• Укр
 • Рус

3D-принтер: що це, та як його обрати

129
Додати
до обраних
Поділитися

3D-друк відкриває нові горизонти у світі технологій, перетворюючи донедавна неймовірне на реальність сьогодення. Подумайте лишень: ще декілька років тому навіть не обговорювалася можливість створювати справжні предмети із цифрових моделей, а зараз 3D-принтери стають дедалі доступнішими й популярнішими. Нині є змога самостійно друкувати унікальні речі: від іграшок і прикрас до ґаджетів та елементів для дому. А ще це й поступ у медицині, адже так виготовляються протези.

Тож, незалежно від того, чи захоплюєтеся ви моделюванням, чи прагнете розширювати свої технічні можливості, 3D-принтер може стати вашим помічником. Ця технологія відкриває широкі перспективи для творчості, освітніх проєктів, а також знадобиться у побуті, дозволяючи створювати запчастини, інструменти та багато іншого, що раніше потребувало великих витрат чи спеціальних навичок.

У цій статті ми розглянемо, що таке 3D-принтер, для чого потрібен і особливості його вибору. Із OLX легко йти в ногу з часом та інноваціями.

Що таке 3D-принтер

3D-принтер — це пристрій, який використовує метод пошарового створення тривимірного об’єкта за цифровою моделлю​​. Він працює, накладаючи шар за шаром матеріал (здебільшого пластик) і так перетворюючи будь-які проєкти на реальність.

3D-принтер

Розрізняють декілька технологій 3D-друку — вибір залежить від ваших потреб і запитів. Між собою методи відрізняються за способом оброблення матеріалу та конструкцією принтера.

 • Формування за допомогою наплавлення чи ф’юзингу (Fused Deposition Modeling, FDM). Це найпоширеніший варіант, де матеріал (зазвичай пластик) подається через нагрівальний елемент і витісняється через сопло. Пристрій створює об’єкт, викладаючи матеріал шар за шаром.
 • Стереолітографія (SLA). Тут використовується рідкий фотополімер, що твердне під дією світла (зазвичай ультрафіолетового). Лазер точно наводиться на поверхню полімеру, роблячи матеріал міцним шар за шаром для формування об’єкта.
 • Селективне лазерне спікання (Selective Laser Sintering, SLS). Порошкоподібний матеріал спікається під дією лазера. Лазер сканує поверхню порошку, з’єднуючи частинки разом, щоб створити твердий об’єкт​​​​​​.

Є й інші, менш поширені технології, як, наприклад, 3D-друк із металу, гіпсу, а також біодрук — створення живих тканин. Розвиток цих технологій відкриває нові можливості для виробництва складних деталей та біомедичних експериментів​​.

Що таке 3D-принтер

Найпоширеніші різновиди

Зверніть увагу, що різняться між собою не лише методи, а й самі пристрої. Розповімо детальніше про найпопулярніші.

FDM (Fused Deposition Modeling)

Використовує нагрітий пластик, який витісняється через сопло для побудови об’єкта шар за шаром. Основні його переваги — доступність і простота, великий вибір матеріалів. Серед недоліків — обмежена точність деталізації та ймовірність деформації речей під час охолодження. Цей різновид стане у пригоді під час опанування нового хобі, освіти чи прототипування простих об’єктів.

SLA (Stereolithography)

Застосовує ультрафіолетове світло для затвердіння рідких смол, створюючи дуже точні деталі. Переваги — висока точність і якість поверхні, складна геометрія. Основні недоліки — обмеження у виборі та вища вартість матеріалу, як і обладнання. Підходить для високоякісного прототипування, протезування зубів та ювелірних виробів.

SLS (Selective Laser Sintering)

Використовує лазер для спікання порошкових матеріалів, як-от пластик або метал. Серед переваг — виготовлення міцних і довговічних деталей, можливість створення складних внутрішніх структур. Основні недоліки — висока вартість обладнання та матеріалів, потреба у ретельному обробленні після використання. Чудовий для прототипів, деталей для малосерійного виробництва, а також для аерокосмічної й автомобільної промисловості.

Як екологічно утилізувати побутову техніку, батарейки, лампи

Як обрати такий принтер

Пропозицій на ринку насправді є чимало. Зокрема, й на OLX. На вас уже чекають понад 1000 актуальних оголошень. При цьому варто врахувати декілька чинників.

 • Ваші цілі. Для хобі можна придбати простіші моделі, для професійного використання — складніші, щоб тестувати форми та техніки.
 • Бюджет. Ціни варіюються від доступних до дорогих професійних моделей: в середньому — від 4 до 40 тисяч гривень.
 • Розмір. Визначте, якого розміру об’єкти ви плануєте друкувати, адже габарити пристрою впливають і на результат, і на вартість.
 • Роздільна здатність. Що вищою вона є, то кращою буде якість друку.
 • Швидкість реалізації. Ця характеристика особливо важлива для великих проєктів із конкретним дедлайном.
 • Сумісність із матеріалами. Деякі принтери підтримують лише певні типи матеріалів, тож можуть не повністю задовольняти ваші потреби.
 • Особливості обслуговування. Окрім вартості принтера, врахуйте й витрати на матеріали й догляд. Бюджетні моделі можуть потребувати частішого ремонту чи заміни деталей.

Як вибрати 3D-принтер

Поради для початківців

Коли ви тільки знайомитеся із технологією 3D-друку, буває доволі складно зрозуміти, що саме потрібно та скільки на це виділити коштів. Саме тому радимо скористатися цими трьома порадами.

 1. Розпочніть із недорогих моделей.
  Якщо 3D-друк — це хобі, яке ви прагнете опанувати, не слід одразу витрачати кошти на професійні інструменти й матеріали. Для початку вам слід зрозуміти, що це та як воно працює, обрати стиль, прототипи тощо. А тоді поступово вдосконалюватимете навички і змінюватимете принтери.
 2. Експериментуйте з різними матеріалами.
  Пластик, полімер, порошки, смоли та інші методи для друку мають свої особливості та цілі застосування. Не прагніть опанувати все й одразу. Натомість експериментуйте, аби зрозуміти, що вам найбільше до душі.
 3. Не бійтеся помилок. Вони — частина навчання.
  Не слід очікувати, що вдасться ідеально з першої спроби. З часом ви навчитеся краще моделювати та програмувати принтер на якісний результат. Це справа бажання і практики.

Удосконаливши навички, ви зрозумієте, у якому напрямку хочете продовжувати. Тоді й зосередьтеся на подальших планах і оберіть інструмент відповідно до цього. А попередній пристрій завжди зможете легко продати на OLX.

Висновок

Тривимірний друк відкриває безліч можливостей для всіх охочих. Обираючи свій перший принтер, звертайте увагу насамперед на ваші потреби, бюджет і готовність навчатися. Це безмежний потенціал для творчості та інновацій! Однак потребує й часу, посидючості та проактивності. Щобільше, це може бути не лише розвагою, але й корисним інструментом.

На OLX у категорії «Електроніка» на вас уже чекають чимало оголошень. Скористайтеся нашими порадами, щоб розпочати цю справу або знайти омріяну модель. Змінювати світ і розвиватися легко разом із OLX!

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Техніка для прибирання двору

Техніка для прибирання двору: що вигідніше купити, орендувати чи замовити клінінг

Техніка для прибирання двору: що вибрати ✔️ OLX Україна поділилась цінами та попитом на мийки високого тиску, газонокосарки, повітродувки ✅Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.