З кожним днем все більше українців виїжджають за кордон. Хтось тимчасово, хтось — на постійне місце проживання. При цьому багато хто лишає деякі свої речі в Україні. Ті ж автомобілі, що не покинули країну разом із власниками, можуть бути продані без їхньої фізичної присутності. Що для цього треба та чи можна переоформити машину без власника — розглянемо детальніше.
Як продати авто в Україні та чи можна продати авто без власника?
Зараз продаж авто без присутності власника може здійснюватися за допомогою генеральної довіреності. Згідно зі ст. 244 Цивільного кодексу України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Перереєстрація авто за довіреністю не дає права власності на нього, а, по суті, дає вам право ним користуватися. До повного списку можливих дій, на які дає право довіреність, входить:
- керування автомобілем;
- одержання та подача документів, пов’язаних із транспортом;
- подача заяв від імені власника;
- вибір стоянки;
- представництво інтересів власника авто в судових інстанціях, автоінспекції, СТО.
Генеральне доручення на авто з правом продажу дає покупцеві всі можливі повноваження, на відміну від довіреності на керування чи дозволу на зняття авто з обліку.
Довіреність оформляється у нотаріуса за кордоном (за місцем перебування) або в Консульстві України в іноземній країні. Після надходження в Україну довіреність перекладається, переклад посвідчується нотаріусом.
Продаж авто нових та з пробігом від власників і за довіреністю — OLX допоможе знайти своє.
Як відбувається переоформлення авто без власника через доручення
Як зараз переоформити авто? Порядок оформлення авто при купівлі включає в себе оформлення довіреності власником і власне підписання документів про купівлю-продаж авто в Україні. Для оформлення довіреності власник авто має подати такі документи:
- паспорт;
- довідка про присвоєння РНОКПП;
- оригінал технічного паспорта на транспортний засіб.
Після надсилання довіреності в Україну у процесі продажу авто братимуть участь дві сторони: довірена особа та покупець. Процес переоформлення авто простий: договір купівлі-продажу складається у трьох екземплярах, один з яких потрапляє до власника авто. Варто зазначити, що довіреність має термін дії — 3 роки. Після того, як цей термін пройде, перереєстрація автомобіля за генеральною довіреністю не буде можливою.
Зокрема, представництво за довіреністю припиняється також у наступних випадках:
- анулювання довіреності (можлива в односторонньому порядку з боку довірителя у будь-який час);
- смерть довірителя (у такому випадку довіреність автоматично припиняється, а транспортний засіб входить у склад спадщини);
- визнання довірителя недієздатним, безвісно відсутнім; обмеження цивільної дієздатності довірителя.
Які ризики перереєстрації авто за довіреністю?
Процедура купівлі продажу авто в Україні — достатньо складний процес, у якому необхідно добре розбиратися. Доволі складно знайти гарного спеціаліста, що допоможе оформити всі необхідні папери та пояснить можливі ризики, адже подібна практика не така розповсюджена, як, наприклад, послуги брокера розмитнення авто.
Основні ризики переоформлення авто без власника такі:
- Довіреність може бути відкликана власником у будь-який момент.
- Довіреність припиняє свою дію після закінчення терміну, на який вона була видана.
- Те, що покупець по суті не є власником авто, створює деяку залежність від сімейного життя власника транспортного засобу. Наприклад, якщо майно (у яке входить автомобіль) при розлученні власника авто з дружиною ділитиметься порівну, то покупець опиниться у достатньо незручній ситуації.
- Власник авто може у будь-який момент самостійно здійснити відчуження транспортного засобу.
- Згідно з положенням ч. 4 ст. 250 ЦК України довірена особа (покупець) несе відповідальність за збитки, завдані довірителю (продавцю).
Висновки
Продаж авто за довіреністю — сучасний та економний варіант користування автомобілем. І хоча для належно оформлених документів доведеться докласти зусиль, пізніше витрати окупляться. Та якою б практичною не була ця процедура, завжди важливо пам’ятати, що вона має свої ризики. Тож обирати такий шлях — особисто ваше рішення.