Комфортне та безпечне місце для сну — запорука здоров’я дитини. Від того, наскільки якісний матрац і чи відповідає він віку й особливостям малюка, залежить правильний розвиток хребта. З’ясуємо, на які параметри треба звертати увагу, коли вибираєте дитячий матрац: розміри, наповнювач, тип блоку тощо.
Наповнювачі дитячих матраців
Наповнювач має бути гіпоалергенним та відповідати за рівнем жорсткості віковим і фізіологічним потребам дитини. Найбільш поширеними є такі різновиди:
- кокос — безпечний та доволі жорсткий, не має схильності до гниття;
- латекс — гіпоалергенний, добре відновлює структуру й зазвичай використовується в ортопедичних моделях;
- холлофайбер — порівняно легкий і м’який варіант, довговічний та добре відновлює форму, не є алергенним;
- струттофайбер — характеризується зносостійкістю, повітропроникністю та пружністю;
- гіпоалергенна піна — добре розвантажує спину та сприяє якісному відпочинку;
- холлкон — дитячий матрац із холлкону є інноваційним, матеріал зручний у догляді, гарно відновлює форму та відрізняється пружністю.
«Як правило, матрац дитячий поєднує в собі різні матеріали, що розміщуються в декілька шарів. Наприклад, кокосове волокно доволі щільне, тому його товщина складає 1–2 см, а інший простір заповнює піна, поролон чи холлофайбер.»
Ще одне популярне рішення — два різних боки матраців з окремими властивостями. Наприклад, один бік вироблений із твердого кокоса (використовується щодня), а інший — з лушпиння гречки (можна перевертати на цю сторону час від часу для масажного ефекту).
Якої жорсткості має бути дитячий матрац?
Рівень жорсткості вибирають з урахуванням віку дитини та рекомендацій лікаря. Цей показник залежить від матеріалу та особливостей конструкції матрацу. Є такі варіанти жорсткості:
- підвищена — потрібні новонародженим і тим, у кого є проблеми зі спиною;
- помірна — найпопулярніші дитячі матраци в ліжечко мають саме таку жорсткість, на цій поверхні комфортно спати, а спина добре підтримується і не викривляється;
- низька — такі моделі актуальні лише для дітей старшого віку (від 8 років) та дорослих.
Інформація про показники жорсткості міститься в технічному паспорті товару.
«Є загальне правило: чим молодше дитина, тим жорсткішим має бути матрац у дитяче ліжко.»
Особливості дитячих матраців за типом блоку
Пружність матрацу забезпечують спеціальні блоки. Вони можуть бути як із пружин, так і безпружинні. На ринку представлені такі варіанти:
- боннель — пружини з’єднуються блоками й можуть підлаштовуватись одна під одну;
- незалежні пружинні блоки — добре повторюють контури тіла, для кожного блока є чохол;
- пінополіуретан без пружин — дуже бюджетний варіант, але більше підходить для нетривалого використання — такими можуть бути дитячі матраци в колиску;
- безпружинний — актуальний для довгої експлуатації, витримає великі навантаження (наприклад, якщо діти стрибають).
Є матраци з ефектом пам’яті, які добре повторюють індивідуальні контури тіла. Також є «розумні» моделі, що підлаштовуються під різні типи навантаження.
Стандартні розміри дитячих матраців
Якщо з матеріалами та типами блоків можливі варіації, то розміри дитячих матраців вибирають чітко під розміри ліжка. Треба перед покупкою виміряти довжину й ширину внутрішньої поверхні меблів. Стандартні розміри дитячих матраців складають 60×120 см, також є менш розповсюджені моделі — 70×140, 80×160 см.
«Матрац у дитяче ліжечко має бути мінімум на 15 см довшим, ніж зріст дитини.»
За товщиною дитячі матраци можуть бути:
- 13–14,5 см — для малюків;
- 16–18 см — у випадку з монолітними безпружинними моделями;
- 19,5 см — для матраців із пружинними блоками;
- 22–25 см — для ортопедичних моделей.
Не варто купувати надто тонкі моделі: матрасик у дитяче ліжечко, товщина якого складає лише 3–8 см, може стати причиною викривлення хребта.
Як вибрати дитячий матрац за віком?
У різному віці по-різному відбувається формування хребта, тому дитячий безпружинний матрац, виготовлений для підлітка, може не підійти для немовляти, і навпаки.
Який матрац краще для немовлят?
Високий рівень жорсткості — найголовніший критерій вибору. Хребет немовлят тільки формується, вигинів немає, кістки м’які, а м’язи ще не розвинені. Тому найкращий варіант — тверда рівна поверхня, матеріалами матраца зазвичай є латекс і повсть. Після двох років варто шукати більш м’яку модель.
Як вибрати матрац для дитини 5 років?
У цей період активно формуються рухова система та хребет. Найкращий варіант — моделі помірної жорсткості. Варто знайти варіант, який забезпечить повноцінний відпочинок та зменшить навантаження на м’язи.
Який матрац вибирати для дітей старше 7 років?
Вага школярів уже є доволі великою, тож актуальними, як і в попередній категорії, стають помірно жорсткі моделі. Холлофайбер і кокосова койра — гарне поєднання у матрацах для школярів.
Коли купувати ортопедичний дитячий матрац?
Передусім з’ясуємо, що таке дитячий ортопедичний матрац. Це модель, яка забезпечує правильне розташування тіла під час сну, а відтак і добру роботу внутрішніх органів. Бажано використовувати такий виріб уже від народження, однак для різних вікових категорій будуть різні вимоги. Тож варто не просто шукати позначку «ортопедичний», а купувати модель, яка за всіма перерахованими вище параметрами відповідає нормам.
Висновки
Отже, від правильно організованого спального місця залежить, чи буде здоровою спина дитини. Якісні матраци варто купувати не лише в ліжко, а й у дитячі колиски. Немає універсальних правил: усе залежить від віку та стану хребта. Виробників дитячих матраців багато, однак вибираючи продукцію відомих брендів, ви отримуєте гарантовану якість і високу зносостійкість. Якщо зі спиною в дитини є певні проблеми, перед придбанням матраца краще порадитися з лікарем — він визначить, які саме параметри забезпечать лікувальний ефект.