Що треба, щоб їздити за кордоном на своїй машині? Правильно — зелена карта на авто. Тож якщо бажаєте залишити територію України на власному автомобілі, подбайте про оформлення поліса. Що таке зелена карта на авто? Як її оформити? Які є варіанти та ціни?
Що таке зелена карта для авто?
Цей поліс — страховий сертифікат міжнародного зразка. Особливості зеленої карти:
- єдина форма для всіх країн, що входять до міжнародної системи автострахування;
- захист від підробки;
- обов’язкова для всіх країн-членів Шенгенської зони та деяких в СНД;
- компенсації шкоди майну, здоров’ю чи життю третіх осіб при використанні застрахованого авто;
- не покриває ризики, пов’язані зі здоров’ям, особистими речами, вантажем страхувальника;
- передбачає ліміти відшкодувань — якщо сума збитку вище за норму, водій сплачує різницю.
«Зелена карта не позбавляє від кримінальної відповідальності. У разі грубого порушення ПДР водій має відповідати за законом.»
Зелена карта на автомобіль є за своєю суттю автоцивілкою, що діє за межами України. Завдяки цьому полісу водій має можливість застрахувати свою відповідальність (у випадку провини). Безперечно, карта діє тільки в тих країнах, які є членами вказаної системи. Поліс був запроваджений з метою зробити безпечнішими дороги в державах, де часто перебувають іноземні водії.
Українські страхові компанії оформляють цю послугу виключно для автомобілів із державними номерами. Тобто зелена карта для авто на іноземній реєстрації на території нашої держави не отримується. У зв’язку з цим часто виникає питання: а якщо хтось приїхав на своїй машині з іншої країни, чи потрібно замовляти страховий поліс? Правильна відповідь — «ні», тобто зелена карта на іноземне авто оформляється в тій країні, звідки приїхав власник.
Плануючи поїздку до іншої країни, варто пересвідчитися в достатньому строку дії поліса. Коли купується зелена карта, авто буде застрахованим тільки на обмежений час. Збитки за всіма ДТП, що відбулися після закінчення дії цього документу, не відшкодовуються.
Де діє зелена карта для авто?
Green Card є уніфікованим полісом, що наразі діє в 48 країнах. Це держави Шенгенської зони та деякі члени СНД.
Країни, що межують з Україною, входять до системи Green Card. Таким чином, навіть для транзитного проїзду до іншої держави потрібно придбати цей поліс.
Серед держав, що мають спільні кордони з Україною та вимагають оформлення зеленої карти, — Молдова, Румунія, Польща, Білорусь, Угорщина, Словаччина. Також документ діє на території України. Це важливо знати, наприклад, якщо очікуєте родичів з іншої країни, які планують приїхати на власному автомобілі.
Зробити зелену карту на авто треба незалежно від мети перебування в іншій державі. Грін кард потрібна також у таких країнах: Австрії, Албанії, Андоррі, Азербайджані, Бельгії, Боснії і Герцеговині, Великобританії, Греції, Данії, Естонії, Ізраїлі, Ірані, Ірландії, Ісландії, Іспанії, Італії, Кіпрі, Латвії, Литві, Ліхтенштейні, Люксембурзі, Македонії, Мальті, Марокко, Нідерландах, Німеччині, Норвегії, Португалії, Сербії, Словенії, Тунісі, Туреччині, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Чорногорії та Швейцарії.
Як вибрати зелену карту для авто?
Передусім треба знати, що зелені карти формуються за одним стандартом, тому ви отримаєте ідентичні документи в різних страховиків. Питання вибору скоріше пов’язане з інформацією, що вказується під час оформлення. Від вас вимагатимуть вказані нижче дані.
Тривалість подорожі
Краще під час покупки вказати період із запасом, ніж опинитися під кінець поїздки з простроченою зеленою карткою. Це важливо, адже у випадку дорожньо-транспортної пригоди не буде відшкодувань, якщо строк поліса вичерпаний.
Якщо на момент вашого перебування за кордоном закінчився строк дії зеленої карти, треба відразу оформити нову. Це можна зробити онлайн, але важливо не зволікати. У вас завжди має бути чинний поліс.
На сайтах страхових компаній пропонують вибрати строк, що кратний одному місяцю (виняток — найменший строк, що складає 15 днів). Таким чином, якщо ви плануєте перебувати за кордоном протягом чотирьох з половиною місяців, варто придбати зелену карту на 5, а не на 4 місяці.
Дата виїзду
У цьому пункті треба вказати день, коли плануєте перетнути кордон. Проте є одна особливість: страхові компанії пропонують як найближчу дату наступний день. Тому у ваших інтересах оформлювати страхування заздалегідь, а не в момент виїзду.
Однак замовляти зелену карту дуже завчасно також не треба. Поліс продається максимально за місяць (30 днів) до запланованої дати перетину кордону.
Тип транспортного засобу
Треба вибрати з п’яти можливих варіантів. Це легковик (до 9 місць), мотоцикл, вантажівка, автобус, причіп/напівпричіп. Безумовно, ціна страхування для автобуса буде вищою, ніж для легкового авто. Проте вибирати варіант варто виключно з огляду на те, на якому транспортному засобі будете виїжджати.
Країна
Наразі під час онлайн-оформлення вказувати конкретну державу не треба. На сайтах багатьох страховиків усі країни, включені до єдиної системи, умовно поділили на дві групи. До першої зони входять європейські держави, до другої — СНД (Азербайджан та Молдова).
Є важливий нюанс. Існує єдиний список страхових компаній, що мають право продавати зелені карти. Ознайомитися з усіма варіантами ви можете на офіційному сайті МТСБУ (Моторного (транспортного) страхового бюро України) — https://mtsbu.ua/ua/.
Якщо ви не знаєте, як оформити зелену карту онлайн, не хвилюйтеся — це легко. Процес займає декілька хвилин: ви просто заповнюєте коротку форму, сплачуєте вартість, після чого отримуєте електронну версію поліса. Такий спосіб особливо зручний, якщо ви не знаєте, як зробити зелену карту, перебуваючи в іншій країні. Для оформлення онлайн вам достатньо мати доступ в інтернет та необхідну суму грошей на картці.
Які ціни на зелену карту?
Важливий факт, який варто знати, коли потрібна зелена карта на авто, — ціна страхування однакова в будь-якій страховій компанії. Проте вартість поліса під кожен окремий випадок залежить від:
- тривалості перебування за кордоном — карту можна оформити мінімум на 15 днів, а максимум — на один рік;
- типу транспорту — найдешевшим є страхуванням мотоциклів та причепів, а автобусів — найдорожчим;
- країни — ціни для Європи та СНД будуть відрізнятися;
- курсу валюти — в залежності від коливань курсу вартість може бути нижчою чи вищою навіть протягом одного місяця.
Тож скільки коштує зелена карта на авто? Зазвичай вартість можна розрахувати в онлайн-режимі на сайті компанії, що займається страхуванням. Наприклад, якщо ви їдете до Молдови на місяць, для легкової машини Green Card коштуватиме орієнтовно 925 грн. А ось під час поїздки до країн Євросоюзу вартість на аналогічний період часу складатиме вже більше — 1375 грн.
Вартість зеленої карти на сайтах більшості компаній-страхувальників можна розрахувати онлайн. Ціна є гнучкою й залежить від декількох факторів, але ціноутворення має єдиний принцип для всіх.
Тому вирішуючи, де купити зелену карту на авто, можна вибрати будь-яку страхову компанію, якій довіряєте. Звертайте увагу на можливість онлайн-оформлення, швидкість замовлення, наявність технічної допомоги та репутацію страхової. Зазвичай оформити поліс для виїзду за кордон можна за лічені хвилини, а документ прийде на електронну скриньку.
Таким чином, оформлення зеленої карти є чи не найпростішою процедурою, пов’язаною зі страхуванням авто. Достатньо кількох хвилин — і у вас буде електронна версія поліса. Водночас можна замовити й паперовий варіант, якщо це для вас принципово. Але у цьому разі доведеться їхати до страхової компанії. І паперовий, і електронний поліс мають однакову юридичну силу.
Просто вибирайте страхову компанію, якій довіряєте, та вказуйте необхідні дані. Сума відшкодувань у разі ДТП залежатиме виключно від законодавчих норм країни, до якої ви їдете. Ваш обов’язок як водія — оформити поліс на період перебування за кордоном.