Радіоприймач — це практичний гаджет, що приймає певні радіохвилі з ефіру та перетворює їх на звук для користувача. Цей пристрій дає змогу насолоджуватись улюбленими піснями та радіопрограмами.
Чому варто купити радіоприймач?
Серед переваг сучасних пристроїв не тільки можливість прослуховування сигналу радіостанцій. Є радіоприймачі з флешкою і з вбудованим роз’ємом USB — вони можуть програвати улюблену музику з зовнішнього носія. Пристрої з ліхтариком популярні у мандрівників та рибалок, які навіть за межами міста можуть слухати свіжі новини. Також дуже популярними є акумуляторні моделі та девайси, що працюють від батарейок, динамо-зарядок та сонячних батарей.
Як свідчать аналітичні дані OLX, попит на радіоприймачі наразі зростає, адже за умов перебоїв з електрикою ці пристрої дають змогу оперативно дізнаватись останні новини.
Кількість оголошень на OLX, що стосуються такої техніки, наразі становить понад 3000. Кількість відгуків на оголошення восени становила 5209, на січень 2023 року орієнтовно 20 942. Можна купити радіоприймач китайського, японського, польського виробника, а от українські радіоприймачі не такі розповсюджені.
Радіоприймачі: основні види
Багатьом цікаво, який радіоприймач купити. Щоб вибрати найкращу модель, необхідно заздалегідь дізнатись, які є види, переваги та недоліки кожного варіанту.
За діапазоном радіохвиль
Радіоприймачі можуть приймати радіохвилі різного діапазону, тож за цим показником їх можна розділити на:
- довгохвильові (ДВ, LW);
- середньохвильові (СВ, MW);
- короткохвильові (КВ, SW);
- ультракороткохвильові (УКХ, VHF).
ДХ приймають сигнал на частотах менше ніж 100 кГц. Радіостанції цього діапазону мають низьку якість звуку. Частота СХ сигналу — 100–1500 кГц, КВ — 1,5–30 мГц, частоти УКХ — понад 30 МГц. Радіоприймачі УКХ можуть приймати якісний стереозвук, на відстані, що перевищує десятки кілометрів. FM-радіостанції використовують саме ультракороткі хвилі.
За типом модуляції
Щоб перенести інформацію на певну відстань, накладають сигнал на несучу радіохвилю за допомогою модуляції. Для цього пропорційно із сигналом змінюють частоту або амплітуду. Мова йде відповідно про частотну (FM) та амплітудну (AM) модуляцію.
FM використовують в ультракороткохвильовому діапазоні, вона дає звук найкращої якості, але потребує більшого діапазону частот у порівнянні з AM. Амплітудна модуляція застосовується в усіх інших діапазонах, велика частотна смуга не потрібна, але перешкоди сильно впливають на якість сигналу. Завдяки існуванню AM та FM приймачів дротове радіо майже втратило свою актуальність.
За типом тюнера
Усі гаджети можна розділити на аналогові та цифрові радіоприймачі за способом перетворення сигналу.
Перші мають шкалу радіохвиль — треба повільно обертати колесо налаштування, щоб знайти потрібну радіостанцію. Цифрові мають складнішу будову, але й можливостей у них більше. Такі пристрої здатні перетворювати сигнал на цифровий, який потім обробляється процесором. Цифрові радіоприймачі можуть автоматично шукати радіостанції, відображати текстову інформацію на дисплеї, мати вбудований таймер та годинник.
За виконанням
За виконанням такі пристрої можуть бути кишеньковими, переносними та стаціонарними. Вони також можуть бути в одному корпусі з ліхтариками, портативними колонками, популярний варіант — радіоприймач із годинником.
За способом живлення
За таким критерієм радіоприймачі поділяють на:
- мережеві;
- акумуляторні;
- ті, що працюють від змінних батарейок.
Зараз спостерігаються перебої в електропостачанні, тож дуже високий попит мають портативні радіоприймачі з ручними динамо-зарядками та із сонячними батареями.
Популярним залишається і радіоприймач на батарейках — з пропозиціями можете ознайомитись на OLX.
Як вибрати радіоприймач: основні критерії
Під час вибору радіоприймача особливу увагу варто звертати на технічні характеристики моделі та інші критерії.
Потужність
Вихідна потужність показує, якою може бути гучність звуку, що відтворює динамік конкретної моделі. Значення цього показника в стаціонарних моделей дорівнює десяткам ват, у невеликих кишенькових — сотні міліват.
Динамічний діапазон
Цей показник, що вимірюється в децибелах (дБ), визначає найсильніший сигнал, що здатен вловлювати прилад без спотворення звуку й перевантаження. Треба звертати увагу лише на радіоприймачі з динамічним діапазоном 70–100 дБ.
Число динаміків
Чим більше динаміків, тим якіснішим та об’ємнішим буде звук. Водночас велика кількість динаміків буде збільшувати вартість приладу, витрати енергії та його габарити. Деякі моделі не обладнані динаміками, адже використовуються з навушниками.
Чутливість
Цей показник визначає найслабший сигнал, що може прийняти прилад. Чим менше значення, що вимірюється в мікровольтах, там більш чутливим є радіоприймач.
Режими
Режим односмугової модуляції (SSW) дає змогу почути мовлення радіоаматорських станцій. Режим амплітудного синхродетектора (AM-sync) дає можливість ловити мовлення станцій на одній бічній смузі, а це знижує рівень радіоперешкод.
Додаткові функції
Деякі моделі обладнані додатковими функціями та можливостями, це може бути:
- ліхтарик;
- нічна лампа;
- термометр;
- проєктор;
- пульт ДУ;
- підтримання формату mp3.
Ліхтарик у радіоприймачі може бути зі спрямованим чи розсіяним світловим потоком, що впливає на площу освітлення.
Нічна лампа з тьмяним світлом збільшить комфорт засинання та дасть можливість переміщатися кімнатою вночі без використання основного освітлення.
Термометр вимірює температуру повітря в кімнаті та виводить її на дисплей.
Проєктор відображає на будь-якій поверхні відомості з екрана радіоприймача.
Ви зможете управляти приймачем на відстані за допомогою пульту ДУ. Як пульт можна використовувати смартфони або інші пристрої (їх треба під’єднати через Bluetooth або док-станцію).
Прилад із підтриманням формату mp3 буде відтворювати музику із зовнішніх носіїв.
Сучасні радіоприймачі: поради з експлуатації
Щоб радіоприймач довго працював необхідно ставити його якомога далі від джерел тепла, наприклад, радіатора опалення чи газовою плитою. Взимку уникайте переохолодження. Якщо на радіоприймач впливали низькі температури, то перед вмиканням його треба залишити на кілька годин у теплому приміщенні. Шкідливими для техніки є прямі сонячні промені, також уникайте потрапляння всередину рідини та пилу.
Якщо ви не плануєте використовувати пристрій протягом тривалого часу, то рекомендується вийняти з нього батарейки.