Шиномонтаж — це сезонний бізнес. Пік завантаженості майстерень приходиться двічі на рік у міжсезоння. Через стабільне зростання кількості машин на дорогах, збільшується і попит на шиномонтаж, попри достатню конкуренцію на цьому ринку у вас однаково є всі шанси на успіх.
Що треба знати про шиномонтаж як бізнес: особливості
Такий бізнес як шиномонтаж спеціалізується на заміні коліс і шин. Зазвичай майстерні понад 80 % всього прибутку заробляють у сезон попиту — це заміна шин перед зимою і навесні. В інший час попит на послуги шиномонтажників значно зменшується. Залишаються переважно легкі задачі як підкачування коліс, експрес-ремонт.
Ніхто вас не обмежує тільки цими послугами. Можете зробити мийку на території комплексу, додати нові послуги в прайс і поставити кав’ярню для клієнтів, які очікуватимуть на машину.
Висновки щодо шиномонтажної справи:
- щоб заробляти гроші цілорічно, можна вибрати формат експрес-шиномонтажу з додатковими послугами;
- для великого прибутку в сезон треба забезпечити максимальну продуктивність;
- збільшити пропускну здатність у майстерні можна за допомогою збільшення робочого дня або завдяки автоматичному обладнанню.
Бажано мати хоча б два місця для автомобілів на обслуговуванні. Також у сезон популярності шиномонтажних робіт треба вести запис клієнтів на декілька діб уперед. У цій справі важливо працювати з постійними клієнтами.
Яким буває шиномонтаж: огляд
Шиномонтажні послуги діляться на декілька категорій. Ви можете спеціалізуватися лише на одному напрямі чи стати гнучкими й обслуговувати різних клієнтів.
Основні види шиномонтажу
Найпоширеніша класифікація стосується формату роботи шиномонтажної майстерні. Відповідно до неї є стаціонарний і мобільний шиномонтажі. Перший — традиційний вид, що пропонує всі послуги з роботи з колесами та знаходиться на одній локації. Другий вид являє собою виїзну майстерню, яка може замінити колеса посеред дороги.
Виходячи з класифікації машин, які обслуговуються, шиномонтаж може бути:
- легковий — спеціалізується виключно на автівках;
- вантажний — працює з вантажівками, причепами, фургонами тощо;
- спеціалізований — орієнтований на рідкісні, ексклюзивні або спортивні автомобілі.
За кількістю послуг поділяють майстерні на комплексні з великим переліком послуг і часткові з обмеженими можливостями.
Додаткові послуги для шиномонтажу
Щоби бізнес постійно приносив прибуток, ви можете розширити перелік супутніх послуг. Наприклад, додайте в прайс:
- рихтування дисків — відновлення правильної геометрії;
- утилізацію шин — потім треба буде передати гуму на перероблювання;
- сезонне зберігання шин — ідеальний варіант, якщо в клієнта немає зайвого місця вдома чи гаражі;
- Перезаправляння автокондиціонерів — підходить переважно для літа.
Ще один спосіб заробляти більше — розширятись і відкривати нові точки. Проте це не буде одразу прибутково, адже на створення ще однієї локації витратити треба стільки ж.
Скільки коштує шиномонтаж: початкові вкладення
Готовий шиномонтаж як бізнес, можна купити на OLX або побудувати все самостійно з нуля.
Розрахувати початкову вартість вкладень у бізнес можна тільки умовно. У середньому для відкриття великого підприємства треба від 200 до 450 тис. грн. Ця сума включає:
- устаткування;
- інвентар і інструменти;
- приміщення — оренда або купівля;
- заробітну плату щонайменше двох механіків;
- меблі;
- шиноремонтні матеріали тощо.
Якщо у вас є просторий гараж, то для початку можна зекономити на приміщенні. Або ж взагалі вибирайте формат мобільної майстерні — для неї треба обладнання, що вміщатиметься у фургон.
Щоб навчитися основ підприємництва, можете скористатися школою OLX для бізнесу й іншими ініціативами. Платформу створено для підтримки підприємців, тож тут ви можете знайти корисну інформацію про ведення власної справи.
Розраховуємо окупність бізнесу
Перед тим, як відкрити шиномонтаж, зробіть прогноз попередніх витрат і майбутнього заробітку. Найдорожчими серед устаткування будуть шиномонтажний станок і балансувальний стенд, але й це не кінець коштовним витратам.
Далі розраховуйте прибуток. Середня ціна за шиномонтаж одного колеса автівки — 100 грн, вантажної машини — 170 грн. Можна за день в ідеальних умовах заробити від 12 до 20 тисяч гривень за повного завантаження. Проте в реальності середня завантаженість підприємства складає від 30 до 40 %, тому доводиться додавати нові послуги.
Конкретні цифри з окупності власної справи ви отримаєте, склавши бізнес-план шиномонтажу. На цей показник впливають:
- розмір стартових вкладень;
- встановлені ціни на шиномонтажні послуги;
- середнє завантаження майстерні;
- пропускна здатність і кількість місць для одночасного обслуговування авто;
- розмір заробітної плати працівників тощо.
Треба також враховувати комунальні послуги, щомісячні витрати на матеріали. Для початку можна придбати лише найнеобхідніше устаткування і тільки із часом розширювати перелік послуг.
Місце розташування сервісу
Щоб шиномонтаж як бізнес приносив великий прибуток, треба попіклуватися про його розташування. Ідеальні варіанти локації:
- далі від конкурентів;
- поруч із транспортними розв’язками;
- вздовж завантажених автострад;
- поруч із гаражними кооперативами в щільнозаселених районах.
Непоганим місцем буде шиномонтажна майстерня поруч з автозаправкою, автомобільною стоянкою тощо. Якщо ви будете постійно на виду, сезонність уже не буде великою перешкодою.
Шукаємо приміщення
Орієнтуватися треба не лише на локацію. Приміщення теж відіграє не меншу роль. Нормальну шиномонтажну майстерню можна розмістити на 30–50 кв.м. Підійдуть під приміщення будь-які нежитлові побудови як гаражні бокси, ангари.
Якщо у вас є достатньо первісних інвестицій, то можна одразу будувати міні СТО, що міститиме від 2 до 4 постів із можливістю розташовувати машини всередині.
У звичайного шиномонтажу є декілька вимог до приміщення майстерні:
- є майданчики мінімум для двох машин;
- можливість встановлювати шиномонтажний підіймач;
- електропостачання має бути стабільним із напругою 220 Вт;
- місце для компресора, який не буде сильно заважати шумом.
У приміщенні має бути опалення, заведено водопостачання і каналізацію. Також тут має бути постійний тиск для підтримки авто, локалізоване освітлення тощо.
Вибираємо обладнання для майстерні
Перед тим, як відкрити свій шиномонтаж, вивчіть потреби клієнтів. Залежно від них вибирайте устаткування. Наприклад, найпоширенішими послугами в майстернях є заміна коліс, балансування, ремонт шин тощо. Тож серед обладнання мають бути:
- автоматизований шиномонтажний верстат;
- балансувальний стенд;
- підкатні домкрати чи інші підіймачі;
- гайковерти;
- вулканізатор;
- компресор;
- місткість із водою.
Серед ручних інструментів є прокатні ролики, шкребки, ножі, шила. До матеріалів, які прийдеться регулярно купувати, належать клей, гумові латки, вентилі, паста.
Як отримати дозвіл на роботу шиномонтажу?
Щоб відкрити шиномонтажну майстерню, не потрібні спеціальні ліцензії чи дозвільні документи. Достатньо зареєструвати свій бізнес. Якщо власник шиномонтажної майстерні один, то краще реєструвати себе як ФОП із КВЕДом 45.20. Якщо власників декілька, то підійде форма організації ТОВ.
Перелік документів для відкриття шиномонтажу мінімальний. Власник має надати в місцеві органи:
- паспорт;
- копію та оригінал ідентифікаційного коду;
- довідку про сплату державного мита.
Далі треба в податкову інспекцію надати документи про відкриття підприємства, а також додати заяву про спрощену систему оподаткування.
Крім того, є вимоги СЕС, пожежної інспекції та інших служб. Вимоги до організації робочого простору:
- живлення в приміщенні має бути 220 Вт;
- заземлення — від 2,5 кВт;
- висвітлення з локальним освітленням за правилами СЕС;
- температура в приміщенні від 18°C.
Коли ви знаходите приміщення під шиномонтажну майстерню, треба звертатися до місцевих органів влади щодо узаконення його експлуатації. Доведеться відвідати перелічені служби й архітектурний відділ.
Персонал і навчання
Коли ви набираєте працівників, пам’ятайте: вартість шиномонтажних робіт залежить від рівня професійності та якості обслуговування. Загалом робота на шиномонтажі доступна для всіх, хто хоч трошки розуміється на автомобілях. Навчатися шиномонтажу можна у великих компаній-імпортерів матеріалів, які регулярно проводять тренінги.
Треба найняти дві бригади по 2–3 людині в кожній (залежить від кількості постів у майстерні). Частіше наймають одного майстра і двох помічників із меншим досвідом чи обмеженими навичками. Середня заробітна плата на місяць складає 15 тис. грн.
Отже, шиномонтаж — це гарна ідея для бізнесу. Зі зростанням кількості автівок попит на такі послуги не вщухає. Правильно підібрана локація, якісне устаткування і швидкий персонал дадуть можливість заробляти в цій галузі цілорічно.