• Укр
  • Рус

Нове законодавство: які зміни чекають на компанії та працівників

5598
Додати
до обраних
Поділитися
Людмила КолбАвтор

Президент України підписав новий Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Головна зміна – дерегуляція та лібералізація окремих умов трудових відносин. Редакція блогу OLX разом з юристами розібралася в деталях документа і сформувала перелік змін для роботодавців та працівників.

Що змінюється для роботодавців

Прийом нових працівників

Якщо компаніям бракує співробітників (наприклад, через їхню евакуацію в іншу місцевість), то вони можуть укладати з новачками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на час заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Звільнення з ініціативи роботодавця

Під час воєнного стану працедавець може звільнити тимчасово непрацездатного працівника, а також співробітника у відпустці (крім декретної та з догляду за дитиною) з першого дня після закінчення непрацездатності або відпустки.

Оплата праці

Роботодавців звільняють від відповідальності за порушення строків оплати, якщо вони доведуть, що це сталося через ведення бойових дій або інші обставини непереборної сили.

Водночас таке звільнення не означає, що в компанії зникає обов’язок виплатити фінансову винагороду своїм працівникам. Якщо працедавець не може розраховуватися з командою через ведення бойових дій, строки виплат можуть бути перенесені до моменту відновлення діяльності компанії.

Призупинення дії трудового договору

Це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення співробітником виконання своїх зобов’язань за трудовим договором. Дію цього договору можна призупинити через військову агресію проти України. Водночас це не означає припинення трудових відносин.

Роботодавець та працівник за можливості повинні повідомити одне одного про призупинення у будь-який доступний спосіб. Відшкодування невиплаченої працівнику заробітної плати та інших виплат покладається на росію як на державу-агресора.

Що змінюється для працівників

Переведення на іншу роботу

Роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу без його згоди, якщо:

  • це необхідно для відвернення / ліквідації наслідків бойових дій або інших обставин, що становлять загрозу життю людей;
  • така робота не протипоказана за станом здоров’я;
  • оплата праці повинна бути не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

Виняток: переведення в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії, – у цьому випадку згода співробітника обов’язкова.

Звільнення з ініціативи працівника

Можна не попереджати про це роботодавця за два тижні. У зв’язку з веденням бойових дій там, де розташована компанія, працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві.

Виняток: людина примусово залучена до суспільно-корисних робіт / виконує роботи на об’єктах критичної інфраструктури (метро, військові частини тощо).

Графік роботи

Робочий тиждень може бути збільшений – до 60 годин, а для тих, хто працює за скороченим графіком, – до 50. Компанія визначає час початку і закінчення роботи.

Тривалість щотижневих вихідних може бути скорочена до 24 годин. Крім того, працівнику можуть відмовити у наданні будь-якої відпустки, окрім декретної та з догляду за дитиною, якщо він залучений до робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Водночас протягом періоду дії воєнного стану компанія може надавати працівнику відпустку без збереження заробітної плати, якщо той про це попросить.

Людмила КолбАвтор
Поділитися
Додати
до обраних
Як працювати й підтримувати команди під час війни: досвід Eldorado, ОККО, Meest та KFC

Як працювати й підтримувати команди під час війни: досвід Eldorado, ОККО, Meest та KFC

Як працедавці пристосувалися до нових умов та які ініціативи з підтримки команд запровадили – дізналася редакція блогу OLX.