Робота за кордоном

Чого може вимагати трудовий мігрант

21 Жовтня 2018   
 9
Чого може вимагати трудовий мігрант

Яких умов праці та проживання потрібно очікувати від роботодавця

Легально влаштований за кордоном робітник завжди знаходиться під захистом місцевого законодавства. В деяких країнах (наприклад, у Польщі), роботодавець, укладаючи договір з працівником-іноземцем, перед його підписанням має пред’явити переклад тексту зрозумілою мовою. Тож вимагайте цього, якщо погано володієте іноземною, і уважно вивчіть всі пункти договору.

Корисно знати

Інспекція праці — державна служба, що слідкує за додержанням законодавства про працю (загальна назва, в різних країнах може називатися по-різному).

Омбудсмен — представник влади, який слідкує за дотриманням прав та інтересів громадян (та негромадян, що знаходяться в державі легально) з боку органів влади і посадових осіб (загальна назва, в різних країнах може бути різною).

Трудовий договір — договір між працівником і власником підприємства, за яким працівник зобов’язується виконувати роботу, а власник — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін.

 

Що ви можете вимагати у роботодавця

  • Офіційного працевлаштування. Це найголовніше. Якщо ви працюєте нелегально, у вас можуть виникнути проблеми із законом, що загрожує депортацією із країни.
  • Медичного страхування. У випадку, якщо вам потрібна буде медична допомога, поліс значно зекономить ваші кошти.
  • Своєчасної зарплатні. Ви працюватимете легально, тож повинні отримувати плату на картку і в обумовлений строк. У Європі зазвичай платять раз на місяць, а у Канаді та США виплачують щотижня.
  • Дотримання графіку роботи. Залежно від країни та специфіки роботи, робочий день може тривати 8-14 годин. Зазвичай, за кордоном робота оплачується погодинно, тому чим більше ви працюєте, тим більше зможете заробити. Якщо ви готові працювати понаднормово, щоб заробити більше, домовтеся про це зі своїм роботодавцем. Але якщо ні — роботодавець не має права змушувати вас працювати довше, ніж прописано в трудовому договорі.
  • Належних умов праці. Важливо, щоб на підприємстві виконувались санітарні норми і норми техніки безпеки. Якщо потрібно працювати на станках чи іншому механічному

Якщо ви працюєте нелегально, ви свідомо обмежуєте власні права

Інспекція праці не зможе допомогти «нелегалу», а поліція, в разі порушення умов перебування в країні, швидше за все почне процедуру депортації. Якщо ж ви станете жертвою невиплати зарплати або порушення прав, працюючи нелегально, то зможете звернутися за захистом або радою тільки в консульські установи України.