• Укр
 • Рус

Антифриз: для чого він потрібен та коли його міняти

574
Додати
до обраних
Поділитися

Те, наскільки довго та надійно слугуватиме автомобіль, залежить від багатьох чинників. Одним із важливих елементів, що забезпечує працездатність машини, є антифриз — з його допомогою у двигуні підтримується оптимальна температура. Які є види антифризу, як його правильно вибрати та використовувати — у цій статті зібрано все, що потрібно знати кожному водію.

Що таке антифриз

Антифриз — це рідина на основі розчину води та етиленгліколю або пропіленгліколю, яка використовується в системі охолодження автомобіля. Головні причини, для чого антифриз заливається в радіатор, — запобігання замерзанню охолоджувальної рідини за мінусової температури, а також сприяння передачі тепла від двигуна.

Антифриз | Блог OLX
Окрім цього виробники додають до антифризу різноманітні присадки, що запобігають виникненню корозії, піни та відкладень, допомагають виявити несправність системи. Зазвичай, антифриз забезпечує безперебійну роботу за температури до −38℃, проте деякі рідини не замерзають навіть при −75℃.

Антифриз для автомобіля є не менш важливим, ніж пальне чи мастило. Якщо його не використовувати, двигун буде перегріватись, а термін його служби скоротиться у 2–3 рази.

Що таке тосол і антифриз

Тосол | Блог OLX
Щоб двигун працював належним чином, для нього потрібно підібрати відповідну охолоджувальну рідину. Часто водії не знають, що краще: тосол чи антифріз. Проте потрібно знати, вибираючи тосол і антифриз — різниця між ними не є значною.

Щоб зробити правильний вибір, варто з’ясувати, що таке тосол. Тосол — це різновид антифризу, який був створений в 1971 році в СРСР. Його головним складником також є етиленгліколь. На сьогодні тосол є застарілим, тому використовувати його рекомендується лише для давніх вітчизняних автомобілів із чавунним двигуном.

Оскільки торгова марка «ТОСОЛ» ніколи не була зареєстрована, під цією назвою часто продається сучасний антифриз. Найчастіше така охолоджувальна рідина для авто маркується цифрами 40 або 65 (наприклад, А-40, або ОЖ-65). Це вказує на температуру замерзання: −45°C та −65°C відповідно.

Характерною ознакою сучасного тосолу є синій колір рідини. Інші різновиди антифризу зазвичай мають жовте або червоне забарвлення.

Які є види антифризу

Антифризи поділяють на декілька типів, які позначаються буквою G та цифрою. Така класифікація була започаткована німецьким виробником Volkswagen. Відповідно до неї є такі різновиди охолоджувальної речовини:

 • Антифриз G11 — речовина синього або зеленого кольору. До її складу входять нітрати, аміни, нітрити, борати, фосфати та силікати. Такий антифриз покриває захисною плівкою внутрішню поверхню мотора, радіатора та патрубків, завдяки чому запобігає виникненню корозії. Головним недоліком речовини є короткий термін служби — не більше 3 років. Використовувати антифриз G11 рекомендується лише для автомобілів, які були випущені до 1996 року.
 • Антифриз G12 — рідина для охолодження двигуна червоного або рожевого кольору на основі етиленгліколю, води та карбоксилату. Вона не містить у своєму складі силікати та фосфати, завдяки чому може працювати 4–5 роки. Недоліком цього антифризу є низька стійкість до корозії. Він підходить для автомобілів, які були випущені після 1996 року.
 • Антифриз G12+ — засіб рожевого кольору. Це покращений, гібридний варіант G12, які містить карбоксилат без силікатів. Підходить для автомобілів з алюмінієвими двигунами, що були випущені з 1997 до 2008 року.
 • Антифриз G13/G12++ — речовина рожевого або фіолетового кольору. Замість етиленгліколю, антифриз склад містить пропіленгліколь. Це робить його більш екологічним, але й дорожчим. Термін його служби складає 5–10 років. Він підходить для автівок, які були випущені після 2008 року.

Залежно від виробника, антифриз може мати колір, який не відповідає цій класифікації. Варто пам’ятати, вибираючи антифриз, що це не є головною характеристикою, оскільки забарвлення використовується лише для можливості виявлення протікання та інших дефектів.

Коли потрібно міняти антифриз в автомобілі

Щоб зрозуміти, коли міняти антифриз, потрібно перевірити його стан та колір. Найчастіше трапляються такі проблеми:

 • Сильне забруднення — свідчить про те, що антифриз втратив свої робочі властивості. У такому разі система охолодження також скоріш за все буде брудною.
 • Блідий відтінок — є ознакою того, що склад антифризу містить забагато води. Через це може знизитися температурний поріг замерзання, що негативно вплине на роботу двигуна.

Дізнатися точний термін служби антифризу можна в інструкції речовини. У середньому він складає 2–3 роки або 40–50 000 км пробігу.

Характерною ознакою того, що з охолоджувальною рідиною не все добре, є ситуація, коли пропадає антифриз. У такому випадку варто перевірити деталі авто на наявність тріщин, протікання та інших ушкоджень.

Як правильно вибрати антифриз

Щоб антифриз послугував якомога довше та надійніше, рекомендується використовувати лише оригінальну продукцію. Сучасні охолоджувальні рідини не містять у своєму складі борати, аміни, нітрити та фосфати.

Також під час вибору варто перевірити наявність сертифіката відповідності, герметичність пакування, колір антифризу (для цього потрібно підібрати засіб у прозорій тарі), консистенцію речовини (при збовтуванні піна має осісти через 2–3 секунди) та відсутність сторонніх запахів.

Який клас антифризу вибрати для свого автомобіля

Щоб зрозуміти, який антифриз кращий для авто, необхідно ознайомитись із рекомендаціями в інструкції з експлуатації машини. Використовувати антифриз невідповідного типу забороняється, оскільки це може призвести до появи осаду та засмічення радіатора.

Змішувати антифриз різних кольорів дозволяється лише якщо вони належать до одного класу.

Скільки потрібно антифризу для заміни

Більшість автомобілів для повної заміни антифризу потребують 4–5 л охолоджувальної рідини. Дізнатися потрібний об’єм можна в інструкції з експлуатації машини. Водночас про всяк випадок, бажано придбати на 1–2 л більше речовини, щоб мати можливість доливати її під час поїздок.

Що краще вибрати — концентрат чи готовий антифриз

Крім звичайного антифризу, у продажі можна знайти також рідини-концентрати. Якщо антифриз можна відразу залити в систему охолодження, то концентрат необхідно розбавити дистильованою водою до досягнення потрібної щільності. Чим більше води, тим вища температура замерзання речовини. Завдяки цьому концентрат рекомендується використовувати в холодну пору року.

Чи можна змішувати антифризи

Змішувати антифризи різних класів не рекомендується, оскільки в їхньому складі можуть бути несумісні добавки та присадки. Хімічна реакція від такого поєднання може призвести до втрати властивостей речовини та негативних наслідків для системи охолодження.

Якщо потрібно терміново долити антифриз, краще скористатися дистильованою водою. Після використання необхідно обов’язково замінити всю рідину в системі.

Як самостійно замінити антифриз

Самостійно замінити антифриз можна через нижній зливний кран радіатора. Для цього потрібно:

 1. Залишити автомобіль на годину, щоб радіатор та двигун охолонули.
 2. Перевірити відсутність пошкоджень на радіаторі та шлангах.
 3. Якщо все добре, зняти кришку радіатора.
 4. Послабити зливну пробку, щоб зняти тиск у системі.
 5. Злити охолоджувальну рідину.
 6. Закрутити зливну пробку.
 7. Залити в радіатор дистильовану воду та увімкнути двигун на 10 хвилин.
 8. Злити воду та повторити процедуру 2–3 рази, поки рідина, що зливається, не буде повністю чистою.
 9. Залити антифриз у розширювальний бачок та закрити кришку радіатора. У деяких автомобілях заливати рідину потрібно через горловину радіатора.
 10. Випустити повітря із системи. Для цього потрібно відкрутити гвинт на блоці циліндрів до появи кількох капель антифризу та закрутити гвинт назад.
 11. Запустити двигун на декілька хвилин, після чого перевірити рівень антифризу в розширювальному бачку.

Заміна антифризу займає в середньому 20 хвилин. Якщо самостійно виконати цю процедуру не вдасться, варто звернутися до фахівців на СТО.

Найчастіші питання

Як розвести концентрат антифриза?

Розводити концентрат антифриза з водою потрібно з огляду на погодні умови. За температури нижче −35℃ пропорція концентрату і води має бути 1:1, для температури до −20℃ пропорція складає 40/60, а для −10℃ — 1:4.

Який антифриз потрібно заливати в Daewoo Lanos?

Вибирати, який антифриз заливати в ланос, потрібно відповідно до року випуску автомобіля, моделі та її характеристик. Що стосується марки речовини, то варто звернути увагу на Hepu, Febi та GM.

Чи можна змішувати тосол з антифризом?

Категорично забороняється змішувати антифриз і тосол — різниця в їхньому складі може призвести до утворення осаду в радіаторі, який буде важко вимити. Якщо ви плануєте замінити тосол на антифриз чи навпаки, перед цим потрібно обов’язково промити систему охолодження.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як зберігати шини

Як зберігати шини: лайфгаки від OLX

Як правильно зберігати автошини для збереження безпеки та ефективності ✔️ Лайфгаки від OLX допоможуть вам максимально продовжити їх термін служби ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.