• Укр
  • Рус

No waste життя: як розпочати сортувати сміття та зменшити його кількість

163
Додати
до обраних
Поділитися
Радимо почитати

Помилка JavaScript на OLXПомилка JavaScript на OLX

У світі, де споживча культура та опаковання із пластику здаються нескінченними, на сцену виходить no waste, пропонуючи нам більш відповідальний спосіб життя. У цій статті ми розглянемо філософію безвідходного виробництва, а також поділимося порадами, як розпочати рятувати планету правильно. Розповімо про важливість сортування сміття та перехід на багаторазові аналоги, аби зменшити негативний вплив на довкілля. Крокуймо до чистих океанів разом із OLX!

Сортування сміття

Що таке no waste

No waste — це концепція, яка закликає максимально скоротити кількість відходів, що відправляються на звалища або спалюються. Головна мета руху — перехід від лінійної економіки споживання і викидання до циклічної системи, у якій всі матеріали переробляються і повторно використовуються.

Декілька базових принципів no waste

Відмова від одноразових виробів. Зменшуючи частоту використання пластикового посуду, пляшок, пакетів та інших одноразових виробів, ми зменшуємо кількість сміття, яке створюється щоденно.

Переробка. Сортування сміття на матеріали, що переробляються, — один із ключових кроків. Правильне налагодження цього процесу знижує негативний вплив на навколишнє середовище.

Багаторазові альтернативи — про них варто розповісти більше.

Багаторазові альтернативи є важливою складовою зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Використання такого посуду скорочує споживання одноразових матеріалів. Тож ми рекомендуємо реалізувати одразу декілька альтернатив.

Багаторазова тара. Замість одноразових контейнерів для їжі або напоїв оберіть багаторазові скляні контейнери або ті, що виготовлені з екологічних полімерів. Їх можна мити та використовувати повторно.

Багаторазові пляшки. Зручно брати в них із собою воду або напої. Крім того, ці пляшки не потребують частої заміни або купівлі нових.

Аксесуари. Є велика кількість замінників опаковання чи засобів для приймання їжі. Використання бамбукових та металевих соломинок, тарілок, багаторазових або екологічних підставок для кави або чаю неабияк рятує екологію.

Заміна одноразових предметів багаторазовими суттєво знижує продукування відходів. Ви можете знайти їх на OLX у категорії «Аксесуари».

Принципи no waste

Як розпочати шлях no waste

No waste може здаватися чимось складним, проте це зовсім не так. Ось декілька кроків для початку.

  • Досліджуйте та нормуйте. Ознайомтеся з основними принципами та запам’ятайте, які матеріали можна переробляти та як правильно сортувати сміття.
  • Впроваджуйте поступово. Не варто робити все відразу. Поступово інтегруйте нові звички та замінюйте одноразові предмети побуту відповідними альтернативами.
  • Зосередьтеся на одній галузі. Розпочніть із тієї сфери, де ви бачите найбільший потенціал скорочення відходів. Це може бути зменшення кількості пластику в побуті або перехід на багаторазове опаковання.
  • Доєднайтеся до спільноти. Станьте учасником груп та форумів no waste, аби обмінюватися досвідом і отримувати підтримку від однодумців.

Порада від професіонала завжди допоможе обрати правильний курс. Свою експертну думку погодилася висловити Євгенія Аратовська, засновниця та голова проєкту «Україна без сміття».

Євгенія Аратовська

— Наскільки важливий безвідходний спосіб життя і його вплив на навколишнє середовище?

— Насамперед суспільству варто усвідомлювати наслідки своїх дій. У масштабах планети кількість відходів неприємно вражає, а наступні покоління потопатимуть у сміттєзвалищах через нашу бездіяльність. Нам дуже важливо не доходити до точки неповернення. Проте усвідомлення та дії задля масштабування процесу сортування сповільнять та з часом можуть повністю зупинити цю проблему.

— Які поради ви можете надати бізнесові, що має намір практикувати no waste, але не знає, з чого розпочати?

— Впроваджувати no waste у життя надзвичайно складно, проте реально. Найочевиднішим способом є зміна формату опаковання. Зробити його меншим, замінити пластик альтернативою, що краще розкладається або компостується. Українські компанії вже долучаються до цієї ініціативи, складаючи конкуренцію на європейському ринку, тому попит є, і він значний. Український стартап Releaf Paper переробляє опале листя та виготовляє з нього папір і тару для покупок.

— Які економічні переваги пов’язані з no waste? Чи може це бути вигідно з фінансової точки зору?

— Окрім переваг для планети, зміна формату опаковання — це економія матеріалу, а відтак зменшення собівартості продукції. Компанії мають чудову можливість заощадити і так отримувати більший прибуток. При цьому послідовників no waste дедалі більше, тому позначка «екопаковання» стає своєрідною перевагою на ринку. Проте варто тримати баланс, оскільки споживачі завжди звертають увагу на зовнішній вигляд товару.

— Соціальні медіа та впливові особистості можуть відігравати важливу роль у поширенні філософії no waste?

— ЗМІ та інфлуенсери можуть та мають просувати цю ідею. Їхня роль надзвичайно важлива, адже кількість відходів зменшиться, лише коли послідовники no waste стануть більшістю. Блогери можуть додати у контент-план певний відсоток контенту, що популяризуватиме екосвідомість. Це справді допоможе. А розпочати варто з неймінгу: людям необхідно припинити називати ресурси сміттям. Папір, скло, пластик та метал — це вторинні матеріали, які потрібно зберігати і передавати на перероблення.

— Чи вважаєте ви, що урядові закони і політики можуть підтримати філософію скорочення продукування відходів? Які кроки мають бути зроблені на рівні влади для сприяння цьому підходу?

— Я вважаю, що це питання краще розкрити на прикладі досвіду розвинених країн, які користуються принципами заохочення до сортування та перероблення уже десятки років. Звичайних споживачів та бізнес зобов’язують сплачувати високі податки за неправильне поводження з відходами.

Пересічний громадянин платить податок за кожен додатковий пакет, що купив у супермаркеті. Компанія платить за кожен зайвий кілограм відходів, що не підлягають переробленню та мають бути поховані. Крім того, бізнес-конкуренція змушує корпорації дотримуватися принципу мінімізації відходів під час пакування, оскільки це також зменшує податковий тиск та приваблює увагу споживача. Така стратегія може збільшити масштаби перероблення в Україні та запустити інноваційні стартапи, що покращать цей процес.

— Чи є якісь міфи, пов’язані з no waste життям, з якими ви зіштовхуєтеся? Як ви їх спростовуєте?

— Міфів доволі багато, але розповім лише про основні.

Міф перший: в Україні немає переробних заводів.

Це неправда. В Україні є велика кількість підприємств, які переробляють скло, папір, метал, пластик та навіть комбіновані відходи. Заводи розміщені на всій території країни, зокрема у Київській, Харківській, Львівській та Рівненській областях.

Міф другий: сортування потребує великої кількості контейнерів.

Це також неправда. Ми із сім’єю ділимо відходи на чотири типи. Між трьома контейнерами розподіляємо пластик, скло, метал, а паперовий пакет містить картон та папір. Також я використовую відро для органічного сміття, яке вивожу за місто та компостую. Це не обов’язково, проте дуже допомагає відтворювати гумус — найважливішу складову ґрунту.

Так сім’я із чотирьох людей продукує максимум 1 кг відходів для полігону за місяць. Це дуже мало.

Придбати контейнери для сміття ви можете на OLX!

— Що ви очікуєте у майбутньому руху no waste? Які зміни ви хотіли б побачити у суспільстві?

— Нам потрібні яскравіше інформування та розкриття ролі людини у процесі поводження з відходами. Людина має знати, який шлях проходить пластикова склянка — від етапу сортування аж до перероблення і використання. Влада повинна звітувати, куди їде сміття, де та як сортується і на що перетворюється у результаті. Тільки так можна заохотити громадян до сортування відходів та збереження планети.

Рух no waste

Висновок

No waste — це не лише модний тренд, а й відповідальний спосіб життя, який сприяє збереженню природних ресурсів і зниженню негативного впливу на навколишнє середовище. Розпочніть свій шлях із поступового впровадження нових звичок і правильного сортування.

Використовуйте багаторазові альтернативи, аби скоротити кількість відходів і створити світ, де природа процвітає, а забруднення зменшується. Разом ми можемо зробити значний внесок у захист нашої планети, а OLX стане чудовим помічником у придбанні необхідного устаткування для початку no waste життя!

 

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Помилка JavaScript на OLX

Помилка JavaScript на OLX

Іноді сайт OLX може видавати помилку з повідомленням, що у браузері вимкнено JavaScript. Що таке JavaScript? JavaScript — це мова програмування, завдяки якій вебсайти забезпечують …