Дитина зростає і її бажання пізнавати світ збільшується. Своєрідний тренажер, що дає змогу малюкові самостійно робити перші кроки без зайвої допомоги, а також вивчати все цікаве, — ходунки дитячі. Вони бувають різних видів, проте однаково розвивають відчуття руху й моторні навички.
Ходунці для дітей: що це
Ходунці дитячі — це механічний пристрій, що допомагає дитині пересуватися самостійно й підтримувати тіло вертикально. Вони не тільки дають малюкові волю, а і трохи знімають навантаження з батьків. Вибирають ходунки для дітей, щоби:
- малюк вчився рухатися з прямою спиною;
- координація рухів покращувалась;
- зміцнювалися м’язи на ногах і стегнах.
Ходунки будуть корисні дітям, що мають знижений м’язовий тонус. Вони ж допомагають розвивати активність дитини з фізичними обмеженнями.
Конструкція ходунків
Ходунки бувають різні за конструкцією. Традиційні моделі складаються з:
- сидіння — безпечне місце з додатковими ременями, щоб уникнути падіння;
- держака — батьки можуть керувати «транспортом» дитини, щоб допомагати їй;
- коліс — переважно вони маленькі й можуть обертатися на 360°C;
- знімних деталей на кшталт підставки для ніг, на яку спирається дитина, щоб відпочивати;
- іграшок і вбудованого плеєра — вони часто розташовуються спереду, щоб зацікавити малюка.
Є також моделі без сидіння — штовхачі. Вони мають іншу конструкцію і потрібні вже для доросліших дітей.
Різновиди ходунців
Вибирати дитячі ходунки можна залежно від віку дитини й різновиду самого пристрою. Разом із конструкцією змінюється функціональність приладу.
Сидіння
Класичні дитячі ходунці — це транспорт із колесами й сидінням. Завдяки стійкій конструкції дитина перебуває в повній безпеці й може рухатися без допомоги дорослих. Особливості таких моделей:
- основа широка і стійка, може регулюватися за висотою й шириною;
- мають чотири колеса, що забезпечують стійкість основи;
- спинка висока і зручна, має не погіршувати поставу дитини;
- сидіння м’яке, а знімну частину можна прати в машинці;
- регульована висота дає змогу збільшувати розмір ходунків під різний вік;
- роблять виріб із пластику і тканини, через що він стає легким і зручним у транспортуванні.
Такі ходунки для дитини підходять із 6 до 18 місяців. Головне — щоб у малюка вже сформувалося прагнення до рухової активності.
Штовхач або каталка
Ходунці -каталки або штовхачі також дають дітям можливість пересуватися самостійно. У них немає сидіння і малюкові весь час доводиться йти, не зупиняючись на відпочинок. Дитина штовхає перед собою стійку опору й не боїться залишитися без підтримки. Дитячі ходунки-каталка мають такі особливості:
- основа стійка та являє собою яскравий розвивальний центр;
- колеса великі й не можуть повертатися різко;
- висота підлаштовується під зріст дитини;
- вага — достатньо легкі, щоб їх могла рухати дитина, проте й не громіздкі.
Частіше штовхачі зроблено в оригінальному дизайні. Наприклад, цікаво виглядає машинка каталка для хлопчика або толокари — у таких моделях дитині можна самій керувати та йти, а можна посидіти, поки везти ходунки будуть батьки.
Деякі моделі ходунків стають повноцінною заміною іграшковим центрам. Тут є яскраві кнопки з підсвіткою, звукові ефекти й рухомі деталі. Усе це розвиває увагу дитини, її уяву, тактильні відчуття тощо.
Стрибунки
Нетипові ходунці для дитини називаються стрибунками. Вони потрібні, щоб навчити малюка робити перші кроки. Сидіння-трусики закріплюється на спеціальних пасках-пружинах, що вішають на стелю або дверний отвір. Тож дитина ніби-то сидить у повітрі, проте торкається ногами підлоги.
Так вона може імітувати ходу на одному місці, стрибки чи біг. Вважається, що використання таких ходунків зміцнює м’язи ніжок у дитини. Сидіння до пахв, зручна спинка й ергономічне крісло — головні переваги конструкції. Стрибунки підходять дітям від 6 до 24 місяців.
Як вибрати дитячі ходунці: чинники
Під час вибору ходунців для дітей враховувати треба безліч критеріїв. Від чого залежить ваша покупка:
- Вік дитини. Чим менша дитина, тим легшу конструкцію треба вибирати.
- Безпека. Колеса мають бути розташовані ширше за основу, щоб забезпечити стійкість, також мають бути кріплення для фіксації малюка.
- Регулювання висоти сидіння. Функція дає можливість постійно підлаштовувати ходунці під зріст дитини та її вік.
- Ергономічне сидіння. Воно має бути м’яким і зручним для дитини, щоб не нашкодити поставі.
- Можливості для розвитку. Наприклад, музикальні іграшки або мультимедійна клавіатура.
Можна навіть комбінувати різні ходунки. Спочатку — дати дитині можливість зміцнити ніжки на стрибунках, а далі — купити класичну модель чи каталку.
Зверніть увагу на ходунки б/в — вони можуть бути в гарній якості та за зниженою ціною. Перед покупкою передивіться пропонування на OLX.
Правила використання ходунків: що треба знати батькам
Ходунці для немовлят треба правильно використовувати. Правила, про які потрібно знати батькам:
- У випадку з класичними ходунками починати треба з мінімального часу — до 5 хвилин на день, потім збільшувати перебування дитини в ходунках до 4 разів на день.
- Коли дитина звикає до нового «транспорту», можна залишати її там тричі на день на 30–40 хвилин. Цього буде достатньо, щоб не навантажувати хребет, але вже розвивати навички ходьби.
- Каталками можна користуватися необмежений час. Вони не впливають сильно на хребет і не шкодять дитині.
- Обов’язково потрібне взуття. Це може бути будь-яка пара із закритим носком і задником, можна одягати домашні капці.
Батькам варто постійно контролювати дитину. Якщо ви даєте їй ходунки, ви полегшуєте собі життя, але не знаходите у такий спосіб вільний час.
З якого віку можна використовувати ходунки
Треба розуміти, коли можна садити дитину в ходунці, а коли це заборонено. Можна дозволяти дитині самостійно робити перші кроки із 6 місяців. Проте важливою умовою є наявність рухової активності. Якщо малюк тільки ледь сів самостійно, не треба його одразу ж саджати в ходунці.
Стрибунці дозволено використовувати дітям від пів року до півтора. Штовхачі можна використовувати вже пізніше, коли дитина може самостійно рухатися. Переважно їх вибирають для дітей від 9 до 24 місяців.
Дитячі ходунки: за і проти
Сперечання щодо використання ходунків — досить гаряча тема. Які переваги бачать батьки:
- можливість розвивати відносну самостійність дитини;
- дитина вчиться тримати тіло у вертикальному положенні;
- малюк розвивається емоційно, покращується моторика й координація рухів.
Проте є вірогідність розвитку негативних наслідків. Наприклад, якщо посадити дитину в ходунці занадто рано, можна порушити будову кісткової системи. Під час занадто довгого використання ходунків може розвиватися плоскостопій — коли дитина пересувається сидячи, вона спирається на передню частину стопи.
Чим шкідливі ходунки: протипоказання
Є випадки, коли ходунки будуть під забороною для дитини. Серед протипоказань:
- Недостатній розвиток м’язів і погана координація. Поки дитина не буде готова до ходьби, не треба її змушувати це робити, щоб не погіршити рухову систему.
- Порушення зору або балансу в дитини. У цьому разі ходунки можуть бути небезпечними.
- Кімната не підходить для використання ходунків. Наприклад, гострі кути на меблях або духова шафа, що розташована низько, уже складають небезпеку для малюка.
Також треба звернути батькам увагу на матеріали. Дешевий пластик може випаровувати шкідливі речовини. Або можна поранитися, доторкнувшись до нерівно обробленого краю.
Резюмуємо
Ходунці для дітей — це корисна річ, що дає змогу тренувати ходіння. Головне — не змушувати малюка зарано сідати, коли хребет і вся кісткова система до кінця не сформувалися. Ідеальний час — коли дитина сама прагне активних рухів.
Щоб дитина почувала себе комфортно, батькам необхідно знайти якісний виріб з ергономічним сидінням та стійкою основою. Треба обмежувати час знаходження в ходунках до 30 хвилин. У цьому разі ходунці не нашкодять дитині.