Українські міста мало не щодня потерпають від ворожих обстрілів. Енергетики роблять усе можливе, щоб в українських оселях було світло. Але вони потребують нашої допомоги. Підтримайте енергетиків — дотримуйтесь нескладних правил розумного електроспоживання, щоб наша енергосистема вистояла у складні часи.
За даними премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля, станом на 9 червня, через атаки ракет і дронів Україна втратила 50% генерації електроенергії. В робочому стані лише 27% українських ТЕС, 73% зруйновані або пошкоджені.
Ми зібрали 10 порад про ощадливе та свідоме споживання ресурсів, що допоможе підтримати енергосистему. Це прості речі, які кожен із нас може почати робити вже сьогодні.
1. Економте електроспоживання у пікові години
Щодня. З 7:00 до 10:00 та з 17:00 до 23:00. Протягом усього року. Не зважайте на те, що так не робить колега чи сусід. Що більше людей зроблять економію електроенергії в пікові години своєю звичкою, то меншим буде навантаження на енергосистему.
2. Вимкніть з розеток електроприлади, якими не користуєтесь
Вимикайте з розеток електроприлади, які ви не використовуєте. Навіть у режимі очікування вони продовжують споживати електроенергію. Це «приховане споживання», якого легко можна уникнути: просто вимикайте з розеток пристрої, якими не користуєтесь, — удень і ввечері перед сном.
Те ж саме стосується ввімкненого світла чи електрообігрівачів в усіх кімнатах. Вмикайте світло й прилади для обігріву/охолодження тільки в тих приміщеннях, де ви зараз перебуваєте.
3. Замініть лампи для освітлення оселі
Замість верхнього освітлення використовуйте настільні лампи, бра та торшери в робочих зонах. Замініть звичайні лампи розжарювання на енергоефективні LED-лампи, які споживають до 10 разів менше енергії.
4. Підзаряджайте павербанки вночі
Вашим акумуляторам і павербанкам також потрібне підзаряджання. Робити це краще вночі або в денний час з 10:00 до 17:00. Після повної зарядки гаджетів одразу вимикайте з розеток зарядні пристрої. До речі, смартфони, планшети та ноутбуки краще підзаряджати до 80% — це збереже ресурс батареї та зменшить витрати електроенергії.
5. Скоригуйте графік використання енергоємної техніки
За можливості зменште використання енергоємних приладів у пікові години. Натомість заплануйте роботу бойлера, електрообігрівача, кондиціонера, пральної машини, електрочайника, електропечі на нічний час з 23:00 до 7:00.
Порахувати, які електроприлади у вашій оселі споживають найбільше енергії, можна з допомогою калькулятора енергоефективності.
6. Смартрозетка — для програмування роботи електроприладів
За можливості встановіть смартрозетку. Це розумний прилад, що дозволяє керувати режимами роботи техніки. Наприклад, ви можете запрограмувати ввімкнення енергоємної побутової техніки на економні нічні години або встановити розклад роботи підʼєднаних приладів: верхнє освітлення влітку — лише після 21:00, а бойлер — за кілька годин до ранкового душу.
7. Обирайте прилади високого класу енергоефективності
Якщо у вас запланована купівля холодильника чи пральної машини, зверніть увагу на клас енергоефективності. Він вказаний на інформаційній наліпці Energy Label. За статистикою, понад 45% витрат електрики вдома припадає саме на дрібні та великі побутові прилади. Тому раціональніше використовувати у побуті техніку високого класу енергоефективності «A++» і «A+++». Наприклад, холодильник із таким маркуванням допоможе заощадити до 30-50% електроенергії та ваших грошей у порівнянні з моделлю класу «В».
8. Вмикайте бойлер лише для нагрівання води
Зменште температуру нагрівання бойлера, це додаткове споживання та навантаження на водонагрівач. Також враховуйте, що цілодобово ввімкнений бойлер споживає значно більше електроенергії, хоча ви користуєтесь гарячою водою лише за потреби. Тому вмикайте його тільки тоді, коли треба помити посуд чи прийняти душ.
9. Готуйте їжу на газовій плиті або використовуйте мікрохвильовку замість електричної плити
Якщо у вас встановлена газова плита, готувати їжу та кип’ятити воду краще саме на ній. Намагайтеся мінімізувати використання мікрохвильовки, мультиварки й електрочайника. Натомість якщо у вас електрична плита (від 3,5 кВт-год), то розігрівати їжу чи готувати нескладні страви краще у мікрохвильовці. Вона зменшить енергоспоживання, тому що витрачає значно менше часу на підігрів.
10. Подбайте про додаткові засоби захисту від спеки
Встановіть на вікна жалюзі або світловідбивальну плівку, це допоможе віддзеркалювати близько 90% променів. Зачиняйте вікна та двері під час роботи кондиціонера. Не забувайте регулярно його очищати та заправляти охолоджувачем, так він працюватиме ефективніше.
Трансформуйте свої побутові звички. Це не так складно, як може здаватися!
Щоб залишатися зі світлом, надважливо розумно використовувати енергоресурси. Зміна побутових звичок має стати частиною культури раціонального споживання для кожного українця. Долучайтесь — економте електроенергію. Цим ви допомагаєте енергетикам і робите свій внесок у боротьбу світла проти темряви.
Сильні, бо свідомі!