Ювелірні прикраси, монети та інші скарби можна досить легко знайти за допомогою металошукача. Проте, щоби пошук із металошукачем був ефективним, потрібно знати не лише де шукати, але і як правильно підібрати відповідний пристрій. У цій статті розповідаємо, як працює металошукач, які є його різновиди та який із них вибрати.
Як працює металошукач
Принцип роботи металошукача досить простий. Металошукач для золота та інших металів працює за допомогою електромагнітних полів. Пристрій має обмотку, що поширює магнітне поле. Коли металевий предмет потрапляє в зону дії цього поля, у датнику пристрою змінюється напруга. Сигнал про зміну напруги зчитується електронікою, яка або посилює цей сигнал, або відсіює його. Якщо користувач натрапляє на потрібний метал, пристрій відтворює звуковий сигнал та виводить повідомлення на дисплей металошукача.
Залежно від моделі, металошукач може виявляти різні типи металів на глибині кількох десятків сантиметрів.
Які бувають металошукачі за призначенням
Металошукачі бувають різної потужності, комплектації та призначення. Залежно від цих показників їх поділяють на декілька класів.
На OLX можна знайти металошукач як для початківця, так і для професіонала — вибирайте той тип, що підходить саме вам.
Побутовий
До побутового класу належить легкий та недорогий металошукач для початківця. Такі моделі здебільшого обладнані обмоткою середнього розміру, що дає змогу виявляти об’єкти на землі. Серед недоліків таких металошукачів можна виділити малу глибину пошуку, обмежений функціонал та низький рівень розпізнавання металів.
Напівпрофесійний
Напівпрофесійний — це покращений портативний металошукач за дещо більшою ціною. Такі моделі мають декілька режимів пошуку, розширений функціонал, здатні розпізнавати різні типи металів та мають більшу глибину пошуку.
Професійний
Професійні металошукачі — найдорожчі та найбільш функціональні. Професійний металошукач здатен виявити предмет на глибині до 1,5 метра, має різні режими роботи, може розрізняти тип металу та глибину знахідки. Варто зауважити, що такі моделі мають досить велику вагу та їх потрібно вміти правильно налаштувати.
Різновиди металошукачів
Перед тим як вибрати металошукач, важливо визначити, для яких цілей та в яких умовах він буде використовуватись. Залежно від цього є декілька різновидів пристрою.
Ґрунтовий металошукач
Ґрунтовий металошукач — найбільш поширений. Він підходить для пошуку багатьох металів та може мати різну комплектацію. Моделі такого типу переважно можуть знаходити речі на глибині від 20 см до 1 метра.
Глибинний металошукач
Глибинні металошукачі здатні виявляти речі на глибині від 3 метрів. Вони будуть корисні не лише шукачам металу, але й будівельникам та археологам.
Підводний металошукач
Підводні металошукачі обладнано водостійким корпусом. Завдяки цьому їх можна використовувати для пошуку на різній глибині. Проте варто враховувати, що руків’я деяких моделей буває не обладнане водонепроникним матеріалом.
Металошукач для розпізнавання золота
Деякі моделі металошукачів мають функцію розпізнавання золотих частинок. Завдяки спеціальному режиму пристрій знижує чутливість датника до інших металевих предметів, що допомагає йому виявляти золото. Також деякі моделі металошукачів вміють розрізняти типи золота.
Спеціалізовані металодетектори
Спеціалізовані металошукачі використовуються для промислових та інших робіт. Їхній функціонал налаштовано для відповідного призначення. Залежно від сфери використання спеціалізовані металошукачі бувають:
-
- промисловими — використовуються на великих виробництвах, наприклад, для виявлення металевих деталей на конвеєрі з харчовими продуктами;
-
- військовими — призначені для пошуку та деактивації мін;
-
- охоронними — використовуються в аеропортах та інших громадських місцях для виявлення зброї; для охорони може використовуватися металошукач ручний та у вигляді рами, через яку людині потрібно пройти.
Робота зі спеціалізованими металошукачами вимагає відповідних навичок. Для побутових цілей такі пристрої не підходять.
На що звернути увагу під час вибору металошукача
Щоб не помилитися під час вибору пристрою, варто звернути увагу на деякі характеристики металошукачів. Розглянемо їх докладніше.
Робоча частота
Робоча частота металошукача впливає на його ефективність та те, які саме метали можна виявити. За цим показником частота пристроїв буває:
- Від 3 до 5 кГц — підходить для пошуку предметів на великій глибині. Проте дрібні речі з такою робочою частотою виявити досить важко.
- Від 6 до 8 кГц — універсальний варіант, що підходить як для новачків, так і для професіоналів. Така частота дає можливість шукати речі середнього розміру на середній глибині.
- Від 14 до 20 кГц — металошукач із такою частотою здатний виявляти невеликі предмети на малій глибині. Це кращі металошукачі для знаходження монет, прикрас та інших дрібничок.
Деякі моделі металошукачів бувають мультичастотними. Завдяки цьому їх можна налаштувати під свої потреби та умови.
Чим вища робоча частота металошукача, тим він краще витримує різноманітні електроперешкоди.
Тип котушки
Котушка металошукача буває двох типів: Mono та DoubleD. Котушка Mono випромінює поле у формі конуса. Вона дає змогу виявити точне місце дрібних предметів навіть на дуже забрудненій ділянці. Проте охоплення території в таких котушках досить обмежене, тому пошук металу з нею може потребувати багато часу.
Котушка DoubleD випромінює рівний промінь, який здатен охопити велику територію. Проте, на відміну від Mono, металошукач із такою котушкою гірше виявляє предмети.
Герметичність
Герметичний корпус захищає прилад від вологи. Така функція буде корисною не лише для пошуків під водою, але й під дощем чи землею з росою.
Функція Pinpoint
Режим Pinpoint визначає місце розташування предмета з точністю до сантиметра. Це захистить знахідку від пошкодження під час розкопок.
Дискримінатор
Функція дискримінатора допомагає встановити, на який саме тип металу буде реагувати пристрій. Завдяки цьому металошукач, який розрізняє метали, значно спрощує роботу на ділянках із великою кількістю різноманітного сміття.
Вага
Робота з металошукачем може зайняти немало часу. Щоб не втомитися, тримаючи пристрій, варто підбирати модель із легкою алюмінієвою штангою та зручними пластиковими підлокітниками.
Комплектація
Щоб користування металошукачем було максимально комфортним, варто вибирати модель із відповідною комплектацією. До набору може входити:
- регульована ручка — завдяки їй можна налаштувати довжину пристрою під свій зріст;
- додаткові котушки — деталі можуть мати різну частоту, розмір та форму, що дає змогу адаптувати металошукач до відповідної роботи;
- GPS-модуль — із його допомогою можна визначати точні координати металошукача та знайдених предметів, а також прокладати пошукові маршрути;
- динамік — призначений для відтворення звукового сигналу, що надає можливість використовувати металошукач без додаткових навушників;
- навушники — під’єднання може бути через кабель або бездротовим; за допомогою навушників можна точніше розпізнавати звукові сигнали;
- чохол — може бути у вигляді сумки або кейсу, дозволяє безпечно переносити та зберігати металошукач.
Завдяки правильній комплектації пошуки будуть зручними та ефективними.
Які правила використання металошукача в Україні
Перед тим як вирушити на пошуки, варто ознайомитись із тим, що каже закон про металошукачі. Згідно із законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони культурної спадщини», пошук із металошукачем дозволяється будь-де, окрім зареєстрованих історичних та культурних пам’яток. Правове регулювання використання металошукачів в Україні встановлює, що в разі знаходження предмета, що має культурно-історичну цінність, його потрібно передати державі.
Також варто враховувати, що деякі знахідки можуть бути предметами, вільний обсяг яких заборонено. До цієї категорії належить зброя та її компоненти, патрони, боєприпаси, цистерни із залишками пального та порожні газові балони. Повідомити про таку знахідку можна в ДСНС або поліцію.
Пошук скарбів, що заховані під землю, — це цікава та корисна справа. Завдяки правильно підібраному металошукачеві та дотриманню законодавства можна знайти не лише щось цінне, але й важливе для історії.