Під час купівлі автомобіля з рук потрібно його детально перевірити. Недобросовісний продавець може приховати певні недоліки та моменти з історії транспорту. Уникнути цього допоможе перевірка VIN-коду машини.
Чи потрапляла автівка в ДТП, чи не є вона викраденою та скільки в неї було власників раніше — всю цю інформацію можна дізнатися завдяки VIN-коду. У цій статті розповідаємо, що таке перевірка авто по він-коду, із чого вона складається та як її провести.
Що таке VIN-код
VIN-код (Vehicle identification number) — це унікальний ідентифікаційний номер транспортного засобу. Наносити на автівки його почали ще в 1954 році, але тоді кожен виробник мав свій формат коду. З 1981 року було введено єдиний формат — 17 символів, серед яких арабські цифри та латинські літери.
Vin-код транспортного засобу не містить літер І (і), О (о), Q (q), щоб не сплутати їх із цифрами.
VIN-код наноситься на кожну автівку та реєструється у всіх базах даних. Перевірка він-коду дає змогу дізнатися виробника, характеристики та рік випуску машини, а також її історію в різних реєстрах. Отже, можна знайти інформацію про власника авто за номером, зрозуміти, чи була машина в розшуку, чи потрапляла вона в ДТП.
Де розташований VIN-код
Ідентифікаційний номер наноситься на спеціальні таблички (шильдики), які виробник встановлює на нероз’ємні частини кузова або шасі. Залежно від автомобіля, код може знаходитися:
- на рамі передніх дверей (водійських або пасажирських);
- під кріслом водія;
- у лівій верхній частині панелі приладів (побачити можна лише зовні авто);
- на кермі або рульовій колонці;
- під капотом;
- на передній частині двигуна;
- на кронштейні радіатора.
Також VIN-код вказано в паспорті транспортного засобу, свідоцтві про реєстрацію, гарантійному талоні або в талоні технічного огляду та страховому полісі автівки.
Часто в оголошеннях про продаж авто бу не вказано VIN-код. Тому перед покупкою бажано уточнити номер у продавця або самостійно знайти його під час огляду машини.
Як розшифровується VIN-код
Щоб правильно перевірити він-код, потрібно вміти його прочитати. Усі ідентифікаційні коди розробляються згідно зі стандартизацією ISO 3779–1983 та ISO 3780.
17 символів VIN-коду поділяються на три категорії: WMI (перші 3 символи), VDS (наступні 6 символів) та VIS (останні 8 символів). Усі категорії мають свої особливості.
WMI (World Manufacturers Identification)
WMI — це світовий індекс виробництва. Перший символ означає регіон виробництва, другий — країну, а третій — компанію, а іноді й вид транспортного засобу.
Перший знак розшифровується так:
- від 1 до 5 відповідає Північній Америці;
- від 6 до 7 — Океанії (Австралія, Нова Зеландія, Нова Гвінея);
- від 8 до 9 — Південній Америці;
- від A до H — Африці;
- від J до R — Азії;
- від S до Z — Європі.
Ось, наприклад, що означають літери та цифри на він-кодах авто Volkswagen:
- 3VW: виробник Volkswagen de Mexico, вид автомобіля — легковий;
- 1VW: виробник VAG (USA), країна — Північна Америка, вид автомобіля — легковий;
- WV2: виробник Volkswagen, країна — Німеччина, вид автомобіля — мікроавтобус, вантажівка малого класу.
Також розглянемо коди на інших популярних марках автомобілів у цій таблиці.
Audi (легкові автомобілі, виробництво Німеччина) | WAU |
Audi (SUV, виробництво Німеччина) | WA1 |
Audi (виробництво Угорщина) | TRU |
BMW (виробництво Німеччина) | WBA |
BMW (серія М, виробництво Німеччина) | WBS |
BMW (SUV, виробництво Німеччина) | WBX |
Volkswagen (виробництво Німеччина) | WVW |
Volkswagen (SUV, виробництво Німеччина) | WVG |
Volkswagen (грузовик, виробництво США) | 1V1 |
Спробуйте і ви ідентифікувати власне авто чи авто ваших друзів.
VDS (Vehicle Description Section)
VDS складається з наступних після WMI 6 символів (від 4 до 9 символу) та описує тип автомобіля, його технічні характеристики. Розшифрування цих символів залежить від фірми виробника.
З 4 по 8 символ позначається модель, модифікація, тип кузова, двигуна, трансмісії та інші технічні особливості автомобіля. Наприклад, у Toyota 4–5 символи позначають типи кузова у такий спосіб:
- 11 — джип;
- 21 — вантажний автобус;
- 31 — пікап;
- 41 — автобус;
- 52 — хетчбек;
- 53 — седан;
- 63 — купе;
- 72 — універсал.
9-ий символ — це контрольний знак, який виробник наносить для захисту від «перебиття» VIN-коду. Ним може бути сума деяких попередніх цифр або ж літера Z.
VIS (Vehicle Identification Section)
VIS — це група ідентифікації, яка складається з останніх восьми знаків (з 12 до 17 знаку). Вона позначає рік випуску, завод-виробник, порядковий номер, опції двигуна чи інших запчастин машини.
10-ий символ у більшості автомобілів позначає рік випуску:
- 1 — 2001 рік;
- 2 — 2002 рік;
- 3 — 2003 рік;
- A — 2010 рік;
- B — 2011 рік;
- C — 2012 рік.
Проте не кожен виробник вказує рік випуску автомобіля у VIN-коді. Це стосується таких виробників як Renault, Mercedes-Benz та Toyota.
11 символ позначає завод-виробник або складальний завод. Решта символів, з 12 до 17, позначають опції двигуна, трансмісії, інших запчастин. Також їх використовують як серійний номер автомобіля.
Для чого потрібна перевірка VIN-код
Перевірка за він-кодом є обов’язковою процедурою під час купівлі авто з рук та навіть у салоні. Вона допомагає уникнути як юридичних неприємностей, так і технічних.
Автомобіль із неправильним ідентифікаційним номером не вдасться поставити на облік, також не можна оформити документи на його відчуження. Така машина скоріш за все приверне увагу представників поліції. Якщо з’ясується, що авто раніше було викрадено, його можуть конфіскувати, навіть якщо теперішній власник придбав його чесно.
Також перевірка машини за він-кодом може знадобитися для сервісного обслуговування. Ідентифікаційний номер часто використовують у процесі пошуку відповідних запчастин. Якщо запчастини з потрібним кодом не підходять до автівки — це сигнал про те, що VIN-код міг бути змінений.
Як перевірити VIN-код на машині
В Україні перевірити авто за номером ідентифікаційного коду можна в електронному кабінеті водія, в обласному сервісі МВС чи у спеціалізованих онлайн-сервісах. Кожен спосіб має свої особливості та надає певні послуги.
Електронний кабінет водія
Кабінет водія дозволяє перевірити авто за він-кодом безкоштовно. Для цього необхідно:
- Відкрити сайт Головного сервісного центру МВС України.
- Авторизуватися через електронний цифровий підпис, BankID, MobileID.
- Перейти на сторінку «Перевірка ТЗ».
- Ввести VIN-код машини.
На сайті сервісного центру МВС перевірка авто за він-кодом надає інформацію про:
- колір машини;
- масу без навантаження та повну масу;
- кількість місць;
- об’єм двигуна;
- номерний знак;
- марку і модель;
- дату та місце останньої реєстрації автівки.
Проте платною є інформація про першу реєстрацію, кількість власників і ДТП, наявність обтяжень та особливі відмітки. Вартість такого витягу складає 45,68 грн.
Обласний сервіс МВС
В обласних сервісних центрах МВС також є безплатна перевірка за він-кодом. Для цього в установу необхідно надати ідентифікаційний код машини, заповнену форму запиту та копію платіжного доручення з листом, де вказано адресу отримувача.
Отже, у МВС перевірка авто за номером ідентифікаційного коду дає змогу знайти декілька транспортних засобів одночасно. Проте оплата стягується за кожен. Вартість витягу у паперовій формі становить 73,08 грн.
Онлайн-сервіси
Ще один варіант, як можна здійснити пошук авто по він-коду — скористатися спеціалізованими онлайн-сервісами. Більшість із них дають можливість здобути інформацію не тільки за ідентифікаційним кодом, але й перевірити авто за номерами.
Онлайн-сервіси дозволяють досить швидко одержати повну інформацію про автівку. Такий спосіб перевірки авто за він-кодом чи номером може надати дані про загальні несправності, приховані пошкодження, скручування пробігу та старі фотографії авто.
Більшість сервісів працює з транспортними засобами як в Україні, так і за кордоном. Середня вартість послуг становить 250 грн.
Пошук за vin-кодом — це обов’язкова процедура під час покупки авто. За його допомогою можна дізнатися всю необхідну інформацію про машину, і тим самим захистити себе від неприємностей у майбутньому.