Як відомо, в автомобілі важлива кожна деталь. Однією з поширених проблем, з якою стикаються водії, є розрив ременя ГРМ. Що таке ГРМ та як діяти в разі його несправності — з’ясовуємо в цьому матеріалі.
Що таке ремінь ГРМ
ГРМ — це газорозподільний механізм, який відповідає за своєчасне подання у двигун паливно-повітряної суміші та випускання відпрацьованих газів. Залежно від двигуна механізм може приводитись у дію за допомогою зубчастої, ланцюгової або зубчасто-пасової передачі.
У більшості автомобілів ГРМ обладнано зубчастим ременем. Він передає зусилля зі шківа колінчастого вала на шків розподільчого вала, завдяки чому забезпечується синхронне функціонування двигуна, а саме його впускних та випускних клапанів.
Окрім цього, додаткова функція, яку виконує ремінь ГРМ, — це керування водяною помпою. В автомобілі вона відповідає за охолодження двигуна. Перевага ременя ГРМ — що це деталь із простою конструкцією, яка працює безшумно та має низьку вартість. Проте варто враховувати, що його заміна може вартувати дорожче, ніж сама деталь.
Як зрозуміти, коли міняти ремінь ГРМ
Оцінити візуально стан ременя ГРМ досить важко, оскільки він захищений кожухом. Для того, щоб до нього дістатись, потрібно частково розбирати двигун. Проте є деякі ознаки того, що таке ГРМ у машині працює несправно. Щоб зрозуміти, коли міняти ГРМ, варто звернути увагу на:
- Пробіг автомобіля — зубчастий пас у середньому витримує від 60 до 100 тис. км пробігу.
- Вік ременя — гума, з якої виготовляється пас, має термін служби 5–6 років, після чого матеріал починає втрачати свої властивості. Тому, наприклад, при купівлі вживаного авто, рекомендується одразу міняти ремінь ГРМ.
- Запуск двигуна — зношений пас може зміститися на декілька зубців, що значно вплине на роботу мотора. Через це він буде невпевнено запускатись, під час роботи почне сильно вібрувати та не зможе набрати необхідну потужність. У такому стані авто краще не використовувати, оскільки інші запчастини також можуть вийти з ладу.
- Незвичні звуки — ремінь може потріскатись, тому варто враховувати, що таке ГРМ в авто призведе до появи клацання, цокання та іншого шуму під час роботи двигуна. Періодичність цих звуків залежить від обертів мотора.
- Протікання з-під кожухів ГРМ — при несправності інших деталей двигуна на ремінь може потрапляти мастило або антифриз. Ці рідини здатні роз’їсти гуму паса, через що може виникнути протікання з-під кожухів газорозподільного механізму.
Найбільш очевидна ознака того, що порвався ремінь ГРМ — коли двигун не запускається, а стартер працює.
Що буде, якщо розірветься ремінь ГРМ
Якщо розірветься ремінь ГРМ під час руху автомобіля, це може мати серйозні наслідки для двигуна. Оскільки пас контролює синхронізацію руху клапанів і поршнів, його розрив може призвести до їхнього зіткнення. Якщо клапани в цей момент були відкриті, поршні можуть зігнути їх стрижень. У такому випадку доведеться міняти комплект клапанів.
Окрім клапанів, скоріш за все пошкодяться й інші деталі — зруйнуються поршні, деформується розподільний вал, пошкодиться ГБЦ (головка блоку циліндрів), а в деяких двигунах (наприклад, дизельних) можуть зламатися деталі кривошипно-шатунного механізму. Якщо клапани та поршні механізму не зустрілись, буде достатньо замінити пас.
Раніше в деяких двигунах виробники встановлювали поршні, які мали спеціальні виїмки, що повторювали контури клапанів. Проте у сучасних моторах вони майже не трапляються, оскільки мають низький ККД.
Як часто потрібно міняти ремінь ГРМ
Те, як часто міняти ремінь ГРМ, залежить від різних чинників. Головними серед них є:
- справність двигуна;
- занадто сильне чи слабке натяжіння ременя ГРМ;
- протікання мастила;
- частота техобслуговування та його правильність;
- манера їзди.
Водночас у водіїв іноді виникає питання: «Якщо з автомобілем усе добре, тоді як знати, коли міняти ремінь ГРМ?». Для цього потрібно врахувати пробіг авто. Залежно від виробника, рекомендований пробіг для заміни ременя ГРМ різний. У популярних компаній показник того, через скільки кілометрів міняти ремінь ГРМ, виглядає таким чином:
- Ford — 160 тис. км пробігу;
- Audi — 120 тис. км пробігу;
- Renault — 120 тис. км пробігу;
- Honda — 120 тис. км пробігу;
- Daewoo — 115 тис. км пробігу;
- BMW — 95 тис. км пробігу;
- Toyota — 95 тис. км пробігу;
- Volkswagen — 95 тис. км пробігу;
- Nissan — 95 тис. км пробігу;
- Mazda — 95 тис. км пробігу;
- KIA — 90 тис. км пробігу;
- Hyundai — 75 тис. км пробігу.
При цьому важливо зважати на тип приводу ГРМ. Якщо в автомобілі використовується не зубчастий ремінь, а ланцюг, тоді частота зміни буде іншою (в середньому від 100 до 200 тис. км пробігу).
Дізнатися, коли міняти ланцюг ГРМ чи ремінь, можна в техпаспорті машини. Вираховувати, через скільки міняти ремінь ГРМ, потрібно від останньої заміни деталі, або, якщо авто нове, від початку використання машини.
Як підібрати новий ремінь ГРМ
Міняти ремінь ГРМ рекомендується лише на оригінальну деталь, використовувати аналоги варто лише в крайньому разі. Перевірити оригінальність ременя можна за VIN-кодом.
Якщо здійснити перевірку немає можливості, підбирати ремінь потрібно за випуском та комплектацією автомобіля, а також типом двигуна. Під час вибору ременя ГРМ варто звернути увагу на:
- ширину та довжину ременя;
- кількість зубців та відстань між ними;
- дату виробництва.
Придбати запчастину краще в перевірених продавців або офіційних представників компанії виробника.
Як проходить ремонт та заміна ременя ГРМ
Заміна ременя ГРМ — це досить складна процедура. Для того, щоб встановити новий пас, потрібно:
- Зняти захист ременя.
- Прибрати елементи, які перекривають доступ до нижньої кришки ГРМ.
- Зняти шків генератора.
- Дістати старий ремінь.
- За допомогою ролика ГРМ натягнути новий ремінь.
- Перевірити ремінь. Для цього потрібно вручну повернути його більше, ніж на 90°.
- Якщо все добре, зібрати ГРМ у зворотній послідовності.
Заміну ременя ГРМ краще проводити на СТО, оскільки навіть незначна помилка може призвести до пошкодження як газорозподільного механізму, так і решти деталей автомобіля. Монтаж займає декілька годин, а його вартість залежить від обсягу робіт, марки авто, моделі двигуна та інших характеристик.
Ремінь ГРМ — це важлива деталь, яка підтримує належну роботу двигуна. Щоб уникнути зайвих проблем, варто слідкувати за її справністю та вчасно міняти на нову.