• Укр
  • Рус

Шахраям – ні: що варто знати про пошук та оренду житла під час війни

6453
Додати
до обраних
Поділитися

Від початку війни з росією у категорії OLX Нерухомість деактивовані 7% оголошень з порушеннями. З них 654 оголошення з підозрою у шахрайстві. Загальна динаміка порушень, яку ми бачимо в розділі «Нерухомість», не стала значно більшою – наразі випадки шахрайства складають близько 1% від усіх оголошень.

Які наразі основні схеми шахрайства та як себе захистити під час пошуку квартири чи будинку? Ми зібрали поради від команди ідеального контенту OLX, яка щодня відстежує та видаляє неякісні оголошення, а якщо є серйозні порушення – повідомляє правоохоронним органам.

Основна шахрайська схема – передоплата за житло

З початком повномасштабного вторгнення ринок оренди житла найбільше страждав від:

  • цінових спекуляцій;
  • публікації неактуальних об’єктів;
  • шахрайства з передоплатою.

Так, за даними OLX, кількість шахраїв на Київщині зменшилась, однак їх активність збільшилась на Заході України.

Класична схема з передоплатою за житло виглядає так: шахраї ставлять спокусливо низьку ціну, щоб зацікавити орендатора. Піймавши жертву на гачок, переводять комунікацію до сторонніх месенджерів, де й вимагають аванс нібито за право перегляду квартири, попереднє бронювання чи гарантію заїзду.

Важливо пам’ятати, що добросовісні орендодавці просять оплату під час підписання договору оренди та передачі ключів.

Перевірка оголошень

В OLX оголошення про оренду помешкання деактивують, якщо воно порушує загальні правила публікації платформи чи українське законодавство. Наприклад, містить невідповідну ціну, неактуальний об’єкт чи хибне розташування. Підозрілий контент проходить також перевірку моделями штучного інтелекту. Після цього оголошення може повторно пройти ручну модерацію. Спеціаліст відділу ідеального контенту в OLX аналізує повідомлення про порушення, надсилає публікацію автору на редагування або ж взагалі видаляє.

Для того, щоб оголошення не опинилося в чорному списку, в компанії рекомендують вказувати виважену та правдиву інформацію, надавати зрозумілий, детальний опис об’єкта та якісні фото, що передають реальний вигляд і стан квартири чи будинку. Також варто встановлювати ціну, яка є наближеною до середньоринкової в мирний час і вказувати актуальне місцезнаходження нерухомості, оскільки переміщення Україною наразі потребує додаткового планування.

Як поскаржитися на підозріле оголошення

Кожен користувач OLX може натиснути кнопку «Поскаржитися» та в такий спосіб повідомити про сумнівний контент чи підозру в порушенні. Ці дії допоможуть покращити якість оголошень та зробити пошук нерухомості ефективнішим.

«З грудня 2021 року до лютого 2022-го ми щомісяця обробляли близько 2,5 тис. скарг на оголошення про довгострокову оренду. Після ретельної перевірки 48% з них виявилися шахрайськими. Вже в березні ми отримали скарги від користувачів на 3,6 тис. оголошень, з них 45% – пропозиції від зловмисників. Щодо подобової оренди, то минулого місяця ми зафіксували 550 оголошень зі скаргами, що майже втричі більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Однак кількість підтверджених порушень – всього 23% від скарг”, — розповіла лідерка команди ідеального контенту в OLX Нерухомість Юлія Ковбаса.

Корисні сервіси для боротьби з шахрайством на ринку нерухомості

  1. Бюро економічної безпеки України запустило сервіс для скарг про необґрунтоване підвищення цін. Кожен українець може сповістити про порушення, написавши на електронну адресу – [email protected] або за допомогою телеграм-бота. Про результати опрацювання повідомлень в кожній області можна дізнатись в телеграм-каналі.
  2. Кіберполіція обробляє повідомлення про шахрайство за електронною адресою – [email protected].
  3. Програма «Публікуємо правильно» дає змогу повідомити про порушення на OLX за допомогою інформаційного банера під кожним оголошенням. Включає в себе також додаткові види скарг «Необґрунтовано завищена ціна» та «Шахрайство».

Корисні матеріали з нашого блогу

Шахраї можуть вдатися й до будь-яких інших схем обману. Щоб знати, чого варто уникати, радимо корисні матеріали з нашого блогу:

Як не стати жертвою обману під час пошуку квартири або будинку
Що має насторожити в орендодавці, коли шукаєте житло подобово
Поради рієлторів, як не потрапити на гачок шахраїв під час пошуку квартири

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
онлайн-безпека з OLX

Trust & Safety: онлайн-безпека з OLX

Що таке Trust & Safety, як створюється щоденний захист на OLX ✔️ Розглянемо три основних правила, які допоможуть уникнути шахрайства ✔️ Пройдіть тест: «Чи не натрапили ви на шахраїв?» ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.