Позмінна робота стосується орієнтовно 20% всього робочого населення. В основному це працівники зайняті в органах правопорядку, охороні здоров’я, соціальному забезпеченні та промисловості. Робота такого характеру зазвичай виконується в три зміни, це пов’язано з необхідністю цілодобового виконання професійних обов’язків. Найбільший виклик для персоналу — робота в нічну зміну. Адже це порушує біологічний ритм людини, і не всі однаково можуть пристосуватися до умов, які передбачає нічна робота. Розповідаємо в цьому матеріалі про особливості роботи в нічну зміну та даємо рекомендації, яких варто дотримуватись.
Які є недоліки роботи в нічний час
Робота в нічний час не є природною для організму людини, тому може мати негативний вплив на різні аспекти її життя. Багато співробітників, які виконують свої обов’язки вночі, страждають безсонням, постійною дратівливістю, хронічною втомою. Можуть виникнути сімейні або соціальні проблеми у зв’язку з обмеженням часу спілкування з рідними та друзями.
Проблеми зі здоров’ям
Позмінна робота нічна зміна перетворюється на серйозне випробування для організму людини. Робота в нічні зміни може становити загрозу для здоров’я, оскільки виснажений організм більш схильний до появи розладів та захворювань. Через роботу в нічний час доби можуть виникати:
- часті інфекції — порушення біоритмів призводить до зниження імунітету, що робить людину більш вразливою до зараження хвороботворними бактеріями та вірусами;
- розлади травної системи — через недотримання точного хронометражу в прийманні їжі працівники нічної зміни страждають від порушення апетиту, печії та болю в животі;
- порушення системи кровообігу — проблеми можуть бути спричинені впливом стресу, який переносить людина, працюючи в нічні зміни;
- розлади нервової системи — збій біологічних ритмів може спричинити зниження вироблення серотоніну та, як наслідок, порушення психоемоційного стану людини, що часом потребує лікування психотропними препаратами.
З огляду на ризики для здоров’я, не дивно, що закон про нічні зміни (ст. 55 КЗпП) обмежує прийняття на роботу в нічний час вагітних жінок та жінок, які самостійно виховують дітей до трьох років (ст. 176 КЗпП), а також неповнолітніх (ст. 192 КЗпП).
Ризик виникнення ожиріння
Робота вночі також сприяє ожирінню. У цей час людський організм має меншу метаболічну здатність. Вживаючи їжу серед ночі працівник може швидко набрати зайву вагу, а це перший крок до ожиріння і подальших проблем зі здоров’ям.
Відчуття самотності
Самотньо себе можуть почувати працівники певних спеціальностей, робота яких у нічний час обмежує контакти з іншими людьми. Наприклад, робота охоронцем, нічним адміністратором готелю, водієм таксі, фармацевтом цілодобової аптеки, черговим лікарем чи оператором служби підтримки часом може супроводжуватися відчуттям ізольованості та нудьги.
Працювати вночі, безумовно, може бути не дуже комфортно. Однак, правильно організовані умови роботи та відпочинку можуть полегшити адаптацію до нічних змін.
Які є методи подолання труднощів роботи в нічну зміну
Хоча простого рішення для людей, яким доводиться працювати вночі, немає, негативний вплив нічної роботи можна мінімізувати. Для цього варто застосувати комплекс методів, який спрямований на покращення якості життя працівників нічних змін.
Дотримання режиму
Щоби продуктивно працювати вночі та комфортно себе почувати, необхідно налагодити правильний режим. Він включає повноцінний відпочинок. Перед виходом на роботу в нічну зміну обов’язково треба виспатися. Це допоможе:
- уникнути сонливості під час професійної діяльності;
- зменшити ризик помилок в роботі;
- забезпечити більшу безпеку собі та оточенню.
Сон після нічної зміни може складатися з двох частин: повноцінного відпочинку тривалістю не менше 5 годин після роботи й денного сну — до 3 годин. Також необхідно подбати про місце для сну. У кімнаті має бути тихо та темно.
Здоровий спосіб життя
Під час нічної роботи варто змінити свій раціон на продукти, які легко засвоюються. Під час приймання їжі на ніч можуть початися розлади апетиту, тому варто уникати солодощів, швидкої їжі або страв із високим вмістом жиру. Після них можна відчути сонливість і млявість. Також не варто багато їсти безпосередньо перед сном, коли після зміни приходите додому. Ваш організм не встигне переварити їжу, що швидко призведе до небажаних зайвих кілограмів на вагах. Здорове харчування може допомогти зберегти енергію та концентрацію на високому рівні.
Фізична активність може допомогти укріпити організм, зробити його більш стійким до стресів, пов’язаних з умовами нічної роботи. Це позитивно вплине на функціонування всіх систем організму, підвищить витривалість, покращить настрій та ефективність роботи.
Якісний відпочинок
Вихідні дні варто наситити спілкуванням із ріднею та друзями, активним відпочинком на свіжому повітрі, улюбленими заняттями. Підтримання соціальних зв’язків дає можливість відчувати повноту життя. Прослуховування музики, перегляд хорошого фільму створюють хороший настрій, допомагають уникнути тривожних станів та депресії. Змінити обставини, отримати позитивний настрій можна завдяки подорожам. Навіть невелика поїздка за місто може додати життю яскравих вражень та зарядити енергією.
Як не хотіти спати на нічній зміні
На нічній зміні багато людей стикаються з проблемою втоми та бажанням спати. Що робити, щоб не спати? Є деякі способи, які можуть допомогти підтримувати бадьорість та позбавити від бажання спати під час роботи:
- під час нічної зміни спробуйте робити фізичні вправи в перервах, наприклад, можна походити чи зробити розтяжку;
- підтримуйте помірну температуру приміщення, вона сприяє бадьорості та енергії під час роботи в нічний час;
- монотонна робота нічні зміни може перетворити в довгі та нудні робочі години, тому спробуйте робити короткі перерви кожні 60–90 хвилин;
- яскраве світло може допомогти відігнати сонливість, адже воно замінює сонячне проміння та створює умови, схожі на день;
- вживання кофеїну може допомогти підтримувати бадьорість під час роботи в нічний час. Проте варто пам’ятати, що надмірний вміст кофеїну в напоях може призвести до більшої втоми та пригніченого настрою.
Нічна зміна робота, яка вимагає слухати свій організм та допомагати йому підтримувати енергію та бадьорість.
Якщо ви продовжуєте відчувати сильну втому під час роботи в нічний час, зверніться до свого лікаря для отримання консультації.
За допомогою розумного та виваженого підходу до умов нічної роботи її недоліки можна мінімізувати та зробити акцент на позитивних аспектах. Мотивацією можуть стати більш спокійна атмосфера на роботі, вища зарплата тощо. У комплексі ці методи допоможуть ефективно працювати та добре себе почувати, попри складності нічної роботи.