• Укр
  • Рус

Поняття житлової та загальної площі

4296
Додати
до обраних
Поділитися

Купуючи будинок чи квартиру, вкрай важливо звертати увагу як на загальну, так і житлову площу об’єкта. Адже ці показники не просто відрізняються, але і впливають на різні моменти: починаючи від ринкової вартості об’єкта нерухомості й закінчуючи податками та комунальними послугами, які доведеться сплачувати за таке житло. З усім тим, більшість людей, які не читали Житловий Кодекс України, навіть не здогадуються, що площа житла — це збірне поняття, що містить чимало нюансів, про які варто знати.

Коли говорять про квадрати помешкання, можуть передбачати площу загальну, житлову, корисну чи розрахункову. Для одного й того ж об’єкта нерухомості кожен із цих параметрів матиме різну кількість квадратних метрів. Щоб зрозуміти різницю між ними, далі докладніше поговоримо про те, що таке житлова площа, що входить у загальні квадрати помешкання. А також з’ясуємо, чим корисна площа квартири чи будинку відрізняється від загальної та житлової.

Що таке житлова площа?

Житлова площа — це сума квадратів усіх житлових кімнат у квартирі чи будинку. Знати цей параметр важливо з низки причин, особливо тим, хто планує придбати помешкання, наприклад, через OLX, де представлена чи не вся доступна для купівлі нерухомість України. В оголошеннях продавці зазвичай вказують загальну та житлову квадратуру. Знання останнього параметра дає змогу покупцеві ще на етапі вибору зрозуміти, яка потужність кондиціонера знадобиться, визначитися з потрібною кількістю комунікацій.

Житлова квадратура помешкання формується з таких приміщень:

  • спальня;
  • вітальня (зал);
  • дитяча.

Тобто це ті приміщення, які, відповідно до планування, мають статус житлових. Вони призначені суто для проживання, а не для приготування їжі, гігієнічних процедур чи господарської діяльності. Тому навіть якщо в кухні встановити диван, її функціональне призначення від цього не зміниться, а отже статус житлового приміщення вона не отримає.

Як виміряти метраж житлової площі?

Купуючи квартиру чи будинок, покупцеві важливо знати, якою є житлова площа нерухомості, адже цей показник впливає на комфортність проживання. Проте орієнтуватися на кількість кімнат неправильно. Залежно від планування, у двокімнатній квартирі може бути більше житлових квадратів, ніж у 3- чи 4-кімнатному помешканні.

Щоб виміряти метраж житлового простору у квартирі, необхідно додати фактичну площу всіх спалень, віталень і дитячих. Водночас не враховуються квадрати санвузлів, коридорів, передпокоїв, приміщень для прання, кухонь, комор, вбудованих шаф тощо.

Правила підрахунку площі житлового будинку ідентичні тим, що застосовуються до квартир. Тобто розрахунки ведуться за планом для кожного поверху, методом додавання квадратури кожної кімнати.

Житлова площа квартири чи приватного будинку може бути збільшена методом реконструкції чи перепланування приміщення, коли лоджію, наприклад, приєднують до кімнати, частину коридору — до вітальні. Проте для цього доведеться дістати спеціальний дозвіл.

Що таке загальна площа будівлі?

Про те, що таке загальна площа квартири, визначення є в Житловому кодексі України. Відповідно до законодавства, загальна площа квартири чи будинку визначається сумою квадратур кімнат, підсобних приміщень, а також балконів, лоджій, терас, веранд. Залежно від планування помешкання, різниця між житловою і загальною площею може бути як несуттєвою, так і відрізнятися майже вдвічі.

Як рахувати загальну площу?

Знати, якою є загальна площа житлового будинку садибного типу чи квартири, важливо хоча б для того, щоби правильно розрахувати кількість матеріалів, потрібних для ремонту, оплату праці ремонтної бригади. Від цього показника залежать і деякі інші фінансові витрати, про які докладніше розкажемо далі.

Підрахунок загальних квадратів квартири відбувається методом додавання квадратури всіх приміщень — житлових і господарських, що є частиною об’єкта нерухомості.

Загальна площа будівлі розраховується методом додавання квадратури всіх поверхів, зокрема й технічного, мансардного, цокольного, підвального. Також під час підрахунку беруть до уваги метри веранд, засклених лоджій, переходів в інші будівлі, зокрема й технічні, неопалювальні елементи, такі як зовнішні тамбури, експлуатовані покрівлі тощо. А ось ліфтові шахти та сходові марші завширшки понад 1,5 м рахують лише в межах одного поверху. Площа поверху вимірюється на рівні підлоги.

Що стосується різниці між загальною і корисною квадратурою, то перша — це периметр будівлі, а друга — простір, що укладений між стінами. Тобто що товстіші стіни, то більша різниця між загальними й корисними квадратами

Водночас до корисної не включають сходи, ліфтові шахти, приміщення чи ніші для інженерних комунікацій. Але якщо від корисної площі відняти квадрати коридорів, тамбурів та переходів між будинками, отримаємо розрахункову квадратуру будівлі.

Комунальні платежі: загальна площа чи житлова?

Квадратура помешкання визначає не тільки комфорт проживання у квартирі чи будинку, але і впливає на розмір комунальних платежів. Зокрема, вартість централізованого опалення визначається з розрахунку на 1 м кв. опалювальної площі приміщення. Опалювальна площа будинку чи квартири — це загальна квадратура без врахування балконів, лоджій, терас. Тобто чим більша загальна площа, тим більшими є рахунки за теплопостачання.

Взаємозв’язок між загальним розміром помешкання та сумами у квитанціях за компослуги є й у випадку використання автономної системи обігріву. Внески в ремонтний фонд ОСББ зазвичай також формуються залежно від загальної квадратури квартири — тариф визначається на 1 м кв. приміщення.

До речі, коли продають квартири чи будинки, ціна на нерухомість теж визначається з врахуванням загальної площі. Хоча на ціноутворення до певної міри також впливають розміри корисної та житлової квадратури.

Податок на нерухомість: загальна площа чи житлова?

Розмір податку за нерухомість визначається з розрахунку її загальної квадратури. Ставка оподаткування визначається органами місцевого самоврядування. Оподаткуванню підлягають квартири, що мають понад 60 м кв. загальної площі та приватні будинки понад 120 квадратів.

Тобто вибираючи квартиру чи будинок для купівлі, варто звертати увагу на житлову та загальну площу і брати до уваги власні потреби. Бажаєте отримати просторе помешкання з великою кількістю кімнат, широкими коридорами та сходовими маршами? Тоді варто бути готовим, що ціна на такий об’єкт буде вищою і в обслуговуванні він теж обходитиметься дорожче, адже загальна площа велика.

Комори, декілька санвузлів, просторі передпокої для вас не мають значення, натомість потрібно більше спалень? Такі помешкання можуть мати відносно невелику загальну площу, проте достатньо місця для житлових кімнат.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Найкращі рієлтори: хто став Best Seller

Найкращі рієлтори та агентства: хто став Best Seller у червні

Список найкращих рієлторів та агентств нерухомості від OLX.