Чимало людей вважають кросівки універсальним взуттям, що підходить на всі випадки життя. Проте це не так. Є чимало різновидів зі своїми відмінностями та особливостями. Бажаєте знати, які кросівки потрібні для бігу, а які для прогулянок, чим відрізняються моделі для фітнесу і для волейболу, а також чому жінкам не варто вибирати модель із позначкою «для чоловіків»? Відповіді знайдете у цій статті.
За конструкцією майже всі кросівки ідентичні. Вироби переважно складаються з верхньої частини, мідсолі, устілки, підошви й задника. Проте, залежно від призначення моделі, ці деталі можуть мати певні конструктивні відмінності. Звідси й різні назви кросівок. Саме тому важливо вміти правильно вибирати взуття, зважаючи на умови, у яких воно буде носитися.
За різновидами спорту: основні типи
Для класифікації кросівок застосовують різні критерії. Один із найпопулярніших — за специфікацією моделі, тобто для якого різновиду спорту їх призначено. Розглянемо основні типи кросівок для спорту.
Бігові
Кросівки для бігу відрізняються від інших специфічною системою амортизації. Завдяки їй підошва поглинає удари під час бігу, зменшує навантаження на стопи, коліна та інші суглоби. Бігові моделі мають і особливу форму, що не ускладнює природні рухи стопи під час бігу.
Можна надати декілька рекомендацій щодо того, як вибрати кросівки для бігу:
- не купувати надто тісну модель, що стискає пальці чи всю стопу, водночас стопу має бути надійно зафіксовано, вона не має ковзати устілкою;
- для бігу асфальтом чи в приміщенні важливо, щоби підошва добре зчіплювалася з поверхнею, для пробіжок ґрунтовими доріжками більше підійде підошва з агресивним протектором зі зносостійких матеріалів (трейлові кросівки);
- бігова модель має бути максимально легкою, щоб не ускладнювати тренування.
Та найважливіше — достатній рівень амортизації. Щоб не помилитися з вибором, таке взуття краще вибирати з колекції спеціалізованих спортивних брендів.
Баскетбольні
З усіх різновидів баскетбольні кросівки — найбільш впізнавані. Здебільшого це високі моделі, що надійно фіксують стопу й кісточку, запобігаючи травмуванню під час стрибків і різких рухів. Підошва — з високою амортизацією.
Вибираючи таке взуття, варто звернути увагу на:
- протектор підошви — має створювати хороше зчеплення з підлогою (чим твердіше підлогове покриття, тим глибший протектор);
- специфіку підошви — якщо стиль гри передбачає часті різкі зміни напрямку руху, то краще вибирати модель із гнучкою підошвою, у грі переважають високі стрибки — з товстішою і жорсткою;
- виробник — взуття відомих спортивних брендів має правильну конструкцію, покупцеві залишається лише вибрати свій розмір.
Широке розмаїття дизайнів дає змогу підібрати взуття бажаного кольору чи стилю оформлення.
Футбольні
Футбольні моделі переважно мають шиповану підошву. Вибираючи потрібний варіант, треба враховувати тип покриття поля. Для земляного знадобляться кросівки з великими шипами, для поля зі штучним покриттям — меншими. Для гри в залі використовують взуття без шипів. Верх таких кросівок найчастіше з міцної, але еластичної натуральної шкіри, або зі спеціальної синтетики.
Для скейтбордингу
Тим, хто займається скейтбордингом, важливо знати, як вибрати кросівки для цього різновиду спорту. Такі моделі зазвичай мають гнучку гумову підошву з бездоганним зчепленням, що необхідно для контролю над дошкою і можливості виконувати різні трюки. Інші характерні риси:
- додаткові амортизувальні елементи;
- посилені зони миска і п’ятки;
- гнучкість верху і підошви.
Такі моделі мають міцну конструкцію, щоб витримувати високі навантаження.
Для тенісу та волейболу
Тенісні та волейбольні моделі сконструйовані таким чином, щоб створювати надійне бокове підтримання стопи. Тенісні зазвичай мають широку підошву з міцним задником, волейбольні — з покращеною амортизацією.
Вибираючи кросівки для тенісу чи волейболу, необхідно врахувати, що підошва в них буває різною. Є варіанти для гри на траві, синтетичному покритті, ґрунті.
Повсякденні кросівки
Ці моделі поєднують у собі риси спортивного й повсякденного взуття. Їхня конструкція — така ж, як і в кросівок для спорту. Проте важливішим є дизайн, відповідність модним трендам. Водночас вони залишаються одними із найзручніших різновидів взуття на щодень.
Повсякденні кросівки виглядають стильно. Їх легко поєднувати з різними видами одягу, вони мають акуратний дизайн. До цієї групи належать і снікерси — кросівки, що зовні нагадують кеди з потовщеною підошвою.
Для занять спортом
Спортивні кросівки для фітнесу й занять у тренажерному залі дещо нагадують бігові, проте вони трішки вищі й жорсткіше фіксують гомілку. До того ж такі моделі зазвичай мають доволі широкий носок, підошву з хорошим зчепленням. Верх — з легких матеріалів, що добре пропускають повітря.
За оформленням та дизайном
Також кросівки класифікують за кроєм і висотою верху.
Низькі
Верхня частина взуття не доходить до щиколотки. Такі кросівки забезпечують максимальну рухливість гомілковому суглобу. Бувають повсякденними й спеціалізованими спортивними. Зручні для тренувань, де потрібна висока активність стопи (футбол, теніс, скейтбординг тощо). Вибирають таку модель із врахуванням умов, у яких буде використовуватися взуття.
Середні
Висота верху — до щиколотки чи трішки вище. Краще підтримують гомілковий суглоб. Здебільшого моделі такого типу легкі та гнучкі. Підійдуть для бігу, тренувань у залі, тенісу, інших видів спорту. Під час вибору потрібно зважати на особливості підошви та якість матеріалів верху.
Високі
Досягають гомілки. Створюють максимальне підтримання й захист суглоба. Такі моделі часто вибирають баскетболісти, волейболісти та інші спортсмени, яким важлива додаткова фіксація гомілкового суглоба. Повсякденні кросівки-снікерси часто також високі.
Чоловічі й жіночі кросівки: різниця і правила вибору
Якісні чоловічі кросівки мають конструктивні особливості, що враховують чоловічу тілобудову.
Жіночі та чоловічі кросівки відрізняються не тільки за розміром, кольоровою гамою чи декором. Є і принципові конструктивні відмінності:
- підошва в чоловічих кросівках жорсткіша, оскільки чоловіки зазвичай важать більше, ніж жінки;
- зона п’ятки й носка в чоловічих моделях майже одинакові завширшки, жіноча підошва дещо звужується в ділянці миска;
- колодка взуття для жінок більш вузька, устілка тонша;
- в жіночому взутті застосовуються додаткові амортизатори, оскільки мускулатура ніг у жінок зазвичай слабша, ніж у чоловіків;
- жіночі підошви більш гнучкі та м’якші, щоб запобігти швидкій втомлюваності.
Якщо є необхідність купити кросівки жіночі для фітнесу чи іншого різновиду, вибирати варто серед продукції відповідного типу. До речі, на OLX в розділі оголошень є різні різновиди жіночих кросівок на будь-який бюджет. Не менш широкий вибір і чоловічих моделей. Там ви зрозумієте, які є фірми кросівок, яка модель та форма вам до вподоби.
Особливості дитячих кросівок
Вибираючи дитячі кросівки, варто знати, що в них теж є принципові відмінності:
- моделі для малюків, які тільки-но навчилися ходити, мають доволі жорстку підошву й міцний високий задник для правильної фіксації гомілки;
- кросівки для дошкільнят нагадують моделі для дорослих, проте в конструкції переважають риси ортопедичного взуття, є супінатор;
- спортивне взуття для підлітків відрізняється вужчою колодкою, такі кросівки мають гнучку підошву з амортизацією.
Сподіваємося, що ця інформація стане вам у пригоді, коли будете вибирати нову пару кросівок для себе чи когось із близьких.