Робота касирів давно вже не зводиться тільки до того, щоби приймати чи видавати гроші. У наш час в організацій і підприємств посадова інструкція касира передбачає низку обов’язків. Для їхнього виконання фахівцю потрібні певні знання, навички й особисті якості. Тож що робить касир у банку, у чому полягає робота на касі в магазині й, зрештою, кому сподобається займатися касовими операціями? Розберімо відповіді на всі ці запитання.
Що робить касир
Касир — це фахівець, який працює з фінансовими розрахунками: здійснює касові операції з готівкою, займається безготівковими розрахунками з використанням електронних грошей і банківських карток.
Назва професії походить від італійського слова «cassa», тобто «скринька». Перші «касири» були ще за часів Київської Русі. Щоправда, називалися вони тоді скарбниками, до їхніх обов’язків входило зберігання статків князів та заможної знаті. У сучасному вигляді професія почала формуватися в XIX ст., після того, як брати-підприємці Рітт (зі США) розробили прототип сучасного касового апарату.
Де працюють касири та які в них обов’язки
У наш час касирам часто доводиться поєднувати обов’язки бухгалтерів і продавців. Щоправда, специфіка роботи фахівця значним чином залежить від місця працевлаштування. Скажімо, обов’язки касира в супермаркеті й у банку мають суттєві відмінності. У першому випадку працівник має приймати оплату за товар, видавати покупцям решту, контролювати наявність касової стрічки в апараті, а після закінчення зміни перераховувати готівку в касі. Крім усього, продавець касир зобов’язаний перевіряти кількість, вагу, якість товару, вибраного покупцем.
Фахівці, що працюють у банківських установах, зазвичай поєднують функції спеціаліста з фінансових операцій, бухгалтера й контролера. Вони працюють із цінними паперами, рахунками, платіжною документацією, ведуть звітність, приймають і видають готівку тощо. Така робота, як касир-операціоніст, потребує від фахівця швидко виконувати грошові розрахунки, працювати з електронними базами даних, перевіряти правдивість платіжних документів та правильність їхнього заповнення.
Працівники квиткових кас, окрім продажу квитків, мають ще й фахово надавати консультації щодо послуги, які можна дістати за придбаним квитком.
Проте є і певні загальні посадові обов’язки касирів, незалежно від місця їхньої роботи. Це:
- ведення касової документації;
- облік та зберігання грошей компанії, організації чи підприємства;
- перевірка справжності купюр;
- надання касових послуг клієнтам;
- забезпечення безперебійної роботи каси.
Повний перелік обов’язків визначається посадовою інструкцією, зважаючи на специфіку сфери професійної діяльності.
Які здібності необхідні для касира
Як освоїти касовий апарат? Це одне з найпопулярніших запитань у тих, хто планує працювати в сегменті касових послуг. Тим, хто шукає роботу у сфері торгівлі, справді варто знати, як працювати з касою в супермаркеті. Проте треба передбачати, що робота на посаді касира вимагає від фахівця не тільки цих умінь. Не менш важливими для успішної роботи є:
- уважність;
- здатність швидко рахувати;
- чесність;
- стресостійкість;
- акуратність у веденні паперової роботи;
- комунікабельність;
- тактовність.
Оскільки робота з касовим апаратом — це основа професії, а обчислювальна техніка постійно вдосконалюється та оновлюється, важливо, щоб фахівець міг швидко адаптуватися до роботи з новішим обладнанням.
Як здобути освіту касира
Щоб стати фахівцем касових операцій, не потрібно витрачати чимало часу на навчання. Здебільшого для старту достатньо закінчити спеціальні курси, під час яких освоїти ази професії та пройти практичне навчання з роботи на касовому апараті. Проте наявність диплома торговельно-економічного закладу буде тільки в плюс, і точно посприяє швидкому кар’єрному зростанню.
Попит на професію касира
Є не так багато професій, на які тримається попит у будь-який час, незалежно від сезону, загального економічного рівня в країні чи регіоні. Але робота касир ідеально відповідає цим характеристикам.
Фахівці, що спроможні якісно виконувати касові операції, запрошені в різних сферах діяльності. Без таких спеціалістів не обійтися в торгівлі, сфері обслуговування, у фінансових установах, на більшості підприємств та організацій різного роду зайнятості. Саме тому касиру доволі легко знайти роботу як у столиці, так і в маленькому провінційному містечку. Щоб упевнитися в цьому, достатньо простежити тенденцію оголошень із вакансіями на сервісі OLX.
Хоч із початком війни в лютому 2022 року кількість оголошень про роботу для касирів на сайті різко зменшилася (трохи більше за 200 оголошень у квітні 2022 проти 2046 у січні того ж року), проте зараз цифри стрімко йдуть вгору. На початку 2023 року на OLX було вже понад 1020 активних оголошень про роботу для касирів. І є всі передумови для того, щоб така тенденція зберігалася і надалі.
Плюси та мінуси роботи
Робота касира з касовим апаратом, як і будь-яка професія, має свої переваги та недоліки. З-поміж основних переваг професії можна виділити:
- попит на ринку праці;
- можливість знайти роботу в різних сферах;
- можливість розпочати роботу одразу після навчання, без значного трудового досвіду;
- реальна перспектива кар’єрного зростання (від рядового до старшого касира, бухгалтера, контролера, адміністратора торговельного залу тощо).
Є і певні недоліки. Скажімо, касир на підприємстві чи в торговому сегменті є матеріально відповідальною посадовою особою, що передбачає і більше обов’язків. Фахівцям касових операцій щоденно доводиться виконувати рутинну монотонну роботу, що потребує підвищеної розумової діяльності й низької фізичної рухливості — це веде до більшої втомлюваності наприкінці робочого дня. Певні ризики передбачає така робота, як касир обміну валют. Якщо пункт обміну не облаштовано надійною системою захисту, це може приваблювати грабіжників.
Скільки отримує касир
Робота на касі в супермаркеті та в банківській установі, чи на підприємстві, можуть приносити суттєво різний дохід. Зарплатня фахівця формується з урахуванням різних чинників: розмір ставки, наявність бонусів, досвід спеціаліста. На розмір заробітку впливає специфіка компанії та регіон. Скажімо, у столиці оплата праці зазвичай дещо вища, ніж зарплата фахівця тієї ж кваліфікації в провінційній невеликій компанії. Середня зарплата в Україні на початку 2023 року становила 11500 гривень. Причому, якщо проаналізувати тенденцію з весни 2022 року до початку 2023-го, то легко зауважити — середня заробітна плата в Україні зростає.