Ретельний догляд за зубами відіграє одну з найважливіших ролей у запобіганні появи карієсу та інших захворювань ротової порожнини. Саме тому все більшою популярністю користуються електричні зубні щітки. Як вибрати девайс? Як правильно чистити зуби електричною щіткою? Переваги та недоліки, а також додаткові функції такої щітки — про все це читайте в нашій статті.
Які бувають технології чищення
Спосіб користування щіткою — один із найпринциповіших критеріїв у її виборі. Тут йдеться про особливості рухів щетини. Виокремлюють три основні групи: механічні, звукові та ультразвукові електричні щітки.
У першому випадку девайс рухається завдяки мотору та досягає від 5 до 18 тисяч коливань упродовж хвилини. За принципом роботи механічні щітки нагадують звичайні та представлені такими технологіями:
- 1D — найпростіший та найбюджетніший варіант, щетина просто обертається (такі щітки вже вважають застарілими);
- 2D — рухи щетини є зворотно-вимітальними й зворотно-поступальними, завдяки чому якість чищення вища, ніж у попередніх моделях;
- 3D — передбачає пульсацію та зворотно-поступальні рухи.
Друге рішення — це звукові щітки. У них частота коливань ще більша — від 18 до 30 тисяч. Це допомагає якісно очищати міжзубні проміжки, важкодоступні місця тощо. Такі моделі поєднують у собі плюси механічних та ультразвукових варіантів.
Нарешті третій варіант — ультразвукові зубні щітки. Завдяки ультразвуковому генератору вдається повністю видалити м’який наліт та тверді відкладення. Однак така модель підходить лише для людей зі здоровими зубами — наявність пломб, вінірів тощо є протипоказанням.
На що звертати увагу під час вибору
Якщо визначилися з технологією чищення, саме час перейти до важливих критеріїв вибору зубної електричної щітки.
Форма головки-насадки
Існує чимало форм, що впливають на площу охоплення та особливості рухів:
- витягнута — найрозповсюдженіший варіант, головка може бути прямокутною або овальною, збільшена площа прискорює обробку, але не підходить для чутливих зубів і малоефективна у важкодоступних місцях;
- кругла — добре впорається з очищенням важкодоступних місць, проте охоплює меншу площу;
- комбінована — має переваги обох попередніх варіантів;
- однопучкова — представлена одним пучком щетинок, підходить для чищення зубів із брекет-системами.
«Важлива особливість насадок — необов’язково вибирати лише одну. Наприклад, для чищення передніх зубів можна використовувати овальну насадку, а важкодоступні місця обробляти круглою.»
Жорсткість щетини
Рівень чутливості зубів та вік людини — два основних чинники, які впливатимуть на її вибір. Перед тим, як користуватись електричною зубною щіткою, краще за все порадитися зі стоматологом та вибрати оптимальний варіант жорсткості. Є чотири можливих:
- sensitive;
- soft;
- medium;
- firm.
Дуже м’яку та м’яку щетину зазвичай радять пацієнтам із підвищеною чутливістю емалі. Також такі варіанти актуальні для дітей та людей із пародонтитом, кровоточивістю ясен. Більшість користується щіткою середньої жорсткості, а жорстку краще купувати лише за спеціальними рекомендаціями.
Тип живлення
Джерело живлення буде впливати на практичність та час роботи. Розглянемо чотири можливих варіанти та їхні особливості:
- від електромережі — потребує під’єднання до розетки, проте гарантує необмежену за часом роботу та високу потужність;
- від акумулятора — зручно, коли немає доступу до електромережі, однак доволі часто треба заряджати;
- від батарейок — як і попередні моделі, дарують мобільність, але батарейки час від часу потрібно змінювати на нові;
- комбіновані — поєднують два типи живлення та частіше за все запропоновані в спеціалізованих магазинах і стоматологічних кабінетах (наприклад, висока потужність іригаторів забезпечується електромережею, а на батарейках чи акумуляторі працює зубна щітка).
Враховуйте, чи є у вас постійний доступ до електричної мережі та чи плануєте чистити зуби цим девайсом не вдома, а під час подорожі. І з огляду на це вибирайте найзручніший тип живлення.
Додаткові опції електричних щіток
Варто не лише мати якісну електричну щітку, але й знати, як саме користуватися нею на всі 100% її потенціалу. Додаткові опції підвищують ефективність приладу:
- бездротовий дисплей — на виносному екрані демонструються дані про стан акумулятора, режим роботи, таймер тощо;
- індикатор зношування насадки — інформує про необхідність її заміни;
- індикатор акумулятора — вказує на необхідність підзарядки електрощітки;
- індикатор натиску — допомагає контролювати рівень притискання щітки, аби не пошкодити емаль;
- таймер — відстежує час чищення, зазвичай це 2 хвилини.
Крім додаткових функцій, електрощітки часто мають й інші корисні режими. Серед них — глибоке чищення, чищення язика, режим звикання, відбілювання, масаж ясен, режим для чутливих зубів тощо.
Переваги та недоліки електричних зубних щіток
Електрощітка — це можливість більш ретельно доглядати за зубами. Завдяки численним обертальним рухам результат від чищення стає справді помітним. Серед головних переваг:
- якісна обробка міжзубних проміжків та важкодоступних місць;
- ретельне видалення нальоту;
- покращення кровообігу та попередження кровоточивості ясен.
«Однією електричною щіткою може користуватись одразу вся родина. Для цього достатньо придбати для кожного індивідуальну насадку.»
Також застосування електрощітки має низку психологічних переваг. По-перше, буде набагато легше дотримуватися правила про обов’язкові дві хвилини для чищення зубів — часто в моделях передбачені таймери. По-друге, таким девайсом набагато цікавіше чистити ротову порожнину, особливо для дитини.
Чи є недоліки в цього приладу? Насправді основні проблеми пов’язані з неправильним використанням та підбором моделей.
Як правильно користуватись електричною зубною щіткою
Чищення зубів за допомогою електрощітки мало чим відрізняється від процедури зі звичайною щіткою. Головні особливості:
- голівку щітки прикладають до лінії ясен під кутом 45 градусів;
- треба торкатись і ясен, і зубів;
- плавно проводьте електрощіткою від ясен до країв зубів;
- обробляйте і зовнішній, і внутрішній бік зубного ряду;
- не забувайте про піднебіння та язик — вони теж потребують очищення;
- щоб очистити міжзубний простір, застосовуйте і щітку, і зубну нитку;
- під час процедури бажано не затримуватися надовго на одному місці, адже насадка з часом може деформувати ясна.
Ще одне правило щодо того, як чистити зуби електричною щіткою, стосується сили натискання. Достатньо легко торкатися поверхні, інакше чищення може призвести до пошкодження емалі.
Низка інших правил пов’язана з особливостями експлуатації. Як заряджати електричну щітку? Якщо хочете, аби акумулятор слугував якомога довше, заряджайте пристрій до повного заряду й користуйтеся до розрядження. Вертикальне положення, миття насадки після кожного використання — також серед важливих порад.
Електрична зубна щітка — це ефективний пристрій, завдяки якому буде ще комфортніше доглядати за ротовою порожниною. Враховуйте під час вибору особливості своїх зубів, дотримуйтеся правил користування, обговорюйте всі нюанси зі стоматологом — і ваша усмішка стане здоровішою.