Домкрат — це піднімальний пристрій, який дає змогу замінити колеса або здійснити дрібний ремонт автівки. Він може зафіксувати машину на заданій висоті без використання оглядової ями чи підйомника. Домкрат автомобільний є обов’язковою річчю для швидкого ремонту. У цій статті розповідаємо, чим відрізняються домкрати та який краще вибрати для вашого авто.
Види домкратів
Хороший домкрат для авто має бути легким та досить компактним, щоб поміщатись у багажнику. Є різні види домкратів: для легкових автівок, для позашляховиків та для СТО.
Вертикальні
Через особливість будови їх ще називають пляшковими. Такі автомобільні домкрати використовують для легкових автомобілів. Вони бувають:
- одноштоковими;
- двоштоковими (телескопічними).
Різниця полягає в тому, що одноштоковий автомобільний домкрат має лише один шток, яким він піднімає автівку. У двоштокових моделях їх декілька, що дає змогу досягати більшої висоти підйому. Це особливо зручно для машин із малим кліренсом (відстанню між землею та центральною нижньою частиною транспортного засобу).
Гідравлічні
Гідравлічні домкрати є одними з найпопулярніших. Залежно від моделі, вантожопідймоність може бути від 2 до 200 тонн. Будова гідравлічного домкрата містить рухомий поршень, перепускний клапан та помпу. Важливо також те, яка рідина заливається в домкрат. Здебільшого використовується олія, яка під тиском помпи піднімає рухомий поршень вгору. Внаслідок цього й відбувається підняття вантажу.
Такі домкрати відрізняються зручністю в роботі, стійкістю, компактністю та плавним ходом. Вони також поділяються на два види:
- пляшкові;
- підкатні.
Пляшкові гідравлічні домкрати — універсальні та підходять для більшості ремонтних робіт. Домкрати підкатні обладнані зручною приводною ручкою та коліщатками. Такі моделі підходять для підйому з малої висоти, проте поверхня, на якій вони розташовані, має бути достатньо гладкою та твердою. Також недоліком гідравлічних домкратів є те, що вони досить повільні, а щоб уникнути витікання олії, транспортувати їх можна лише у вертикальному положенні.
З роками у гідравлічного домкрата може знизитись ефективність. Щоб відновити його функціональність, потрібно знати, як прокачати домкрат гідравлічний. Для цього з пристрою потрібно злити стару олію та залити нову за допомогою шприца.
Механічні
Механічні, або як їх ще називають гвинтові домкрати, нерідко входять у комплект автомобіля. Вони бувають із вертикальним та горизонтальним механізмом. Механічний домкрат піднімає вантаж завдяки опорі та важелю. Це досить простий та надійний підйомний пристрій. Проте потрібно враховувати, що для роботи з ним потрібно докласти чималих фізичних зусиль. Використовувати механічні домкрати рекомендується лише з легковими автомобілями вагою до 2 тонн.
Пневматичні
Пневматичний домкрат працює завдяки армованій пневмоподушці, в яку подається стиснене повітря. Наповнюючись, подушка піднімає авто на потрібну висоту. Повітряний домкрат здатен підняти вантаж до 5 тонн. Він також може бути підкатним або переносним. Такі домкрати добре підходять для роботи на м’якій або нерівній поверхні. Завдяки компактним розмірам їх зручно транспортувати, а також можна використовувати, якщо відстань між авто та землею мінімальна.
Пневмо-гідравлічні
Модифікована версія пневматичного домкрата з елементами гідравлічної системи працює також завдяки тиску повітря. Вантажопідйомність такого пристрою складає до 80 тонн. Проте для роботи електричний домкрат обов’язково має бути підключений до повітряного компресора. У зв’язку з цим він використовується переважно лише на СТО.
Рейкові
Такі домкрати для авто складаються зі стійки та спеціальної ручки або важеля. Пристрій може рухатися як горизонтально, так і вертикально. Для роботи з рейковим домкратом не потрібно докладати великих зусиль. Підйом вантажу відбувається за допомогою обертання ручки. Рейкові домкрати бувають важільними та зубчастими. Вони можуть підняти авто вагою до 6 тонн, хоча бувають моделі з вантажопідйомністю і до 15 тонн.
Ромбічні
Ромбічні домкрати бувають механічні та гідравлічні. Їхня робоча вага до 2 тонн. Конструкція такого піднімального пристрою складається із 4 важелів, завдяки чому домкрат зручно транспортувати та використовувати для автомобілів із низьким кліренсом.
Підкатні
Підкатні домкрати підвозяться під машину завдяки спеціальним коліщаткам. У процесі підйому машини домкрат підкочується під неї. Вони працюють досить швидко та з мінімальним втручанням людини. Проте для роботи з підкатним домкратом потрібна рівна та тверда поверхня. Здебільшого він використовується в автомайстернях та СТО. Вантажопідйомність такого виду домкрату — до 4 тонн.
Критерії вибору домкрату
Вибір домкрату залежить від частоти використання, умов експлуатації та типу автомобіля. Щоб не помилитися з вибором, перед тим як вибрати домкрат, варто ознайомитися з його основними характеристиками.
Вантажопідйомність
Головним критерієм домкрата є максимальна вага, яку він здатен підняти. Оптимальною вантажопідйомністю вважається 2 тонни, цього показника вистачає для більшості легкових автомобілів. Вибираючи домкрат для транспортного засобу, рекомендується додавати до його спорядженої маси (ваги машини з водієм) орієнтовно 200 кг. Тобто, якщо вага авто становить 1500 кг, вантажопідйомність домкрата має бути не менше 1700 кг. Також, щоб уникнути помилки, можна враховувати повну масу автомобіля — вагу машини з пасажирами та повним багажником.
Висота підйому
Цей показник вказує максимальну величину, на яку домкрат може підняти автомобіль. Середня висота підйому складає від 30 до 50 сантиметрів. Цього достатньо, щоб замінити колеса та провести швидкий ремонт.
Висота підхвату
Висотою підхвату називається мінімальна величина, з якої домкрат починає працювати. Середній показник для більшості домкратів — 60–250 мм. Вибирати потрібно орієнтуючись на кліренс автомобіля. Для цього необхідно виміряти відстань від порога автомобіля до землі. Наприклад, якщо вона становить 150 мм, то висота підхвату домкрата має бути не більше 100 мм.
Рекомендації з вибору домкрата
Для невеликого легкового автомобіля підійде механічний домкрат. Він не займає багато місця в багажнику й ефективно працює на асфальтованій чи бетонній поверхні. Вантажопідйомність пристрою має бути до 2 тонн. Для малолітражок із вагою менше ніж 1 тонна, можна придбати домкрат із вантажопідймоністю 1,2–1,5 тонни.
Висновки
Коли потрібно підняти седан, кросовер або хетчбек, краще звернути увагу на гідравлічні, пневматичні або пневмо-гідравлічні домкрати. Вантажопідймоність домкрату має бути до 4 тонн. Якщо планується їзда за містом, де не всюди є рівна поверхня, краще взяти в дорогу рейковий домкрат. Він ефективно працює в будь-яких умовах та навіть здатен допомогти витягнути авто з болота чи ями.
Домкрат — це незамінна річ у багажнику кожного автомобіля. З його допомогою можна самостійно здійснити швидкий ремонт машини та вийти практично з будь-якої непередбачуваної складної дорожньої ситуації.