58% робітників не проти продовжувати працювати віддалено: результати опитування

761
Додати
до обраних
Поділитися

У серпні понад 10 тис. користувачів OLX пройшли опитування щодо форми роботи під час карантину. 54% роботодавців перевели свій бізнес на віддалену або частково віддалену зайнятість, і лише 18% працівників повернулися до звичайного формату під час адаптивного карантину. Детальніше – в  результатах опитування від OLX Робота.

Дослідження показало, що вимога соціального дистанціювання внесла корективи в організацію офісної роботи – як для роботодавців, так і для працівників. Водночас з’явилися нові вимоги до організації робочого процесу з обох сторін.

Власники бізнесу: занепокоєння ефективністю та відмова від офісів

Під час карантинних обмежень 54% перейшли на «віддаленку» – повністю або частково, а 46% не змінили формат роботи. Причому 48% малого та 42% середнього бізнесу не змінювали організацію роботи з початком карантину, водночас серед великого цей відсоток становить 37%.

Деякі роботодавці оцінили роботу поза офісом – 23% хочуть, аби в їхніх компаніях і надалі працювали віддалено, а 32% прагнуть поєднання віддаленої та офісної роботи. 45% все ж хочуть повернутись до звичного формату організації праці.

У більшості карантинні обмеження не вплинули на заробітну плату – 57% роботодавців не зменшували оплату своїм працівникам під час карантину, і лише 7% розповіли, що мали скоротити її на більш ніж 50%.

В опитуванні роботодавці мали змогу обрати з переліку кілька найбільших переваг та недоліків нового формату праці. Найбільшим плюсом у віддаленій роботі власники бізнесу назвали зменшення витрат на оренду офісу та його утримання (53%). Окрім того, чимала кількість опитаних відзначає, що їм подобається новий цікавий формат роботи (31%). Ще 19% оцінили переваги наймати працівників з інших міст, а 17% відзначили більшу ефективність праці поза своїх команд.

Серед моментів, що не сподобалися роботодавцям – 49% розповіли про деякі обмеження у діяльності компанії (наприклад, труднощі з документообігом). 45% занепокоєні тим, що не можуть візуально слідкувати за роботою своїх працівників, а 34% – додатковою витратою сил на реорганізацію праці.

58% працівників не проти продовжувати працювати віддалено: результати опитування

Працівники: зміна формату роботи та скорочення заробітних плат

Зі стартом карантинних обмежень формат організації роботи змінився у 60% працівників, а майже 8% опитаних втратили свої місця. З тих, хто змінив формат праці, 28% почали працювати віддалено, ще приблизно 18% – частково віддалено, а 47% продовжили свою працю у звичному режимі. Причому є сфери, де працівники найчастіше говорили про зміну формату організації роботи – освіта (88% опитаних), туризм (80%), бари та ресторани (76%), банки та фінанси (69%), краса та спорт (67%).

Якщо ж говорити про заробіток працівників – у 53% він не змінився під час карантину. Майже 44% опитаних заявили про його зменшення, а ще 3% – про збільшення. З тих, кому скоротили заробітну плату, у чверті вона стала меншою на 50% або більше, ще у чверті – на 20-30%, і ще у чверті – на 10-20%. Водночас у респондентів, чий заробіток збільшився впродовж карантину, у 26% він став більшим на 50%, а у 33% – на 10-20%.

Помітна також залежність між переходом на віддалену роботу та заробітною платою. Половина учасників опитування (51%), які змінили формат праці, зазнали зменшення доходу. Водночас 31% з тих, хто не переходив на віддалену зайнятість, відмітили урізання заробітку.

Можна відзначити й деяку гендерну нерівність у питаннях заробітку. Наприклад, найбільша частина опитаних чоловіків (28%) розповіли, що впродовж карантину їхня заробітна плата зменшилася на 10-20%, водночас така сама (28%) кількість жінок заявила про скорочення оплати праці на 50% і більше.

Результати дослідження OLX показали, що є сфери, у яких найбільш помітне скорочення заробітних плат – серед них туризм і розваги (82%), краса та спорт (77%), бари та ресторани (66%), нерухомість (59%) і торгівля (57%).

58% працівників не проти продовжувати працювати віддалено: результати опитування

Учасники розповіли, що під час адаптивної фази карантину (червень-серпень) лише 18% повернулися на свої звичні робочі місця, ще 9% почали частково на них працювати. З тих, хто перейшов на віддалений формат, улітку більша частина опитаних (55%) продовжили так працювати, а 29% повернулися в офіс. Серед тих, хто тільки частково працював віддалено, ці цифри становлять 46% та 31% відповідно.

З тих, хто працював з офісу в активну фазу карантину, майже всі (96%) продовжили це робити і під час його адаптивного продовження.

У половини опитаних (52%) не було труднощів з переходом на віддалену роботу, ще 26% знадобився певний час, аби звикнути. Кожному ж п’ятому було важко пристосуватися до нового формату.

Цікаво, що більш ніж у половини співробітників (56%) перехід на віддалену роботу не вплинув на ефективність. Ще 31% опитаних почали виконувати задачі менш ефективно, і лише 13% помітили, що віддалена зайнятість допомагає робити більше.

24% респондентів віддалена робота не подобається, а ось 23%, навпаки, подобається у ній все. Але все-таки є найбільш вагомі аргументи «за» та «проти» віддаленої роботи, які працівники обрали серед переліку варіантів.

Переваги:

– можливість економити час на дорогу на роботу – 59%;
– можливість самостійно розподіляти робочий час – 54%;
– можливість працювати з будь-якої точки – 46%.

Недоліки:

– відволікання від роботи через побутові фактори — 45%;
– нестача живого спілкування — 42%.

Загалом реорганізація праці сподобалася працівникам – понад половина (58%) не проти і надалі працювати віддалено, причому 26% готові робити це в нинішньому форматі, понад 30% – з певними корективами, а 2% навіть хочуть змінити роботу, щоб постійно працювати  дистанійно. Проте роботодавцям слід краще піклуватися про перехід своїх підлеглих на роботу з дому. Половині опитаних працівників ніяк не допомагали з переходом на «віддаленку» на старті карантину, вони організовували все самостійно. 14% відповіли, що роботодавці забезпечили їх необхідними інструментами, а у 33% вони слідкували, щоб усім працівникам було зрозуміло, як відбуваються робочі процеси.

Поділитися
Додати
до обраних
Як працювати й підтримувати команди під час війни: досвід Eldorado, ОККО, Meest та KFC

Як працювати й підтримувати команди під час війни: досвід Eldorado, ОККО, Meest та KFC

Як працедавці пристосувалися до нових умов та які ініціативи з підтримки команд запровадили – дізналася редакція блогу OLX.

Дізнайтесь про найцікавіше

Підпишіться на розсилку повідомлень про нові статті у нашому блозі. Оберіть рубрику або декілька рубрик, що вас цікавлять, і ми надсилатимемо вам сповіщення після публікації нових матеріалів.

Обіцяємо: це не буде занадто часто!