Придбання речей, що були в ужитку, давно вже стало трендом. Думати, перш ніж щось купити, мінімізувати відходи, економно ставитися до природних ресурсів — важливі складові свідомого споживання. Це допоможе не лише навести лад у власному житлі, а й зменшити забруднення планети.
Принципи Zero Waste: що таке усвідомлене споживання?
Свідоме споживання — це справжня філософія. Ви змінюєте стиль життя і несете відповідальність за все матеріальне, що споживаєте. Принципи No Waste (нуль відходів) полягають у тому, щоб:
- відмовитися від миттєвих і необдуманих покупок;
- робити ставку на якість, а не на кількість;
- не купувати зайве;
- не викидати непотрібне, а перероблювати/продавати/змінювати.
«Споживання No Waste — вибір на користь майбутнього нашої планети. А суттєве заощадження грошей та збільшення вільного простору у квартирі стають приємними бонусами.»
Як споживати свідомо в різних сферах життя?
Одяг, техніка, їжа, посуд — сучасне виробництво прагне збільшити темпи, а, отже, і примусити нас купувати більше. Через це багато природних та людських ресурсів витрачаються даремно. Розв’язання проблеми полягає у свідомому споживанні, і кожна сфера має свої особливості.
Одяг
Цікавий факт: виробництво однієї футболки потребує 2,7 тис. л води (за даними Greenpeace). Тож коли ви купуєте під час розпродажів річ із шаленою знижкою, то витрачаєте не тільки пару сотень гривень, а й природні ресурси. Що робити з огляду на свідоме споживання та екологічну моду? Є декілька правил:
- плануйте покупки — робіть їх обдумано, запитуйте себе, чи дійсно вам потрібна ця річ;
- створіть капсульний гардероб — це економно, розумно та дуже зручно, адже одяг комбінується між собою;
- купуйте тільки якісні речі — краще знайти один светр із дорогої вовни, ніж три дешеві, які через сезон будуть у смітнику;
- шукайте вживані товари — одяг БУ вже давно став вибором свідомих користувачів, і світові зірки теж підтримують цей тренд;
- беріть речі напрокат — якщо плануєте одягти святкову сукню лише один-два рази, є сенс узяти в оренду, а не купувати її;
- ремонтуйте одяг — перегляньте речі в шафі та знайдіть такі, що можуть отримати друге життя після ремонту;
- ретельно доглядайте за речами — це продовжить період їхньої служби та допоможе вам виглядати бездоганно.
Також не забувайте, що усвідомлене споживання включає й етичну моду. Відмовтеся від натурального хутра й надайте перевагу якісним і більш зручним штучним замінникам.
Техніка
Електроніка полегшує наше життя, однак не завжди позитивно впливає на довкілля. Усім, хто підтримує позицію 0 Waste, варто принаймні спробувати наступне:
- купувати вживану техніку — за ті самі гроші можна купити ноутбук БУ з дуже потужними характеристиками або новий, але не такий просунутий (вибір першого варіанту допоможе зекономити природні ресурси);
- продавати або здавати стару електроніку — навіть якщо техніка повністю не працює, є шанс використати деякі деталі за призначенням;
- навчитися правильної утилізації — кольорові метали, електроніка та ліквідний пластик можна переробити — варто лише доправити пральну машину чи холодильник у пункт перероблення.
«Не забувайте правильно утилізувати не лише техніку, а й супутні товари — наприклад, батарейки. Якщо будете викидати їх у смітник, у ґрунт потраплять важкі метали. Тож краще залишати батарейки в спеціальних коробках, які є в багатьох супермаркетах.»
Їжа
Харчуватися смачно та з мінімумом відходів — просто. Дотримуйтеся таких рекомендацій:
- продумуйте меню на тиждень — це дасть змогу одразу закупити необхідну кількість продуктів, убереже від зайвих походів у магазин, псування продуктів і великої витрати часу;
- робіть ревізію — часто серед запасів є цікаві знахідки, з яких можна на швидку руку зварити смачну вечерю;
- не викидайте їжу, якій можна надати альтернативне використання, — наприклад, зі скислого молока зробіть м’який сир або оладки, а залишки каші віддайте вуличному собаці.
Якщо вважаєте себе просунутим адептом свідомого споживання, можете придбати спеціальні прилади для перероблення залишків їжі. Ви знали, що шкурки бананів, шкаралупа від яєць чи гарбузове насіння можуть перетворитися на чудове добриво?
Також усвідомлена харчова поведінка виключає вживання надмірної кількості їжі, особливо простих вуглеводів, шкідливих жирів, небезпечних добавок тощо. Завжди вивчайте склад того, що збираєтесь їсти, та пам’ятайте, що харчування має приносити користь.
Посуд
Щоденні звички можуть або врятувати природу, або заподіяти їй шкоду. Звертайте увагу на такі моменти:
- вибирайте якісний багаторазовий посуд — він упродовж багатьох років залишиться функціональним і буде тішити гарним виглядом;
- скоротіть використання пластику й поліетилену — придбайте зручний шопер, силіконові стаканчики для кави, багаторазові пляшки для води тощо;
- звертайте увагу на безпеку — це має бути посуд, що підходить для харчування, інакше в організм можуть потрапити шкідливі речовини.
Як і у випадку з їжею, варто час від часу здійснювати ревізію посуду. Щось можна віддати на благодійність, щось продати, головне — не накопичувати вдома купу непотрібних каструль і тарілок.
Природні ресурси
Це питання зараз є особливо актуальним. Подумайте, в який спосіб можна скоротити використання світла й води. Зазвичай рішення дуже прості й логічні. Вимикайте світло, якщо не перебуваєте в кімнаті, не вмикайте воду в душі, поки користуєтеся мочалкою, придбайте посудомийну машину, енергоощадні прилади та джерела відновлювальної енергії.
Сортування сміття — важливий аспект розумного споживання
Сортування сміття за останні роки стало справжнім екологічним трендом. Досвід європейських країн вражає. Наприклад, Швейцарії зараз вдається переробляти 100 % скла, адже громадяни не нехтують фасуванням відходів в окремі баки.
Якщо стисло, принцип сортування сміття передбачає розподілення непотребу в різні баки. Кожен з них призначений окремо для пластику, паперу, скла, електроніки, металу та органіки. Спробуйте відмовитися від скидання всіх відходів удома в одне відро для сміття, шукайте точки приймання макулатури, скла чи пластику у своєму населеному пункті — і такими маленькими кроками ви зробите неоціненний вклад у збереження нашої природи.
Куди дівати непотрібні речі?
Якщо певна річ вам більше не потрібна та лише займає місце, це не означає, що про неї не мріє хтось інший. Розумне рішення — продавати або віддавати задарма (залежно від стану товару та власних побажань). З цим із радістю допоможе сервіс OLX. Докладніше про те, як продавати, можете прочитати за лінком. І нехай усе матеріальне в нашому житті буде справді корисним.