Печериці в природі ростуть за будь-яких умов. Їх знаходять у темних лісах, на степових пасовиськах, біля будинків і тваринницьких ферм. Проте вирощування шампіньйонів для продажу не таке легке, адже треба розумітися на технологіях для безпеки майбутніх покупців. Поговоримо, як посадити шампіньйони в домашніх умовах і що для цього знадобиться.
3 переваги бізнесу з вирощування шампіньйонів
Навіщо самому вирощувати гриби, якщо вони й так ростуть всюди? Однак, щоб офіційно продавати зібрані гриби, потрібна експертиза, що підтверджує якість продукту — у ґрунті чи воді можуть бути небезпечні хімічні елементи. Бізнес із вирощування печериць у власних парниках у цьому плані більш надійний.
Три головні перспективи для підприємців:
- Гриби не потребують багато вашого часу — не треба проводити весь день, наглядаючи за ними.
- Не треба специфічних знань та навичок — вирощування шампіньйонів у домашніх умовах потребує лише терпіння.
- Матеріали прості й недорогі — легко знайти потрібне обладнання, вкладення теж невеликі та швидко окуповуються.
Бізнес із вирощування грибів може стати стабільним повноцінним джерелом заробітку. Але можуть виникати проблеми з пошуком ринку збуту, захворюваннями грибів та зараженням паразитів. Тож спробуйте вирощувати гриби як додаткове джерело прибутку.
Скільки потрібно грошей вкласти на початку?
Цикл вирощування печериць складає приблизно 4 місяці. Одразу закупити товару для початку можна на рік. Загальні одноразові витрати:
- субстрат і міцелій — від 30 тис. грн;
- стелажі та ящики — від 20 тис. грн;
- обладнання — від 50 тис. грн;
- оформлення документів — від 10 тис. грн;
- інші витрати — від 50 тис. грн.
Тож стартовий капітал для впевненого входження в бізнес складає 230 тис. грн. У реальності ж ця сума може бути значно меншою. Залежить від того, які матеріали та технології ви будете використовувати для вирощування грибів. Адже наявність у вас власної ділянки та правильного освітлення в підвалі може значно зекономити витрати.
Якщо ви шукаєте інші прибуткові ідеї для бізнесу в селі, можете додатково дізнатися про ТОП 5 напрямів. У цій статті детально описано перспективи підприємництва за містом.
Середня ціна за кілограм печериць — 100 грн. За рік збір врожаю повторюється 3–5 разів. При великих обсягах закупки міцелію та компосту можна отримати й до 6 т грибів. У разі повної реалізації товару дохід може бути й до 600 тис. грн, а чистий прибуток — понад 350 тис. грн. Такий підхід дасть змогу окупити бізнес майже одразу.
Що потрібно для вирощування шампіньйонів
Щоб бізнес з вирощування печериць у домашніх умовах був прибутковим і законним, дотримуйтеся такого алгоритму дій:
- Оформити бізнес. Можна обрати форму ФОП (фізична особа-підприємець) або ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю).
- Обрати форму оподаткування. Зараз в Україні діють спрощені системи для ФОП і ТОВ.
- Вивчити технології вирощування печериці та які потрібні умови.
- Купити міцелій шампіньйонів. Замовляють його у фермерів або на спеціалізованих агропідприємствах.
- Підготувати компост. Можна купити або створити самостійно.
- Знайти приміщення.
Якщо парниковий бізнес для вас новий і ви зовсім не знаєте, як вирощують шампіньйони, спершу спробуйте підготувати невелику кількість для власного споживання. Для цього не потрібно офіційно оформлятися в податковій, крім того, ви зможете відпрацювати весь процес із меншими інвестиціями.
Де можна вирощувати печериці
Урожай можна регулювати, якщо ви вирощуєте печериці в приміщенні. Тут є можливість контролювати кількість світла, температуру, вологість, якість води тощо. Тож які пристосування потрібні і як можна вирощувати гриби для продажу?
Вирощування шампіньйонів в брикетах
Вирощування в брикетах — найпростіша технологія. Для цього потрібно тільки закупити спеціальні блоки. Вони щільно спресовані та вже засіяні міцелієм. Перевагами брикетів є портативність, зручність у перевезеннях та можливість встановлювати на полицях.
Ящики
Іноді розсаду шампіньйонів поміщають у дерев’яні або пластмасові ящики. В контейнерах обов’язково мають бути отвори. Перевага цього методу висадки в простому догляді. Адже за допомогою вентиляції через отвори ви зменшуєте ризик поширення інфекцій. Недолік ящиків — досить велика вартість.
Підвал
Технологій, як вирощувати шампіньйони в підвалі, багато. Попередні варіанти з брикетами та контейнерами належать до них. У підземному приміщенні можна використовувати стелажі. На полицях розсипають субстрат і там вирощують. Це дає змогу зробити виробництво механізованим.
Без теплиць: додаткові ідеї
Займатися вирощуванням можна без теплиць. Часто для цього використовують просто ділянку землі. Проте це ризиковано через нестабільність температури та погодних умов. Краще перенести ділянку в льох.
6 кроків, як виростити шампіньйони: інструкція
Ми вже розглянули, з чого складається набір для вирощування шампіньйонів і яка потрібна підготовка для вирощування. Тепер перейдемо до інструкції з вирощування шампіньйонів як бізнесу.
Підготуйте приміщення
Приміщення має відповідати таким вимогам:
- земляна підлога, бетон теж прийнятний, але краще ґрунтова основа;
- вологість повітря від 60 до 90 %;
- контрольована температура повітря від +12 до +24°C;
- наявність регульованої вентиляції з тонкою сіткою, що не дасть комахам потрапити до приміщення.
В ідеалі приміщення треба розбити на декілька зон із різною температурою та вологістю. На початку грибам для проростання потрібне тепліше та вологіше повітря.
Підготуйте компост
Компост або субстрат — це суміш із соломи (60 %), кінського гною (30 %), гіпсу (4 %), крейди (3 %), сечовини (1,5 %) і суперфосфату(1,5 %). З компосту виділяється пара аміаку, тож його треба зберігати на вулиці або в провітрюваному приміщенні.
Підготуйте міцелій
Міцелій або грибниця шампіньйонів — це своєрідне «насіння», а точніше — вегетативне тіло, з якого ростуть гриби. Він є двох видів: зерновий та компостний. Перший є більш урожайним, проте його можуть пошкодити гризуни та комахи. Другий вибагливіший до умов зберігання та перевезення.
Ви можете купити міцелій шампіньйонів на OLX. Новачкам краще почати з готової грибниці, а потім уже робити її самостійно.
Посадіть печериці
Для посадки міцелію спочатку знімають ґрунт, закладають у лунки компост, потім — саму грибницю, зверху — ще один шар субстрату, який зволожують. Цей принцип не змінюється залежно від місця висадки: для ящиків, мішків, стелажів він є однаковим. Лише зернові грибниці засипають невеликою кількістю землі, а не кладуть у лунки.
Тривалий догляд
У догляді найважливішим є підтримання однієї температури та вологості. Якщо ви зможете забезпечити ці параметри на одному рівні та постійно провітрювати приміщення, ви без проблем виростите гриби.
Збір урожаю
Перші гриби з’являються вже за 4 місяці після посадки, а грибниця родить ще 2. Щоб не заважати продовженню процесу, печериці скручують, а не зрізають. Далі спорожніле місце знову засипають землею та зволожують.
Коли темпи росту значно зменшуються, ґрунт і компост викидають, грибницю далі використовують як підживлення для наступної партії. Не можна використовувати у їжу гриби з потемнілими або занадто розкритими капелюшками. Їх теж варто пустити на добриво.
Гриби можна зберігати до шести днів. Тож краще одразу їх збувати або переробляти.
Детальніше про обладнання
Обладнання для вирощування шампіньйонів залежить від умов приміщення. Важливе устаткування:
- вентиляція і кондиціонер;
- холодильні камери для зберігання;
- освітлення;
- поливальні системи.
До устаткування також належать контейнери, брикети, стелажі тощо. Це широкий перелік потрібного обладнання, для першого експерименту з невеликою кількістю продукції варто організувати правильне освітлення та забезпечити вентиляцію приміщення, поливання можна здійснювати вручну.
Як почати продажі: про точку збуту
Домашнє вирощування печериць як бізнес зазвичай відбувається в маленьких масштабах. Є чотири способи реалізації товару:
- роздрібні точки на ринку — для невеликих обсягів виробництва;
- продаж через мережі супермаркетів та великих магазинів;
- через гуртові компанії — для великих обсягів;
- онлайн за допомогою бізнес-сторінки на OLX.
Реєстрація бізнесу на шампіньйонах
Бізнес на шампіньйонах можна реєструвати за КВЕД 01.13 (вирощування грибів і трюфелів). Для оформлення підприємництва треба надати:
- документ про реєстрацію ФОП;
- заяву на відкриття;
- довідку про сплату мита;
- сертифікат щодо відповідності виробництва державним стандартам (для цього потрібно подати заявку, документи, а також зразки продуктів до системи УКРСЕПРО);
- інструкції зі зберігання і перевезення грибів;
- бізнес-план.
Вирощувати печериці в домашніх умовах для продажу — цілком реалістична та перспективна бізнес-ідея. Поступово додаткове джерело заробітку може перетворитися на велике виробництво.