Ліжечка для немовлят мають бути надійними та зручними, аби забезпечити дитині здоровий сон, необхідний для правильного розвитку. Тож стильний дизайн та модні кольори — далеко не найважливіші критерії, коли мова йде про дитячі колиски.
Зважаючи на розмаїття видів та моделей дитячих меблів, важко зрозуміти, що буде найкращим для малечі та чи варто переплачувати за велику кількість додаткових функцій. Якщо для вас також є актуальним питання, як вибрати ліжечко для новонародженого, сподіваємося, ця стаття стане вам у пригоді.
Яких видів бувають дитячі ліжечка?
Найперше варто визначити, якого виду потрібне ліжечко для немовлят. Їх розрізняють за різними критеріями.
За конструкцією
Класичні варіанти найбільш поширені. Вони виглядають як спальне місце, огороджене решіткою. Положення днища в багатьох моделях регулюється. Можуть комплектуватися висувними ящиками для зберігання дитячих речей. Також є приставні ліжечка для дитини з відкидною боковиною. Такі моделі ставлять впритул до спального місця мами. Є спеціальні подвійні ліжечка для немовлят-двійнят. Вік дітей: від 0 до 3–4 років. Плюси: тривалий строк використання, зручність, функціональність, міцність, стійкість. Мінуси: габаритність, велика вага.
Манежі — такі дитячі ліжка мають розбірну конструкцію, металеву чи пластикову основу з текстильним дном і такими ж бортиками. Більшість моделей мають коліщатка, а також кишені для іграшок, пляшечок та інших дитячих аксесуарів. Вік дитини: від 0 до 6–8 місяців, деякі моделі можна використовувати як спальне місце до 3 років. Плюси: мала вага, практичність, можна брати з собою в подорожі, годяться для використання як класичні ігрові манежі. Мінуси: часто мають надто низьке днище, м’які бортики ускладнюють самостійне піднімання малюка, менша стійкість, ніж у дерев’яних ліжок.
Чи не найбільш популярні ліжечка для немовлят — трансформери. Вони компактні та багатофункціональні. За необхідності можуть трансформуватися в інші види меблів, змінювати форму чи розміри спального місця. Вік дитини: до 2–3 років, проте деякі можуть служити до 7–12 років. Плюси: різноманіття модифікацій, практичність — купуючи такі дитячі ліжечка для новонароджених, можна одержати набір усіх найважливіших меблів (пеленальний столик, комод, шухляди). Мінуси: вища ціна, ніж на класичні моделі.
Підвісні ліжечка можуть кріпитися безпосередньо до стіни чи стелі або ж комплектуються основою, на якій фіксують колиску. Вік дитини: 6–7 місяців. Плюси: компактність, мобільність, затишок для немовляти, зручність заколисування. Мінуси: короткий період використання, висока ціна.
За типом гойдання
Дитячі ліжка для немовлят можуть бути статичні (на стандартних ніжках) чи з функцією заколисування (колиска для немовлят та ліжечко з маятниковим механізмом).
Дитячі статичні ліжечка-колиски зазвичай компактні та мобільні. Часто оснащені ручками для перенесення, стаціонарною підставкою чи ременями, на яких фіксують спальне місце. Гойдання відбувається завдяки вигнутим полозам-опорам. Колиски для немовлят у здебільшого призначені для малюків до 8–12 місяців.
У моделях маятникового типу спальне місце можна розгойдувати, а основа, до якої воно кріпиться, залишається статичною. Залежно від типу гойдання ліжечка-маятники бувають поперечні (гойдаються вліво-вправо), поздовжні (вперед-назад) та універсальні.
Як вибрати ліжечко для новонародженого?
Розглянемо основні критерії вибору ліжка для немовляти.
Розмір
Стандартні розміри ліжечка для немовлят — 120×60 см. Довжина матрацика в колисці для новонародженого може бути й 90 см, проте, якщо купувати меблі «на виріст», то краще вибирати серед моделей довжиною 120–140 см. Не варто вибирати надто вузьке спальне місце — малюку буде незручно.
Матеріал
Чи не найпопулярніші — дитячі колиски з дерева (дуб, бук, вільха, сосна, береза). Вони довговічні, екологічні, бувають різних дизайнів та кольорів, теплі та приємні на дотик, невибагливі в догляді, органічно виглядають у будь-якому інтер’єрі, роблять кімнату затишною.
Металеві конструкції більш міцні та довговічні, проте холодні. Потребують додаткового утеплення, щоб дитині було затишно й комфортно.
Пластикові — недорогі, легкі, бувають різноманітних форм та кольорів. Проте треба звернути увагу на якість матеріалу — не має бути різкого запаху. Такі моделі варто купувати у надійних брендів та перевіряти наявність у виробника документів, що засвідчують якість товару.
Вироби з МДФ, ДСП чи з текстильними бортиками зазвичай недорогі. Але необхідно впевнитися в їхній міцності та надійності. В складі не має бути фарби, клею чи речовин, які могли б нашкодити немовляті.
Форма
Які краще вибрати дитячі колиски — круглі, овальні чи класичні прямокутні? Головне, аби габарити спального місця відповідали потребам малюка. Також варто врахувати, що ліжечка нестандартної форми, як і матраци для них, коштують дорожче.
Конструкція
Торцеві та бічні стінки можуть бути:
- Рейкові — дають змогу спостерігати за малюком, а немовляті — бачити, що відбувається довкола. Дитині зручно триматися за перекладини та підійматися, проте така конструкція не захищає від протягу.
- Сітчасті — дають ті ж переваги, що й рейкові, проте більш безпечні для малечі та краще оберігають від протягів.
- Суцільні — глухі стінки створюють свій мікроклімат у ліжечку, проте аби побачити дитину, доведеться заглядати зверху.
- Комбіновані — деякі стінки можуть бути рейкові чи сітчасті, інші — глухі.
Для створення більш затишної атмосфери в рейкових та сітчастих моделях можна використовувати спеціальний текстильний захист для боковин.
Особливості днища
Воно може бути рейковим чи суцільним. Перший варіант забезпечує кращу циркуляцію повітря. Другий — більш міцний. У деяких моделях передбачена можливість регулювання положення днища.
Наявність додаткових елементів
Дитячі ліжка для новонароджених можуть мати різну комплектацію: відкидні боковини, знімну люльку, балдахін, сповивальний столик, ящики для білизни, полички, знімні рейки (для трансформації колиски в статичне ліжко), коліщата зі стопором, силіконові накладки, які не дають малюку гризти ліжечко під час прорізування зубів, вбудований плеєр чи автоматичний механізм заколисування.
Вибираємо ліжечка для малюка: на що звернути увагу
Вибрати класичне ліжечко чи колиску для дітей буде легше, якщо заздалегідь визначитися з такими моментами:
- скільки часу меблі будуть служити дитині;
- де плануєте встановити виріб;
- на який бюджет розраховуєте;
- які додаткові функції мають значення.
Якщо важливо максимально заощадити на купівлі ліжка для новонародженого, можна відшукати потрібну модель з-поміж вживаних. На OLX є чимало таких оголошень. Проте треба упевнитися, що конструкція міцна, днище надійне та не деформоване, а весь виріб зроблений із безпечних матеріалів. Навіть якщо вживана модель продається разом із матрацом, цю деталь варто оновити — це більш безпечно та гігієнічно.
Що купити в ліжечко для немовляти?
Для облаштування спального місця немовляти не обійтися без якісного матраца. Він має відповідати розмірам ліжка, бути виготовленим з гіпоалергенних матеріалів та мати достатню жорсткість. До речі, ми вже розповідали про те, як вибрати матрац у дитяче ліжечко. Для захисту спального місця від намокання не обійтися без наматрацника. Постільну білизну для малечі краще вибирати з м’яких натуральних матеріалів — вони гігроскопічні, «дихають», приємні на дотик.