Буксирування транспортних засобів — процедура досить легка. Вона знадобиться, коли автівка потрапила у дорожньо-транспортну пригоду, якщо після заправлення неякісним пальним відмовляється працювати двигун, з’являється зламання в електронній системі тощо. Визначається буксирування в ПДР розділом 23. Треба враховувати правила, що визначені законодавством, а також технічні особливості процесу.
Ці транспортні засоби не можна буксирувати
Почнемо з того, які транспортні засоби не піддаються буксируванню. Це зазвичай одразу ж вказують у правилах експлуатації автомобілів. Там детально описано, чи можна буксирувати машину, як це правильно робити тощо. Заборонено тягнути такі засоби:
- Машини, що мають коробку передач автомат. Для деяких марок радять тягнути авто на невеликій швидкості й на коротку відстань. За несправного двигуна не масляна помпа не може працювати, через що коробка передач не змащується і може блокуватися у разі перевищення максимально припустимої швидкості в 40 км/ч.
- Автомобілі з гібридним або електричним приводом. У цьому випадку виробники машин рекомендують скористатися послугами евакуатора.
- Автомобілі з пневматичною або гідропневматичною підвісками, де відмовив мотор. За такого зламання ходова частина просто опускається.
- Машини, у яких м’яка підвіска втратила герметичність — через це з’являється значне просідання транспорту.
- Транспорт, у якого є постійний привід на дві осі. Теоретично буксирування можливе лише у випадку, коли ви відключаєте привід на одній з осей.
Отже, коли вам довелося зупинитися на дорозі через пошкодження всередині автомобіля, треба дізнатися, чи взагалі підходить ваша машина для буксирування.
Збираємо всі речі для буксирування
Базовий набір для буксирування складається всього з трьох елементів:
- трос, що буде закріплено між машинами;
- жорстке дишло;
- аварійний трикутник.
Зазвичай усе це досвідчений водій возить із собою в багажнику. Займає такий набір небагато місця, тож і не складає проблем. Приділіть увагу головному елементові. Ваш трос має бути від 4–6 метрів завдовжки. Це оптимальний показник, адже саме на такій дистанції мають їхати транспортні засоби.
Важливий також опір мотузки — її адаптація має відповідати масі автомобіля, котрий будуть тягнути. Найпоширеніший різновид тросів дає змогу тягнути машини з вагою до 3,5 т.
Коли ви купуєте трос для буксування, також орієнтуйтеся на колір. Він має бути яскравим, чергувати білі та червоні смужки. Такі моделі ви знайдете серед оголошень на сервісі OLX.
Жорстке дишло має бути завдовжки до трьох метрів. Іноді воно має адаптивні властивості. Не забувайте також виставляти аварійний трикутник на відстані 20 метрів від машини в місті та 40 м — поза населеним пунктом. Так ви попередите інших водіїв стосовно перешкоди на дорозі. Потім його ж треба буде закріпити на бампері позаду або на склі з тією ж метою.
Як правильно буксирувати автомобіль
Базові правила буксирування авто починаються з підготовки. Що вам треба зробити:
- Прикріпіть трос до автомобіля, який буде тягнути транспортний засіб. Для цього під бампером є спеціальне постійне вушко. Якщо його немає, тоді треба використати спеціальну петлю на болтах.
- Закріпіть трос на другому транспортному засобі. Тут треба використовувати спеціальну петлю на постійному гачку, або треба буде закріпити спочатку спеціальну петлю.
- Встановіть аварійний трикутник із лівого краю так, щоб його було видно всім машинам позаду. Увімкніть ближнє світло на обох машинах.
- За правилами буксирування аварійку треба вмикати лише на тій машині, яку ви буксируєте. Якщо її увімкнути на обох засобах пересування, водії на дорозі не зрозуміють, коли й куди ви збираєтеся повертати.
- Водіям треба погодити між собою подачу сигналів, щоб обидва розуміли один одного й могли без проблем зупинятися на дорозі.
- Водії займають місця у своїх машинах, людина за рулем тягача просто запускає двигун і починає рух.
Приділіть особливу увагу тросу. Якщо він не класичного маркування з білими й червоними смужками, тоді краще на ньому закріпити спеціальні прапорці зі світловідбивальними властивостями. Так мотузка буде помітнішою, а ризик аварій на перехрестях зменшиться.
Для буксирування автомобіля треба вибирати дорогу з мінімальною інтенсивністю руху, відсутністю складних перехресть, кругових розв’язок тощо. Машина має плавно рухатися. За натягнення троса відповідає водій, який їде попереду. Йому треба уникати ривків під час водіння.
Також перевіряйте, чи дозволено буксирування прямо — цю інформацію зазначають в інструкції.
Важливо на дорозі з декількома смугами використовувати праву, а перед розворотом чи поворотом треба сигнал подавати на обох машинах. Тому в питанні, чи потрібно автомобілю водій, відповідь: так, обов’язково. На пішохідних переходах є ризик потрапити між двома машинами. Тож треба бути уважніше, а трос між автомобілями має бути помітним.
Особливості буксирування вантажівок
Передбачають правила дорожнього руху буксирування й вантажних автомобілів. На практиці зробити це складніше, ніж тягнути просто автівку. Особливо тяжко це стає, коли вантажівка з’їхала з дороги. Проте виробники великих машин теж продумали способи буксирування для кожної конкретної моделі транспорту.
Важливі особливості:
- на кожній машині є спеціальні точки для кріплення буксирувальних пристроїв;
- не можна перевищувати навантаження, щоб не пошкодити раму;
- треба користуватися інструкцією, де вказано дані з підключення та відключення різних систем у вантажівці (наприклад, коли треба залучити гідравліку, а коли — електрику).
Для буксирування вантажних автомобілів використовують спеціальні тягачі, що мають достатньо потужності. Тягнути машину можна тільки на жорсткому зчепленні. Інакше ви ризикуєте набути проблем із транспортом і пошкодити його.
Буксирування vs евакуація
Буксирування сьогодні — лише один зі способів транспортувати вашу машину в разі проблем. Альтернативний метод — викликати евакуатор. Цей спосіб виграє перед традиційним буксируванням, коли треба забрати:
- лімузин або іншу машину з подовженою колісною базою;
- транспортний засіб з автоматичною коробкою передач;
- елітні машини;
- автівки, у яких не передбачено можливість кріпити трос.
Іноді навіть достатньо маленької платформи для часткового завантаження машини туди. Фахівці, які працюють на евакуаторі, щільно фіксують транспорт і везуть його за потрібною адресою. Цей варіант актуальний, коли є змога передбачити траєкторію руху машини.
Евакуатори також краще замовляти, коли автомобіль перебуває у важкодоступному місці. У цьому випадку також можуть використовувати часткове завантаження. Актуально це й для машин, які треба забрати з паркувальних майданчиків. Особливо, якщо автомобіль уже довгий час не заводився. Технічні властивості такого ТЗ не дадуть змогу нормально тягнути машину. До того ж на автівку для буксирування має діяти поліс ОСЦПВ (цивільне страхування, що є обов’язковим).
Часті питання про евакуацію та буксирування машин
Відповідаємо на найбільш поширені питання, що стосуються евакуації та буксирування машин.
Чи дозволено буксирування автомобілів на автомагістралях?
Відповідно до пункту 27.3 Правил дорожнього руху на автомагістралях не можуть пересуватися транспортні засоби, що їдуть повільніше за 40 км/год. Не важливо, чому саме така швидкість — через технічні характеристики або через несправність автівки. Якщо враховувати, що максимальна швидкість машини під час буксирування може сягати до 50 км/год, теоретично ви можете буксирувати свій транспортний засіб автомагістралями. Але ж на практиці не завжди вдається утримувати таку швидкість.
Чи дозволяється буксирування транспортного засобу з причепом?
ПДР визначає, що буксирувати можна тільки один механічний транспортний засіб, у якого буде причеп. Також заборонено одночасно тягнути декілька машин, що зчеплені між собою.
Дозвільна швидкість буксирування автомобіля
Згідно з ПДР буксирування треба проводити зі швидкості до 50 км/год. Проте частіше обмеження складає 40 км/год, що залежить від особливостей роботи масляної помпи, двигуна й ходової частини. Водночас водій пошкодженого автомобіля має контролювати відстань до транспортного засобу попереду себе.