Перебої електропостачання створюють українцям певні незручності в повсякденному житті. Але зараз є велика кількість альтернативних джерел освітлення, які допоможуть забезпечити основні потреби людей.
Як отримати світло без електрики
Сучасний вибір альтернативних джерел освітлення дуже широкий. Є бюджетні варіанти: свічки, гасові лампи чи невеликі ручні ліхтарики, але є й пристрої, які можна використовувати роками: прожектори на сонячних батарейках чи туристичні ліхтарі. Вибір залежить від конкретних потреб і бюджету.
Свічка
Свічки — доступне та недороге джерело світла на короткий проміжок часу.
Зараз ринок переповнений різними видами свічок, тому свічки купити не стане особливою проблемою. Вибираючи їх для освітлення приміщення, звертайте увагу на характеристики. Склад свічки впливає на тривалість її горіння та виділення кіптяви. За своїми характеристиками бувають:
- Свічки з воску — довго горять, мають рівномірне полум’я, не коптять, дезінфікують повітря, заповнюючи приміщення тонким ароматом.
- Стеаринові свічки — виготовлені на основі органічних продуктів, майже не плавляться, тому горять довше, вони можуть містити ароматизатори, тому часто використовуються в косметичних, лікувальних цілях.
- Парафінові свічки — виготовляються з парафіну високого ступеня очищення. Саме парафінові свічки найпростіше виготовити власноруч. Парафін плавиться за невеликої температури, швидше застигає та краще піддається декоративному оформленню або заливці.
За допомогою кількох свічок можна забезпечити невелике приміщення достатнім освітленням без електрики. Водночас важливо, щоб свічка стояла на свічнику або підставці. Використовуючи дві або більше свічок, відстань між ними має бути не менше 10 см. Не варто ставити свічку поруч з одягом, шторами та іншими легкозаймистими речами, а також залишати її без нагляду.
Гасова та олійна лампи, які працюють без електрики
Ці різновиди освітлення використовувалися ще в 19-му столітті й з того часу мало змінилися. Простота конструкції, легкість обслуговування таких ламп робить їх доступними та ефективними за умов відсутності електрики. Проте для безпечного використання вони вимагають відповідального поводження та розуміння принципу їхньої дії.
Стандартна гасова лампа містить горючу речовину (гас), яка використовується як пальне. Інші сфери її використання — приготування їжі, освітлення, обігрів. Недоліком гасу є його стійкий специфічний запах, якого важко позбутися. Щоб його уникнути та запобігти утворенню кіптяви, варто використовувати добре очищений гас. Придбати його можна як у будівельних магазинах, так і на онлайн-маркетплейсах.
Олійні лампи працюють за таким же принципом, що й гасові, але їхню основу складають олії. Це можуть бути спеціальні олії, які не мають запаху, не коптять. Іноді завдяки добавкам вони забарвлюють світло в бажаний колір. Для більшої безпеки такі лампи комплектуються скляними колбами з вогнетривкого металу.
«Гасові та олійні лампи є джерелами відкритого вогню, тому з ними необхідно поводитися обережно. Розлита суміш таких ламп швидко спалахує, що може призвести до пожежі. За можливості рекомендується вибирати варіанти альтернативного освітлення без відкритого вогню та виділення продуктів горіння.»
Продуктом згоряння гасу та олійних ламп є оксид вуглецю. Він шкідливий для здоров’я людини, тому використовувати такі пристрої можна лише в приміщеннях, що добре провітрюються.
Світлодіодна свічка
Ще один варіант, як забезпечити світло без електрики — світлодіодні свічки. Вони обладнані світлодіодними системами на двох-трьох батарейках типу АА чи ААА. У маленьких свічках джерелом енергії є акумулятори «пігулки». Зверху вони вкриті пластиком або натуральним воском. Отже, створюється імітація справжньої свічки. Безумовна перевага світлодіодних ламп свічок — безпека їхнього використання. До недоліків можна віднести необхідність часто замінювати батареї живлення.
Світлодіодні лампи з акумулятором
Лампи зі світлом на акумуляторі — безпечне альтернативне освітлення. У них використовуються світлодіоди, які можуть бути напівпровідниковими, органічними чи полімерними. Вони споживають невелику кількість енергії й часто використовуються в акумуляторних настільних лампах, прожекторах, світлотехніці для декорацій. Сучасні ручні світлодіодні ліхтарики працюють завдяки цій системі.
Лампи на світлодіодах мають багато переваг, одна з яких — це спроможність накопичувати заряд, допоки лампа закручена в цоколь. На акумуляторі така лампа може працювати 3–6 годин, залежно від місткості акумулятора.
Ліхтарі
Ліхтарі можуть використовуватися на вулиці та в будинку. Зараз випускається кілька різновидів таких пристроїв для освітлення. Світлодіодні ручні ліхтарики на акумуляторі — одні з найбільш доступних та зручних освітлювальних приладів. Необхідно заздалегідь подбати про їхню підзарядку та вмикати лише тоді, коли гасне світло.
Ліхтарі на змінних акумуляторах
Такі ліхтарі є найпоширенішими сучасними моделями. Вони підходять для використання поза межами будинку, оскільки можуть довго працювати без підзарядки й у них встановлені популярні формати акумуляторів: АА, ААА, 18650, CR123.
Ліхтарі із вбудованим акумулятором та USB-живленням
USB-лампи містять літій-іонний акумулятор, роз’єм для USB-кабелю та сам кабель. Такий USB-ліхтарик можна підзаряджати від комп’ютера чи ноутбука. Сучасні акумуляторні лампи мають кілька робочих режимів, захист від ударів, а також додаткові пристрої для зручного кріплення. Це можуть бути настільні лампи або ті, що кріпляться на інших поверхнях.
Ліхтарі на сонячних батареях
Принцип роботи ліхтаря на сонячних батареях має в основі вбудований або змінний акумулятор. Підзарядження відбувається за допомогою невеликої сонячної панелі. Такі ліхтарі бувають підвісними, настінними та у вигляді прожектора. Для заряджання ліхтар потрібно встановити в місці, де він буде одержувати достатню кількість сонячного світла.
Головною перевагою такого різновиду освітлення є те, що воно не залежить від електропостачання. Крім цього, ліхтарі на сонячних батареях екологічні, легко встановлюються та мають довгий строк служби.
Динамо-ліхтарик
Це оптимальний варіант, що працює від інтегрованої динамомашини. Вона перетворює механічну енергію на електричний струм. Для цього динамо-ліхтарі обладнані ручками обертання або спеціальними важелями, які потрібно крутити, щоб зарядити акумулятор.
Динамо-ліхтарі забезпечують рівне та досить потужне світло. Тривалість роботи залежить від місткості акумулятора та рівня його заряду. У середньому «зарядки» впродовж 1–2 хв вистачає на 20 хв безперебійної роботи.
LED-світильники з USB-роз’ємами
Портативні світлодіодні світильники отримують живлення від USB-порту. Вони є більш енергоефективними засобами, ніж звичайні лампочки розжарювання чи лампи зі світлом від батарейок.
Такі світильники зручно під’єднувати до powerbank або використовувати для підсвічування клавіатури ноутбука. Багато моделей виконані з гнучкої основи, що дає змогу виставити світло так, як вам потрібно. Світлодіодна лампа з акумулятором дає хороше освітлення, не вимагаючи багато енергії. Вона може стати в пригоді як вдома, так і під час туристичного походу.
Гірлянди на батарейках
Ялинкові гірлянди можна використати не тільки для декорування — це теж хороша альтернатива для освітлення житла в разі вимкнення електрики, якщо підвісити їх вздовж стін у всій квартирі чи будинку. Гірлянди на ялинку можуть бути на звичайних батарейках або живитися від павербанка. Вони безперервно світять від 24 до 96 годин залежно від потужності.
Гірлянда на сонячній батареї працює автономно. Важливо, щоб вона була розміщена в добре освітленому місці, де на неї впродовж дня буде потрапляти багато сонячного світла. Саме так вона й заряджається. Коли на блок перетворювача перестають потрапляти промені сонця — вмикаються світлодіоди. Отриманого заряду в похмурий день вистачатиме на 3–4 години, а в сонячний — на всю ніч.
«Якщо вам потрібно освітити територію навколо будинку, краще придбати гірлянду на сонячних батареях зі спеціальним кріпленням у землю.»
Підсумуємо
Нині виробляється безліч альтернативних джерел освітлення. Найдешевший варіант — це свічки та гасові лампи, проте за ними потрібно постійно спостерігати, щоб уникнути пожежі. Зручними та ефективними є світлодіодні свічки, лампи з акумуляторами та сонячними батареями. Вони заряджаються від електромережі, за допомогою PowerBank, від сонця та зарядних станцій. Саме з допомогою альтернативних джерел світла можна забезпечити собі комфорт та займатися необхідними справами за будь-яких умов.