Щоб уникнути неприємностей на дорозі, водій має завжди підтримувати свій автомобіль у справному стані. Погана керованість, з’їзд у бік та розвертання під час гальмування — усе це є ознаками проблем із розвалом-сходженням автівки. Що таке розвал-сходження, коли та як часто його потрібно робити — розповідаємо в цій статті.
Що таке розвал-сходження
Розвал-сходження в автомобілі — один з основних параметрів геометрії підвіски. Воно впливає на зчеплення з дорогою, знос шин, споживання пального, а також на якість керування. Правильна установка коліс важлива для ефективного та безпечного руху автомобіля.
Сходження
Спершу здається, що колеса передньої осі ідеально паралельні між собою. Насправді це не так. Зазвичай колеса зближуються або розходяться під невеликим кутом. Сходження — це кут між площиною, що проходить крізь центр коліс, та поздовжньою віссю транспортного засобу. Є три загальні типи, їх виділяють залежно від того, які бувають кути коліс:
- негативне сходження — передня частина колеса спрямована назовні більше, ніж задня частина;
- позитивне сходження — передня частина колеса спрямована всередину;
- нейтральне сходження — колеса розміщуються паралельно між собою.
Величина сходження може бути різною. Вона залежить від конструкції приводу та підвіски автомобіля.
Розвал
Поняття розвалу означає величину кута нахилу коліс щодо дороги. Негативний розвал коліс відображається нахилом частини всередину, а позитивний — назовні. Нейтральним називають розвал, за якого колеса розміщені чітко перпендикулярно до дороги та паралельно вертикальній осі.
Встановлений розвал сходження в кожному автомобілі є індивідуальним. Він залежить від типу та характеристики транспортного засобу, різновиду підвіски. Досвідчені майстри добре розуміються на всіх нюансах будови автомобіля та його регулювання. Тому варто довіритися професіоналам і зробити розвал-сходження на СТО.
Навіщо робити регулювання кутів розвалу-сходження
Параметри налаштування коліс мають бути постійними й не змінюватися в процесі використання автомобіля. Однак встановлені виробником значення змінюються внаслідок зносу деяких деталей, що впливає на якість роботи автомобіля.
Кожна деталь у геометрії коліс впливає як на ходові якості та керованість автомобілем, так і на безпеку водіння та знос окремих запчастин. Неправильно встановлений розвал-сходження коліс може проявлятися такими проблемами:
- підвищений опір керма під час поворотів;
- уповільнена реакція керма на рухи;
- «тягнення» автомобіля під час руху;
- стукіт у підвісці;
- зношений кінець рульової тяги;
- порушена стійкість автомобіля;
- скрип шин під час повороту;
- швидке стирання шин;
- підвищена витрата пального;
- несподівана поведінка автомобіля (наприклад, занос, раптовий виїзд із траси).
Правильно виставлений розвал-сходження — це можливість уникнути багатьох проблем. Зміна розвал-сходження прискорюється під час їзди поганими дорогами та за умови агресивного стилю водіння.
Коли потрібно робити розвал-сходження
Оскільки підвіска в сучасному автомобілі — це одна з найбільш швидкозношуваних систем (через велику кількість гумових елементів), фахівці рекомендують робити розвал сходження хоча б раз на рік, або після 30 тис. км пробігу. Якщо автівка часто пересувається дорогами з неякісним покриттям, чи взагалі без нього, проводити налаштування потрібно вже після 15–20 тисяч подоланих кілометрів.
Ознаками необхідності проведення перевірки також є:
- швидка та нерівномірна зношеність гуми;
- збільшення витрат пального;
- погіршення керованості автомобілем (наприклад, коли його тягне вбік чи не вдається тримати авто на дорозі);
- зміна положення керма в прямолінійному русі;
- розвертання автомобіля під час гальмування;
- різні радіуси під час розвороту вправо та вліво.
Ремонт автомобіля також може стати приводом для перевірки розвалу-сходження коліс. Це стосується робіт із заміни амортизаторів, кліренсу чи частин підвіски, ремонту кермового управління. Приводом для додаткової перевірки може бути і сезонна заміна шин, обкатка нового чи придбання вживаного автомобіля.
Просто купити машину, яка була у вжитку, і насолоджуватись їздою без проведення її діагностики — це наражати себе на потенційні проблеми. Тому наявність будь-якого з перерахованих вище симптомів — привід негайно звернутися до спеціалізованої майстерні, де добре розуміються на тому, як перевірити сходження коліс, та можуть професійно його встановити.
Як роблять розвал сходження
Є загальні правила щодо вирівнювання коліс залежно від типу трансмісії. Якщо автомобіль має задній привід, розвал-сходження задніх коліс зазвичай має бути налаштоване на негативне зближення. Для транспортних засобів із переднім приводом використовується примусове сходження.
- Задньопривідні автомобілі штовхають передню вісь. Під час руху, прямо більше сили прикладається до задньої частини колеса, яка штовхає його назовні. Завдяки цьому колеса розташовуються паралельно, що стабілізує передній хід. Негативне сходження також допомагає на поворотах. Контакт шини з дорогою в цьому випадку кращий, а сили, що діють на керовану вісь, допомагають подолати поворот.
- В автомобілях із переднім і повним приводом керовані колеса тягнуться, тобто зусилля більше припадає на передню частину. Налаштування позитивного розвалу-сходження стабілізує автомобіль під час руху прямо через вирівнювання коліс. Керовані передні колеса не сприяють швидкій їзді, оскільки таке розташування негативно впливає на поворотність автомобіля. З цієї причини вищеописаний принцип може не застосовуватися до автомобілів, призначених для ралі або перегонів.
Як зробити розвал-сходження
Сучасні автомобілі створено з надзвичайною точністю, що також стосується кутів розташування коліс. Це дуже ускладнює самостійне налаштування розвалу-сходження. Навіть мінімальна похибка в кілька секунд кута впливає на керованість і зношуваність компонентів автомобіля.
Тому варто використати послуги автосервісу, де спеціалісти знають, що таке розвал-сходження, як зробити заміри та відкоригувати показники за допомогою професійних інструментів. СТО оснащено спеціальним обладнанням, що дає змогу проводити центрування автомобіля. Через потребу в надзвичайній точності встановити розвал коліс у домашніх умовах неможливо. У майстернях можна недорого перевірити центрування, і бути впевненим, що послуга буде виконана професійно.
Перед встановленням розвалу-сходження необхідно:
- Вийняти із салону та багажника все зайве.
- Перевірити тиск у колесах, неушкодженість дисків.
- Провести самостійно, чи за допомогою спеціаліста, діагностику ходової частини.
Автомобіль розміщується на стенді та облаштовується датниками, що відображають показники відхилень. На основі цих значень майстер здійснює регулювання.
Керування автомобілем — це відповідальна справа, тому водій має підтримувати машину в належному стані. Завдяки регулярному здійсненню такої процедури, як розвал-сходження, поїздки на авто будуть безпечними й комфортними як для водія, так і для решти учасників дорожнього руху.