• Укр
 • Рус

Догляд за басейном: основні правила та рекомендації

645
Додати
до обраних
Поділитися

Кришталево чиста та безпечна вода — мрія кожного власника басейну. Однак, щоб насолоджуватися в ньому відпочинком та розвагами повною мірою, необхідний регулярний догляд за басейном. У цій статті пропонуємо ознайомитись із порадами щодо правильного догляду.

З чого почати догляд за басейном

Найважливішим та основним завданням з догляду є регулярне чищення басейна, яке треба проводити не рідше одного разу на тиждень. Накопичення бруду негативно позначається на роботі обладнання, тому не можна допускати, щоб воно не чистилося протягом усього сезону.

Для чищення використовують засоби для басейну, які здійснюють механічну та хімічну обробки. Механічна обробка може бути здійснена за допомогою пісочних, діатомітових та картриджних фільтрів. Проходячи через фільтр для басейну, вода очищається від бруду та сміття.

Хімічна обробка передбачає використання спеціалізованих засобів різного призначення, які зупиняють розмноження бактерій, вірусів, водоростей, вирівнюють кислотно-лужний баланс, а також готують воду до зимової консервації. Певна категорія засобів містить речовини, що забезпечують комплексний догляд за водою в басейні.

Що потрібно для догляду за басейном

Для нормального функціонування басейну необхідні різні види обладнання та аксесуарів:

 • фільтр — без нього робота фільтраційної системи та експлуатація басейну неможлива;
 • помпа — забезпечує постійну циркуляцію води та її очищення;
 • скімери — допомагають зібрати сміття, плівку з органічних частинок та очистити воду через всмоктування;
 • сачок — необхідний для видалення такого сміття, як листя та гілки дерев;
 • термометр — потрібний для визначення температури води;
 • щітка — для видалення нальоту з покриття басейну;
 • ручний пилотяг — підключають до фільтрувальної системи;
 • дозатор — необхідний для того, щоб знезаражувальний препарат поступово розчинявся у воді, не завдаючи шкоди плівковому покриттю басейну;
 • тестери — допомагають контролювати рівень pH, лужність та вміст хлору;
 • захисний тент на басейн — завдяки йому сміття не потраплятиме у воду в той час, коли басейн не використовується.

Догляд за домашнім басейном передбачає роботи, для проведення яких варто придбати комплект для ремонту плівкового покриття. Це стосується як надувних моделей, так і стаціонарних конструкцій, які вкриті поліхлорвініловою плівкою. До комплекту входять латки та спеціальний герметичний клей. Завдяки клею латки можна ставити, не випускаючи воду з басейну. Такий ремонт витримає навантаження протягом усього сезону.

Як доглядати за водою в басейні

Вода в басейні має бути максимально чистою, адже від цього залежить здоров’я відпочивальників. Щоб досягти цього ефекту, необхідно регулярно виконувати низку заходів:

 • видаляти бруд та сміття;
 • очищувати стінки та дно басейну;
 • чистити фільтр та своєчасно міняти картриджі;
 • контролювати вміст дезінфекційних речовин.

Використання хімічних засобів є обов’язковою умовою утримання басейну в належному стані. Хімічні засоби для очищення води в басейні — ефективний спосіб для запобігання неприємному запаху, слизькому осаду та підтримання pH води на потрібному рівні.

Як доглядати за басейном без хімії

Хімічні засоби догляду за басейном у надмірній кількості можуть спричиняти алергічну реакцію, почервоніння шкіри, проблеми з волоссям. У разі шкірних захворювань, таких як псоріаз, їх взагалі краще уникати.

Однією з альтернатив дезінфекції води стає активний кисень. Дія активного кисню подібна до дії хлору — нейтралізація бактерій, вірусів та мікробів. Для садових і закритих басейнів нормальний рівень активного кисню у воді становить 3,0–8,0 мг/л.

Іншою альтернативою хімічним засобам є сіль. Дезінфекція відбувається на основі електролізу солоної води при роботі очисної станції. Унаслідок цього генерується природний хлор, який є менш шкідливим.

Використання екстрактів рослин допомагає як зберегти воду в басейні чистою, так і підвищити користь від водних процедур. Також варто використовувати бактерицидну ультрафіолетову лампу, частіше чистити фільтр, зп перших ознак нальоту очищати стінки та дно басейну, міняти картриджі.

Як доглядати за сухим басейном

У період, коли басейном не користуються, можна провести профілактичний огляд обладнання. Для цього необхідно вимкнути помпу та фільтр, злити воду та промити труби. Обов’язково треба видалити всю рідину, оскільки її залишки можуть спровокувати розмноження грибків.

Стінки та дно варто ретельно очистити від забруднень. Можна використати засіб для басейну на основі альгіциду. Він не містить хлор та важкі метали, швидко та ефективно знищує водорості, допомагає видаляти речовини, які викликають каламутність води.

Сухий та чистий басейн необхідно накрити тентом, який запобігатиме потраплянню в чашу бруду, пилу, листя та комах. Перед новим використанням басейну варто протестувати обладнання та, за необхідності, провести ремонтні роботи.

Як не помилитися при використанні хімії

Щоб користування басейном приносило тільки користь, а обладнання послугувало довго, догляд за басейном у домашніх умовах має передбачати застосування відповідних до складу води хімічних препаратів. Дотримуватися правильного дозування можна за допомогою дозатора хімічних засобів.

Засоби для корекції рівня кислотно-лужного балансу води

Насамперед необхідно визначити тип води в басейні. Почати варто з установлення рівня рН, у чому допоможе тестер. Необхідно підтримувати pH води в басейні від 7 до 7,4. Це нейтральна реакція, найбільш сприятлива для людини. Занадто високий рівень pH може спричинити подразнення слизових оболонок очей або корозію металевих елементів, а нижче значення — спровокувати подразнення шкіри або погіршити коагуляцію.

Препарати коагуляції згруповують дрібні домішки в більші, які легше зібрати за допомогою сачка, пилотяга чи фільтрувальної помпи.

Дезінфектанти для знищення бактерій, мікробів та вірусів

Хімія для басейну представлена в декількох варіантах і не варто відмовлятися від її застосування. Хлорування води є найбільш ефективним і перевіреним способом очищення води в басейні. У бактеріологічному відношенні вода в басейні має відповідати якості питної води.

Хлор для садового басейну має бактерицидну дію. Він запобігає росту водоростей, зберігає воду в басейні прозорою, свіжою та чистою. Засіб для очищування води в басейні на основі активного кисню — більш м’яка, але ефективна альтернатива хлору. Він окислює домішки у воді, розщеплює бактерії та віруси на менші частинки.

Засоби проти водоростей запобігають появі та розмноженню водоростей, борються з проблемою зеленої води та неприємним запахом. Флокулянти та коагулянти сприяють концентрації частинок домішок, завдяки чому фільтр може легко захопити їх і видалити з басейну. Багатофункціональні засоби крім хлору також містять коагулят, стабілізатор pH води в басейні та засоби проти водоростей, тобто хімічні речовини, які комплексно забезпечують чистоту води.

Препарати для консервації води на зимовий період

Щоб уникнути деформації конструкції стаціонарного басейну через сильний мороз або зсув ґрунту, воду в зимовий період рекомендується зливати лише на 10–30 см нижче звичайного рівня. Для збереження чистоти води використовуються хімічні препарати, що захищають від водоростей та нальоту. Завдяки таким засобам ускладнюється випадання опадів на дно та стіни споруди, а також створюється перешкода для наявного вапна та бруду, які можуть щільно з’єднуватися з поверхнею басейна. Застосування спеціальних засобів може полегшити очищення басейна під час розконсервації.

Як доглядати за різними басейнами

Догляд за будь-яким басейном передбачає систематичне очищення води, обладнання та поверхні конструкції. Проте різні види басейнів зумовлюють певні відмінності в догляді за ними.

Як доглядати за надувним басейном

Надувний басейн | Блог OLX
Надувний басейн — найпростіший різновид, який легко встановлювати, експлуатувати та доглядати. Щоб він довго слугував, необхідно підбирати засоби догляду відповідно до інструкції. Перед тим як наповнити надувний басейн водою, його потрібно обробити знезаражувальними засобами.

Допомогти очистити воду можуть фільтри. Для надувних басейнів найчастіше використовують пісочні фільтри. Їх рекомендується чистити щотижня.

Воду в надувному басейні варто міняти кілька разів на сезон, кожного разу перед новим наповненням очищаючи та дезінфікуючи поверхню. Якщо басейн наповнений, але не використовується, його краще накрити спеціальним тентом. Коли сезон купання закінчено, басейн треба ретельно помити, просушити та зберігати в складеному вигляді в приміщенні, де підтримується постійна температура повітря.

Як доглядати за каркасним басейном

Каркасний басейн | Блог OLX
Каркасний басейн, так само як і надувний, доволі просто встановлюється. Його можна змонтувати протягом години. Він не вимагає консервації на зиму, оскільки може бути легко розібраний та складений для зберігання.

Каркасні басейни часто бувають укомплектовані системою фільтрації. Вода має фільтруватися не менше 5–6 годин на добу, а при активному використанні великою кількістю людей — безперервно. Фільтри потрібно очищати приблизно один раз на тиждень. Крім простого механічного очищення необхідно за допомогою реагентів розчиняти накип.

Догляд за каркасним басейном включає заміну води один або два рази на сезон. У цей час необхідно ретельно помити стіни та дно басейну. Використання засобів для підтримання чистоти води сприятиме безпечному купанню.

Як доглядати за басейном у різні сезони

Якщо розбірні конструкції можна демонтувати та залишити на зберігання до наступного сезону, стаціонарні варто відповідно підготувати до консервації. Осінь — найкраща пора для підготовки басейна до консервації. Процес консервації складається з кількох етапів:

 1. Очищення стінок, дна та обладнання.
 2. Заповнення басейна свіжою водою.
 3. Встановлення різних компенсаційних пристроїв.
 4. Укриття поверхні води.

У цей час треба демонтувати такі пристрої, як фільтрувальні установки, системи нагрівання, освітлення, станції дозування хімічних речовин та інше обладнання, яке може вийти з ладу за різких перепадів температури.

Зверху басейну встановлюють спеціальні покривала, що обмежують тиск снігу. Фахівці не рекомендують використовувати дерев’яні чи металеві покриття. Це спричиняє сильний тиск на поверхню та призводить до псування конструкції.

Як правильно користуватися басейном

Щоб обладнання слугувало довго та справно, необхідно дотримуватися правил його експлуатації:

 • не перевищувати визначені виробником напругу та частоту мережі для електричного обладнання;
 • використовувати чисту водопровідну чи прісну воду з нормальною концентрацією мінералів;
 • слідкувати за показниками чистоти та лужності води;
 • не допускати пониження рівня води нижче зазначеного в інструкції;
 • слідкувати за станом фільтраційної установки, орієнтуючись на показники манометра;
 • не перевантажувати двигун, робити паузи в його роботі;
 • не допускати попадання сторонніх речовин у воду;
 • діти в басейні мають перебувати під наглядом дорослих.

Басейн — чудове доповнення літнього відпочинку. Подбавши про правильний догляд за ним, можна розраховувати на безпечне користування впродовж багатьох сезонів.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як економити електроенергію

Як економити електроенергію та допомогти енергетикам: 10 порад

10 простих порад щодо економії електроенергії, щоб зменшити навантаження на енергосистему та забезпечити світло в українських оселях ✔️ Підтримайте енергетиків під час війни! ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.