Вживані авто та «зелений» транспорт: як подбати про мобільність під час війни та залишитись екофрендлі

3872
Додати
до обраних
Поділитися

Проблема екології гостро стоїть у суспільстві та прямо впливає на якість нашого життя. За останніми даними ООН, забруднення повітря спричинило більше смертей, ніж COVID-19 упродовж перших 18 місяців пандемії. Додайте до цього колосальну шкоду довкіллю від воєнних дій. Звісно ж, на якість повітря значною мірою впливає і транспорт. Однак у сучасному житті, а тим паче в умовах війни, особисте авто відіграє ключову роль та забезпечує мобільність, а комусь і рятує життя. То як же знайти компроміс між потребою в швидкому пересуванні та турботою про екологію? Про це розповів керівник напряму OLX Авто Андрій Коцина.

Як сильно автомобілі впливають на екологію?

Справді, автомобільний транспорт – одне з основних джерел забруднення атмосфери. За статистикою Державної екологічної інспекції України, автівки є причиною 90% викидів чадного газу, а найбільша концентрація отруйних речовин, звичайно ж, у години пік.

Та чи дійсно відпрацьовані гази автомобілів стають причиною критичного забруднення повітря? Спойлер: ні. За даними ресурсу Our World in Data, частка викидів парникових газів від транспорту становить лише 11,9%. Найбільше ж шкодить екології енергетика та сільське господарство.

Утім, екологізація пересування, особливо у великих містах, важлива насамперед для нашого здоров’я та якості життя. Найпростіше правило ви точно знаєте. Це зменшення кількості виїздів на приватному авто на користь громадського транспорту, велосипеда чи пішої прогулянки. Водночас автівка все одно залишиться для багатьох основним способом пересування та незамінним компаньйоном для далеких подорожей, переїздів чи термінових поїздок. А їх у більшості з нас упродовж останніх місяців було чимало. То як же бути: планувати перехід на альтернативний транспорт, віддати перевагу новим авто чи, може, навпаки, екологічніше придбати вживану автівку? Давайте розберемося.

Екологічний вибір: старі авто чи нові

Екологічні переваги нових автомобілів, як порівняти зі вживаними, на перший погляд здаються очевидними. Адже такий транспорт зазвичай гарантовано відповідає останнім екологічним нормам та стандартам паливної ефективності, а отже вуглецевий слід нових авто має бути нижчим, ніж машин з пробігом.

Проте не слід забувати про екологічні наслідки виробництва автомобіля. Для розуміння масштабів індустрії: минулого року з конвеєрів зійшло близько 80 млн нових авто. Уявіть, скільки для цього використали металу, пластику та скла та додайте сюди вплив на екологію від виробничих потужностей. І автівка ще навіть не виїхала на дорогу.

Тож з екологічної точки зору доцільніше підтримувати свій старий автомобіль в належному стані якомога довше або ж придбати машину на вторинному ринку. Загалом практика повторного використання речей суттєво знижує негативний вплив на довкілля. Так, за даними глобального дослідження OLX Group, у 2021 році завдяки купівлі-продажу авто на вторинці вдалося уникнути впливу на навколишнє середовище, що еквівалентний 5,4 млн тонн викидів вуглекислого газу. Усе тому, що кожен вибір на користь вживаного автомобіля заощаджує багато матеріалів, парникових газів, викидів, енергії та води, які пішли б на виробництво та експлуатацію нової автівки.

Електрокари проти традиційних автомобілів

Відсутність викидів – безперечна перевага автомобілів з електричним двигуном. Замість використання пального електрокари можуть працювати на відновлюваній енергії. Однак було б хибно стверджувати, що електромобілі зовсім не впливають на екологію. По-перше, виробництво електроенергії також забруднює атмосферу вуглецем. По-друге, виготовлення акумуляторів для електромобілів є більш матеріаломістким.

Водночас дослідження підтверджують, що рівень викидів вуглекислого газу від електрокарів усе одно на 22% нижчий, як порівняти з дизельними авто, та на 28% нижчий, ніж у «бензинок». Тож покупці дедалі частіше віддають перевагу саме альтернативним автівкам.

Збільшення популярності альтернативного транспорту, до слова, простежується і в Україні. Однак вагомою причиною перейти на «зелений» транспорт стала не лише екологічність, а й криза з пальним. Якщо простежити за тенденцією на олх, то кількість оголошень про продаж електрокарів почала збільшуватися навесні. Найбільше пропозицій було в квітні, травні та червні – в період дії нульового розмитнення.

Щодо асортименту, то він збільшився більш ніж удвічі: 1944 оголошень у червні проти 893 пропозицій у квітні. До речі, найбільший вибір був серед електрокарів Nissan, Tesla та Volkswagen.

На OLX Авто є великий вибір електрокарів – вибирайте бажаний автомобіль саме для вас.

За останні кілька місяців кількість пропозицій щодо продажу цих авто зросла в 3-4 рази. Українці ж найчастіше відгукуються на оголошення про продаж електрокарів Renault – 9 відгуків на одне оголошення. Причина очевидна – ця марка доступніша, ніж лідери ринку. Водночас у першу трійку інтересів також увійшли Nissan і Tesla.

Чи станеться «бум» альтернативного транспорту?

Прогнозую, що тенденція до збільшення кількості альтернативного транспорту зберігатиметься і надалі, адже нульове розмитнення все ще діє на автівки з електродвигуном. У такий спосіб уряд спеціально стимулює купівлю електрокарів в умовах війни та дефіциту пального.

Та навіть за умов пільгового ввезення на збільшення частки альтернативного транспорту знадобиться час, адже на українському ринку все одно поки значно переважають авто із двигуном внутрішнього згоряння. Таких автівок значно більше в асортименті, та й самі покупці найчастіше відгукуються на оголошення про продаж машини з бензиновим чи дизельним двигуном.

Більшість українських водіїв і самі не замислюються над тим, що навіть просто придбавши авто на вторинному ринку вони, найімовірніше, вже зробили внесок у зменшення екологічної шкоди – попередили матеріальні та ресурсні витрати на виробництво нової автівки. Тож купуючи авто у попереднього власника або ж з-за кордону ви не лише пристойно економите, а й долучаєтеся до шерингової економіки та культури свідомого оспоживання. Найважливіше в такому разі – ретельно оглядати автівку перед купівлею, щоб обрати варіант у хорошому стані, який прослугує вам довго.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як зберігати шини

Як зберігати шини: лайфгаки від OLX

Як правильно зберігати автошини для збереження безпеки та ефективності ✔️ Лайфгаки від OLX допоможуть вам максимально продовжити їх термін служби ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.