• Укр
  • Рус

Типи кузова автомобілів

547
Додати
до обраних
Поділитися

За свою понад 130-річну історію автомобілі не раз змінювали зовнішній вигляд. Чим особлива конструкція сучасних авто й за якими принципами спеціалісти класифікують транспортні засоби? Щоб відповісти на це запитання, необхідно розуміти, що таке кузов автомобіля та у чому його специфіка.

Кузов — це зовнішня частина транспортного засобу. Саме вона визначає форму автівки й захищає пасажирів та вантаж від впливу зовнішніх чинників. У сучасному автомобілебудуванні застосовують різні типи кузовів — загалом понад 20. Деякі з них мають особливі риси, за якими легко впізнаються навіть людьми, далекими від керування автомобілем. Ідентифікувати інші може бути важко навіть для досвідчених водіїв. Тож які є різновиди легкових автомобілів і як навчитися швидко відрізняти один тип кузова від іншого?

Найпопулярніші типи кузовів автомобілів

Якщо подивитися на сучасні легкові автомобілі, неможливо не зауважити, наскільки різними вони бувають. Проте всіх їх можна розділити на 3 великі групи — за типом кузова. А точніше, за кількістю відділів у ньому. За цим параметром розрізняють такі типи кузова автомобіля:

  • триоб’ємні — складаються з трьох відсіків, чітко відокремлених один від одного: багажне відділення, двигунне й салон, доступ до кожного можливий лише ззовні транспортного засобу;
  • двооб’ємні — для них характерним буде об’єднання салону й багажного відділення, а відсік двигуна відокремлено жорсткою перегородкою, тобто до багажника можна дістатися безпосередньо з пасажирського салону;
  • однооб’ємні — автівки, внутрішній простір яких є доволі великим, тому поєднує в собі салон, багажник і двигунне відділення без жорстких перегородок.

Кожна група представлена автомобілями, які, крім спільних рис, мають і унікальні відмінності.

Триоб’ємні кузови

Триоб’ємні типи кузовів легкових автомобілів — найменш універсальні у трансформації, але є чи не найпопулярнішими в сегменті легкових. У межах цієї групи вирізняють декілька різновидів. Розглянемо найпопулярніші.

Седан

Седан | Блог OLX
Щоб зрозуміти, що таке седан, достатньо згадати, як виглядає більшість популярних легкових авто. Це 4-дверний салон із явно виокремленим багажником і капотом, які виступають уперед. Рівень даху однаковий по всій довжині салону. Оснащений 2 рядами крісел. Типовий для седана широкий кузов і рівномірне розподілення ваги дають змогу споживати пальне економно. Седани з подовженою базою маркують літерою L. Такі моделі належать до представницького класу.

Купе

Купе — тип кузова, властивий авто малого класу. Це компактні дводверні машини з 1 чи 2 рядами крісел. Двері в них більші, ніж у седані. Форма профілю має спортивні риси й похилу лінію даху. Багажник відокремлений, але не такий місткий, як у седанах.

Кабріолет, родстер, брогам і тарга

Ці різновиди кузовів автомобілів легко розпізнати за відкритим чи відкидним дахом, який може вироблятися із жорсткого чи м’якого матеріалу. У кабріолетах можна підіймати та опускати скло. Родстер — це спортивний двомісний автомобіль, оснащений лише вітровим склом без даху. Брогам — авто представницького класу, у якому дах відкривається лише над передніми сидіннями. У кузовах тарга відкривається лише середня частина даху. Розміри салону й багажного відсіку в таких авто можуть бути як доволі місткими, так і компактними, як у купе.

Пікап

Це машина з відкритим багажником, який відокремлюється від салону жорсткою перегородкою. Розміри багажного відсіку можуть бути різними. Цей тип кузова є зменшеним і дещо видозміненим аналогом вантажівки. Пасажирська кабіна в пікапах буває 2- і 4-дверна, з 1 чи 2 рядами сидінь.

Двооб’ємні кузови

Цікавить, які є види легкових автомобілів зі збільшеним багажним відділенням? Тоді вам варто ознайомитися з різновидами двооб’ємних кузовів.

Універсал

Нагадує дещо трансформований тип кузова седан. Багажне відділення в універсалах збільшене і є продовженням салону. Це 5-дверні машини з 2 рядами крісел у салоні. П’яті двері виконують функцію кришки багажника. Задні крісла можна складати, подовжуючи багажне відділення.

Хетчбек

Хетчбек | Блог OLX
У ньому поєднано риси седана й позашляховика. У порівнянні із седаном хетчбеки вищі, з більшим багажником. У порівнянні з позашляховиком мають менший салон. Бувають у 3- і 5-дверній модифікації. Задні сидіння, як і в універсалах, можна відкинути чи зняти, збільшивши вантажний відсік, але при цьому профіль хетчбека виглядає більш елегантним і не таким громіздким.

Ліфтбек

Це свого роду симбіоз седана й хетчбека. Профіль ліфтбеків дуже нагадує седани з типовим для них заднім звисом. Кришка багажника в них підійматися разом зі склом, як у хетчбека, хоча й не є повноцінними п’ятими дверима. Такі різновиди машин мають велике багажне відділення. У салоні — 2 ряди сидінь.

Позашляховик

Це модифікований кузов автомобіля універсал. Місткий багажник, пасажирське відділення з 2 чи 3 рядами крісел, 5 дверей. Головні відмінності позашляховиків: більші габарити та «агресивніший» профіль, високий кліренс, повний привід, посилена рама. Ці особливості дають можливість безпечно пересуватися в умовах бездоріжжя.

Кросовер

У такому авто поєднуються підвищена прохідність позашляховика та профіль хетчбека. Передній і задній звис у таких авто дещо збільшені. Оснащені 5 дверима, 2 рядами крісел і містким багажником. Часто такі авто називають позашляховиками, однак це недоречно, оскільки між цими авто є суттєві відмінності.

Однооб’ємні кузови

В автомобілях цього типу окремий моторний відсік відсутній. Фактично двигун розташовується безпосередньо за панеллю приладів у салоні авто. Тож далі про те, які бувають машини з однооб’ємними кузовами.

Мінівен

Мінівен | Блог OLX
Такий тип автомобіля має просторий місткий салон, частіше з 3 рядами крісел, високий дах і покращену прохідність. Крім класичних однооб’ємних мінівенів, бувають напівкапотні (півтора об’ємні) з винесеним уперед двигуном. Кількість, форма й тип дверей у різних моделях відрізняються.

Мікровен

Нагадує збільшений хетчбек із просторим салоном із 5 дверима. Кількість пасажирських місць залежить від моделі. Здебільшого мікровени оснащено 2 рядами пасажирських крісел. Від мінівенів відрізняються меншими габаритами.

Компактвен

Кузови такого типу — це щось середнє між міні- і мікровенами. Такі автомобілі зазвичай мають 3 ряди крісел, як і мінівени. Загалом такі авто доволі компактні, хоча й не настільки, як мікровени. Багажне відділення в них велике, салон просторий із високим дахом.

Кузов SUV

SUV — тип кузова, у якому поєднано місткість універсалів, спортивний дизайн і покращена прохідність позашляховиків. Такі автомобілі мають просторий салон, місткий багажний відсік та 5 дверей.

Класифікація автомобілів за типом кузова — не єдина, яку застосовують до сучасних транспортних засобів. Однак розуміння приналежності авто до того чи іншого типу допоможе швидше вибрати на авторинку машину з важливими для себе характеристиками.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як зберігати шини

Як зберігати шини: лайфгаки від OLX

Як правильно зберігати автошини для збереження безпеки та ефективності ✔️ Лайфгаки від OLX допоможуть вам максимально продовжити їх термін служби ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.