Придбання вживаного автомобіля — це відповідальна справа. Машину потрібно оглянути з усіх сторін, перевірити справність деталей та за можливості провести тест-драйв. Проте не менш важливим є правильне оформлення документів на авто. Часто водії вирішують заощадити час та оформлюють лише довіреність на машину, без переоформлення її в Сервісному центрі МВС. Про те як оформляється довіреність, як перевірити довіреність на авто чи можна продати машину за генеральною довіреністю та які є ризики в разі такого оформлення документів — розповідаємо в цьому матеріалі.
Що таке довіреність на автомобіль
В Україні продаж машини, що була у вжитку може супроводжуватись оформленням декількох документів: договору про «купівлю-продаж» або довіреності на авто. У першому випадку, згідно зі статтею 655 Цивільного кодексу України, транспортний засіб повністю передається у власність від продавця до покупця. У документі зазначається вся інформація про авто, у тому числі і його вартість.
Продаж авто за довіреністю, відповідно до статті 244 Цивільного кодексу України, означає лише передачу права на користування та розпорядження машиною. У такому випадку покупець може:
- керувати автомобілем;
- здійснювати ремонт та переобладнання;
- знімати машину з обліку;
- здавати авто в оренду;
- обмінювати машину;
- продати авто від імені власника.
Важливо, щоб усі умови використання були чітко прописані в довіреності.
Під час оформлення довіреності, покупець не вважається повноправним власником авто, і це може загрожувати йому деякими ризиками. Щоб уникнути неприємностей, після придбання авто, його потрібно переоформити в Сервісному центрі МВС.
Які є ризики під час оформлення довіреності для покупця
Переоформлення авто за довіреністю має значно меншу юридичну силу, ніж купівля-продаж. Серед проблем, які можуть виникнути у водіїв, що придбали автомобіль за довіреністю, варто виділити такі:
- у довіреності може закінчитися термін дії — законом України не встановлено обмежень на строк дії довіреності, проте в разі неналежного оформлення документа, покупець ризикує через якийсь час втратити права на володіння автомобілем;
- власник авто може відкликати довіреність — недобросовісний продавець має всі правові підстави в будь-який момент вимагати повернути машину. Щоб уникнути цього, крім довіреності потрібно також оформити розписку про отримання ним коштів за автомобіль;
- у власника авто можуть бути борги — у такому випадку на все його майно може бути накладений арешт, у тому числі й на проданий автомобіль. Поки борги не будуть погашені, покупцю не вдасться перереєструвати авто на себе;
- можуть трапитися непередбачувані обставини — у разі ДТП покупець зіткнеться з додатковими проблемами під час суду та через виплати компенсацій страховою компанією. А в разі смерті формального власника є ризик, що авто включно з рештою його майна, перейде спадкоємцям. У такому випадку документ про переоформлення авто за дорученням втратить свою силу.
Хоча, на перший погляд, зробити довіреність на переоформлення авто і здається швидшим та простішим варіантом, проте він пов’язаний із безліччю ризиків у майбутньому.
Які є ризики під час оформлення довіреності для продавця
Продаж машини за дорученням має певні ризики й для власника транспортного засобу. Оскільки формально машина за довіреністю залишається власністю продавця, саме він несе за неї відповідальність. Це поширюється на:
- штрафи за порушення ПДР зафіксовані в автоматичному режимі — відповідно до статті 279–1 КУпАП, якщо порушення потрапило на камери автоматичної фіксації, штраф прийде саме власнику авто, а не тому, хто був за кермом;
- участь автомобіля в злочинній діяльності — якщо машина буде помічена на місці злочину, правоохоронні органи звернуться спочатку до власника авто, якому потрібно буде довести свою непричетність. Те саме стосується і ДТП.
Щоб уникнути зайвих непорозумінь, після оформлення авто за дорученням потрібно також призначити належного користувача транспортного засобу, тобто людину, яка на законних підставах користується машиною. В Україні заявку на призначення належного користувача можна подати онлайн за допомогою додатка «Дія», або ж офлайн у Сервісному центрі МВС. Після цього, автоматичні штрафи за порушення ПДР або правил паркування будуть приходити не власнику авто, а тому хто його придбав.
Для автомобіля можна призначити лише одного належного користувача.
Підіб’ємо підсумки
Зазвичай водії вирішують придбати чи продати б/в авто за довіреністю з декількох причин. По-перше, вартість такого оформлення нижча, ніж повноцінне переоформлення авто. По-друге, довіреність можна оформити в будь-якому місці (на відміну від «купівлі-продажу», яке оформлюється лише за місцем реєстрації транспортного засобу) і за присутності лише власника авто (для «купівлі-продажу» потрібна присутність і продавця, і покупця). У такий спосіб це дає можливість досить зручно та швидко продати вживаний автомобіль, наприклад, якщо продавець та покупець знаходяться в різних містах.
Проте варто пам’ятати, що продаж/купівля авто за довіреністю несе за собою багато ризиків. Щоб їх уникнути, варто детально перевірити всі документи, а також оформити додаткові: розписку про отримання коштів та призначення належного користувача. А найбільш надійним буде повністю переоформити автомобіль.