Радіатор автомобіля: для чого він потрібен та як за ним доглядати

698
Додати
до обраних
Поділитися

Радіатор — одна з найважливіших деталей автомобіля. Він розміщується в моторному відсіку та забезпечує оптимальну температуру двигуна. У цій статті з’ясовуємо як саме працює система охолодження двигуна, які є види радіаторів та як правильно доглядати за цією запчастиною.

Для чого потрібен радіатор

Під час руху автомобіля його механічні вузли нагріваються, через що двигун може вийти з ладу. Запобігає цьому система охолодження призначення якої полягає в підтримці належної температури в моторному відсіку. Однією зі складових цієї системи є радіатор.

Радіатор авто використовується в ролі теплообмінника. Призначення радіатора полягає в тому, що через нього проходить нагрітий антифриз або тосол, який охолоджується зустрічним потоком повітря під час руху автомобіля. Для цього він розміщується в передній частині кузова, де його прикриває решітка радіатора автомобіля. Це дає можливість розсіювати в повітрі тепло від двигуна.

Також, за допомогою вбудованого термостата, радіатор у машині не тільки охолоджує, але й регулює температуру двигуна. Коли вона досягає певної позначки (в середньому 92°C), термостат відкриває шлях охолодженій рідині з радіатора, яка знижує температуру мотора.

Яка будова системи охолодження двигуна

Радіатор це лише одна зі складових системи охолодження двигуна.

Схема системи охолодження двигуна складається з:

 • Помпи охолоджувальної рідини — забезпечує циркуляцію рідини, перекачуючи її через двигун і радіатор машини.
 • Термостата — регулює потік охолоджувальної рідини. Він розташований між двигуном та радіатором, спрацьовує залежно від температури рідини.
 • Вентилятора — підсилює охолодження двигуна. Розташовується між радіатором та радіаторною сіткою. Може бути механічним або електричним.
 • Розширювального бачка — зберігає та випускає надлишок охолоджувальної рідини після її нагріття. Коли двигун охолоджується, рідина стискається і повертається з розширювального бачка назад у систему.
 • Шлангів та трійників — через них проходить охолоджувальна рідина через всю систему.
 • Датчиків температури — відстежують температуру двигуна та охолоджувальної рідини, після чого передають показники до керівної системи автомобіля.

Рідинна система охолодження двигуна може працювати у двох режимах: прогрівання та робочому. Під час режиму прогрівання рідина проходить через мале коло циркуляції, поки не нагрівається до 70—75°C. Після досягнення цієї температури автоматично відкривається клапан термостата й нагріта рідина потрапляє у верхній бачок радіатора, де проходить велике коло циркуляції.

Які є види радіаторів

Радіатори автомобільні бувають різних типів, залежно від їх матеріалу та будови. За матеріалом корпусу їх поділяють на такі види:

 • Алюмінієві — такі радіатори досить легкі та дешеві. Проте, у порівнянні з мідними, вони мають нижчу теплопровідність та меншу стійкість до корозії.
 • Мідні — радіатори з міді більш ефективні та міцні. У зв’язку із цим вони відповідно важчі та дорожчі ніж алюмінієві.

Також радіатори можуть мати трубки різної форми. Це впливає на ефективність охолодження та характеристики антифриза. За методом збору радіатори бувають таких видів:

 • Трубчасто-пластинчасті — складаються з горизонтально розташованих труб круглої форми, на які нанизані тонкі пластини. Такі радіатори збираються лише механічним способом та використовуються переважно в старих автомобілях. Вони дешеві, проте через невелику площу зіткнення з повітрям мають низьку тепловіддачу.
 • Трубчасто-стрічкові — складаються з довгих овальних трубок у вигляді змійовика. Виготовляються зі сплаву міді та латуні, або алюмінію. Завдяки своїй формі забезпечують більшу площу охоплення та ефективніше охолоджують антифриз. Такі радіатори встановлюються в сучасних автомобілях. Моделі зі сплаву міді та латуні коштують досить дорого, тому в більшості випадків в авто встановлюються радіатори з алюмінію.

Вибір радіатора залежить від уподобань та можливостей водія. Алюмінієвий радіатор до машини дешевший, проте в разі несправності, поремонтувати його не вдасться. Мідно-латунні моделі дорогі, проте вони піддаються недорогому ремонту.

Від чого залежить ефективність охолодження двигуна

Система охолодження та радіатор автомобільний це складний механізм, на який впливають різні чинники. Серед них:

 • Конструкція радіатора — ця запчастина мусить мати відповідні розміри, матеріал та будову.
 • Обдування вентилятором — залежно від типу, вентилятор може мати різні режими роботи. Наприклад, електричний вентилятор автоматично вмикається коли антифриз нагрівається до певної температури.
 • Чистота — оскільки радіатор розміщений у передній частині кузова, він досить швидко забруднюється пилом. Через це може погіршитися теплообмін, тому радіатор та радіаторну решітку потрібно час від часу чистити.
 • Стан системи — як і будь-які запчастини, деталі системи охолодження зношуються. Якщо погіршилася робота радіатора варто перевірити їх та за потреби замінити.
 • Зовнішні умови — погода, стан дороги та умови використання системи охолодження також впливають на ефективність її роботи.

Щоб двигун машини не перегрівався, варто регулярно перевіряти стан радіатора та інших запчастин.

Як часто потрібно промивати радіатор автомобіля

Радіатор потребує регулярного очищення. Якщо ви їздите переважно в місті, тоді буде достатньо робити це один раз у рік на початку сезону, наприклад, зими чи весни. Якщо ж вам доводиться їздити бездоріжжям та на інших складних ділянках дороги, чистити радіатор потрібно частіше.

Антифриз необхідно періодично міняти. Робити це рекомендується після 60–120 тис. км, або кожні 2–3 роки.

Як почистити радіатор автомобіля

Почистити радіатор не складно, це можна зробити в домашніх умовах. Важливо знати, чим промити радіатор автомобіля. Цю процедуру рекомендується проводити одночасно із заміною антифриза.

Алгоритм чищення радіатора:

 1. Перед тим як промити радіатор автомобіля потрібно вимкнути двигун і почекати поки він повністю охолоне.
 2. Злити антифриз через кран, який знаходиться в нижній частині радіатора. Стан забруднення системи охолодження можна зрозуміти за кольором рідини — якщо вона чиста, значить усе добре. Якщо в антифризі є бруд, знадобиться не лише промивка радіатора автомобіля, але й цілої системи.
 3. Залити в систему дистильовану воду. Покращити ефект можна додавши декілька крапель некислотного засобу проти накипу.
 4. Завести двигун на 15–20 хвилин.
 5. Повністю злити дистильовану воду, та залити нову.
 6. Повторити процедуру допоки вода, яка зливається із системи, не стане повністю прозорою.
 7. Після завершення залити новий антифриз та завести двигун. За потреби долити ще антифризу.

Щоби почистити радіатор зовні, його потрібно зняти з автомобіля. Оскільки деталі більшості радіаторів досить чутливі, потрібно бути акуратним та знати чим промити радіатор у машині. Прибрати забруднення рекомендується струменем води, м’якою щіткою та неагресивним мийним засобом.

Які найчастіші причини несправності радіатора та як їх уникнути

Як і будь-які інші деталі, автомобільні радіатори можуть вийти з ладу з різних причин.

Часті причини несправності радіатора:

 • Механічне пошкодження — радіатор знаходиться в передній частині кузова, де під час руху автомобіля на нього можуть потрапляти сторонні предмети, наприклад, каміння. Щоб знизити ризик механічного пошкодження радіатора, варто дотримуватися правил безпечної їзди (особливо в умовах бездоріжжя) та регулярно перевіряти цю деталь.
 • Утворення накипу — використання неякісної охолоджувальної рідини може призвести до утворення накипу в порожнинах радіатора. Щоб цього уникнути, варто регулярно промивати радіатор та використовувати якісний антифриз.
 • Замерзання охолоджувальної рідини — за низьких температур взимку, неякісний антифриз може кристалізуватися та розширюватися. Через це на стінках трубок можуть з’явитися тріщини.
 • Природний знос — постійне нагрівання та охолодження зношує радіатор. Якщо він виконаний із дешевого матеріалу, такий радіатор може досить швидко почати текти.

Радіатор автомобільний це важлива деталь, яка забезпечує безперебійну роботу двигуна, тому за ним потрібно постійно доглядати та відповідально ним користуватися. З правильно підібраним радіатором та регулярним доглядом ваші поїздки будуть комфортними та безпечними.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як зберігати шини

Як зберігати шини: лайфгаки від OLX

Як правильно зберігати автошини для збереження безпеки та ефективності ✔️ Лайфгаки від OLX допоможуть вам максимально продовжити їх термін служби ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.