Книги. Цей феномен людства вражає і багатовіковою історією, і різноманіттям: від написів на табличках до привілеїв для вельмож, від релігійних текстів до наукової фантастики. Сьогодні читання для декого — професійна вимога, для когось — спосіб відпочинку. Так чи інакше, всі ми щодня маємо справу з текстами: на рекламних банерах, у новинних каналах, в улюблених книжках.
Проте іноді все-таки закрадається думка: «А чи достатньо я читаю?». Або ж: «А коли я востаннє читав/-ла якусь книгу?». І от ви вже серйозно міркуєте над тим, як розпочати читати, що обрати цього разу та як діяти, якщо мотивації зовсім немає.
Ми поспілкувалися з Анастасією Мацугою, авторкою книжкового блогу «Шо б його такого почитати?», і маємо рішення щодо вашого камбеку в читання.
«Читання — це хобі, а не ще один норматив»
Анастасія залюбки розповіла нам про те, як читання стало одним із її хобі. Вперше зацікавленість з’явилася, щойно вона навчилася читати, адже вдома було чимало книг. Однак це тривало недовго. Зокрема, й через твори шкільної програми, які здебільшого учням не подобаються. Тож знову блогерка захопилася читанням вже аж у старших класах. Тоді це було своєрідним трендом. «Читала Муракамі, Бредбері, Селінджера, Крісті, Ґеймана. Надкушувала по одній книжці у кожного автора, щоб врешті-решт розібратися: що ж саме мені подобається. Відтоді ідентифікую себе як читачку», — пригадує Анастасія.
Розпитали ми й про історію виникнення блогу. Виявляється, однією з них була потреба побудувати якісне книжкове ком’юніті. Неабияк на часі, оскільки для декого читання є аж ніяк не процесом отримання естетичної насолоди, а радше — примусом. Тому нам справді необхідна спільнота, яка б не лише читала, а й вміла сприймати, аналізувати та критикувати тексти.
5 перевірених лайфхаків
Аби ж ефективно оцінювати книги, потрібно їх читати. Бажано — повністю. То як все ж таки розпочати? Тримайте лайфхаки від книжкової блогерки!
Лайфхак 1. Відвідайте велику книгарню. Натхнення — необхідний елемент, який здебільшого підтримує нашу мотивацію до будь-якої дії. Коли йдеться про тексти, книгарня є чудовим місцем із неймовірною атмосферою, що не залишить вас байдужими й надихне на читання.
Лайфхак 2. Розкажіть консультантові про ваші вподобання щодо фільмів і серіалів.
По-перше, так вам неодмінно доберуть книгу до душі. По-друге, це зекономить час для пошуку першої книги, адже вона сама потрапить до рук.
Лайфхак 3. Не змушуйте себе читати багато — не женіться за кількістю. Розпочніть із чогось мінімального: скажімо, читати 10 хв. вранці. До речі, поєднавши цю нову звичку з улюбленою рутинною справою: неспішно насолоджуючись чашечкою ранкової кави, наприклад, — ви тільки посилите задоволення від книг.
Лайфхак 4. Експериментуйте з форматами. Наступного разу спробуйте почитати електронну книгу або ж послухати її в аудіоформаті. Відчуйте все те різноманіття досвіду, яке можете отримати від книг, та оберіть той варіант, що тішитиме саме вас.
Лайфхак 5. Розширте книжкове ком’юніті. Блогерка зауважує, що так є змога не тільки обговорити прочитане, а й дізнатися про новинки у світі літератури. Підпишіться на декілька книжкових каналів, автори яких читають подібне до того, що вам подобається. Долучіться до книжкового клубу. Зрештою, розпочніть у власних соцмережах публікувати відгуки на прочитані книги — серед ваших підписників неодмінно знайдуться поціновувачі літератури.
Ще декілька дієвих методів
Анастасія поділилася з OLX також і дієвими методами активного читання, які сама щодня використовує.
- Сприймайте читання як позитивну звичку. Варто поставити бажану ціль. Як-от, наприклад, уже згадані 10 хв. читання щодня. А якщо вдається читати довше — просто не відмовляйте собі в цьому.
- Носіть із собою книгу. «Читати під час очікування чогось стало моєю невеличкою традицією. Від замовлення карбонари до її поїдання можна прочитати розділ», — розповідає блогерка.
- Користуйтеся читацькими сервісами. Скажімо, Goodreads або Rork (до речі, від українських розробників). По-перше, тут є змога дивитися, що читають інші майже в онлайн-режимі, — і це надихає. По-друге, зручно підшукувати літературу, подібну до тієї, що вам уже сподобалася. А по-третє, бачити власні досягнення — приємно й мотивує не зупинятися.
А якщо «нечитун»?
Як бути, якщо бажання читати раптом зникло? Насамперед Анастасія рекомендує з’ясувати причину: недостатньо цікава книга, велике навантаження на роботі чи й навіть стрес… Розуміння проблеми — ключ до її розв’язання.
А подолати «нечитун» доволі просто.
1. Відкладіть усі недочитані книги та розпочніть щось нове. Це може бути:
- коротенька книга, яку ви прочитаєте за декілька годин;
- твір улюбленого жанру або автора;
- cozy література — затишні й легкі для прочитання книги, які неодмінно покращать настрій.
2. Долучіться до книжкового клубу. Так ви матимете конкретний текст і дату, до якої потрібно його прочитати. Це відчутно полегшує планування. А ще ви зможете обговорити книгу з іншими читачами, що зарядить емоціями й енергією.
3. Звільніть час для читання. Проста рекомендація, що справді працює. Скажімо, обмежте в налаштуваннях телефону тривалість користування соцмережами. Менше часу для перегляду новин у TikTok чи Instagram, більше — для читання.
5 книг для кожного
Цілком природно, ми поцікавилися в Анастасії й щодо добірки книг, які б вона радила прочитати кожному.
- Маржан Сатрапі «Персеполіс» — графічний роман про те, як іранська дівчина-підліток, що звикла до свободи, переживала Ісламську революцію.
- Ієн Мак’юен «Спокута» розповість, як лише одна помилка здатна зламати одразу три життя і чи можна після цього знайти шлях до спокути.
- Кетрін Стокетт «Прислуга» — про те, що доводилося витримувати в минулому столітті темношкірим служницям в американських сімʼях.
- Ілларіон Павлюк «Я бачу, вас цікавить пітьма» — історія від сучасного українського автора про непробивну людську байдужість і пітьму всередині нас.
- Жозе Сарамаго «Сліпота» — антиутопія: як могло б скластися життя, якби кожен із нас був сліпим і знав, що його не бачитимуть інші.
Висновок
Читання — неймовірно захопливий процес, який має чимало нюансів, що можуть і мотивувати, й відбити будь-яке бажання брати до рук книгу. Знайдіть власний темп — не хвилюйтеся, якщо не вдається читати 15 романів щомісяця.
Експериментуйте. Відкривайте для себе нові жанри й стилі. Пориньте у класику, якщо маєте таке бажання. Або ж, навпаки, віддавайте перевагу сучасникам. А ще спробуйте техніки, що сприяють продуктивності. На кшталт методу Pomodoro: читайте 40 хв., перепочиньте 20. Так ви не лише сформуєте звичку читати щодня, а й ефективніше сплануєте час.
… І насолоджуйтеся. Якщо той чи інший твір не до душі, залиште його: на декілька годин, днів або й років. Можливо, ви «зустрілися» не у відповідний момент. Або ж це просто не ваша книга. У будь-якому разі пам’ятайте: читання — це хобі, а не ще один норматив.