіту допоміг отримати високооплачувану роботу – тепер він може дозволити собі придбати практично все, що хоче.

OLX Робота_Вперше на заробітки 36% пенсіонерів не планують повертатися

Що стосується статі, чоловіків, які не планують повертатися з-за кордону, на 3% більше жінок. А ось серед тих, хто виїде всього на кілька місяців, на 5% більше жінок.

Українці за 65 років також активні у пошуку роботи за кордоном – так, кожен третій бажає пропрацювати там кілька місяців, а 36% пенсіонерів хочуть виїхати з країни назавжди – відзначають аналітики OLX Робота.

Заробітна плата, яку очікують отримувати за кордоном пошукачі, в 4 з 5 випадків перевищує $1 000. 27% респондентів влаштує дохід від $1 000 до $1 200, а 19% хочуть більше – від $1 200 до $1 500. При цьому майже кожен п’ятий погодиться на з/п менше $1 000.

Переважно українці не збираються працювати за своєю спеціальністю, лише 23% відповіли ствердно на це питання. Більш того, 39% опитуваних влаштує будь-яка робота, професія їх не цікавить. Серед сфер зайнятості, в яких шукають роботу, домінує виробництво (32%). 21% обрали варіант «інше», куди входять IT-спеціалісти, менеджери, автослюсарі, в 12% випадків хочуть влаштуватися водіями.

Для пошуку роботи 73% респондентів користуються спеціалізованими ресурсами. Серед них 7 з 10 надають перевагу olx.ua.

70% українців мають побоювання з приводу роботи за кордоном і стільки ж радилися через це з друзями та родичами, які вже мали такий досвід роботи. Найбільше респондентів лякає ризик невиплати зарплати згідно з договором (53%) та погане ставлення роботодавця (42%). При цьому жінки схильні переживати через невідповідність доходу (57% жінок і 54% чоловіків) та психологічного дискомфорту, пов’язаного зі зміною обстановки та віддаленості від рідних та близьких (42% жінок і 36% чоловіків).

З’ясувалося, що чим молодший пошукач, тим більше схильний він переживати про різні ризики: наприклад, про невиплату заробітної плати думають 60% людей у віці від 25 до 34 років і 49% – від 45 до 54 років. Що стосується місця проживання респондентів, того ж ризику найбільше побоюються жителі міст і сіл. А ось некомфортні умови проживання турбують 36% респондентів з обласних центрів, 30% – із селищ міського типу, і найменше – мешканців сіл (21%).

Головні критерії при виборі країни для працевлаштування – високі зарплати та хороші умови праці. На другому місці за значимістю для українців виявилася розвинена економіка. І чим молодші пошукачі, тим важливіші для них ці показники. Притому жінки більш схильні поїхати в певну країну через родичів або знайомих, які вже там працюють – на 7% частіше, ніж чоловіки, для яких більш важлива стабільність в країні (25% у порівнянні з 19% у жінок).

Варто зазначити, що більш розвинена медицина виявилася останнім за важливістю критерієм для українців.