• Укр
 • Рус

Як вибрати помпу для води: гід пристроями

109
Додати
до обраних
Поділитися

Помпа — обладнання, яке присутнє й у побутових, й у промислових цілях. Її використовують, коли облаштовують свердловини, відкачують рідину на промислових об’єктах, подають воду до приміщення тощо. У кожному із цих випадків необхідно створити енергію потоку. І для цього треба розуміти, як вибрати глибинний насос або поверхневий. Далі — розберемося в деталях.

3 види насосів для води

Різновиди помп для води поділяють зазвичай на три категорії. Вони відрізняються за принципом дії, показниками корисної дії, шумом і вібрацією. Отже, як вибрати насос для води з усіх запропонованих варіантів?

Поверхневі

Використовують поверхневі помпи на глибині до 8 м. Вони призначені для колодязів, свердловин, а вода має бути чистою або помірною забрудненою. Принцип дії простий: колесо з крильчатками змушує всмоктувати рідину в трубу та подавати її далі на магістраль. Відрізняють тут два типи пристроїв.

Особливості відцентрованих помп:

 • мають високий ККД;
 • працюють тихо;
 • майже не вібрують;
 • мало залежать від складу рідини.

Натомість є вихрові конструкції. Їхні характеристики:

 • набагато компактніші;
 • ними легко користуватися і після обслуговувати;
 • продуктивність і ККД нижче, якщо порівнювати;
 • чутливі до вмісту рідини.

Поверхневі конструкції ідеально підходять для побутових робіт на приватних ділянках. Ними зручно перекачувати воду з однієї місткості в іншу, поливати грядки, набирати воду в резервуар літнього душу тощо.

Занурювальні чи глибинні

Занурювальні помпи використовують вже для викачування рідини з різних свердловин. До них належать місткості, колодязі, водойми тощо. Переважно ними можна перекачувати чисту воду. Використовують їх також для побутових потреб, технічних підприємств, зрошення та поливу.

Система охолоджується завдяки самій рідині. Розділяють ці пристрої на чотири різновиди:

 1. Відцентровані — мають різну продуктивність, залежно від кількості коліс та частоти обертання двигуна. Мають кращий ККД, працює тихо й без зайвих вібрацій. Мають високу продуктивність за маленьких розмірів.
 2. Шнекові — прості за конструкцією, мають низький ККД і низьку продуктивність, проте мало шумлять і майже не вібрують.
 3. Вихрові — полегшують ремонт і експлуатацію, продуктивність низька, ККД теж невеликий, працюють відносно тихо.
 4. Вібраційні — продуктивність і ККД низька, доволі гучні, часто використовують для перекачування технічної води з водойм, відкачування тощо.

Який глибинний насос кращий, залежить від ваших потреб. Для будинку та водопостачання треба зупинитися на відцентрованих моделях, а для технічних потреб ліпше вибирати вібраційні помпи.

Дренажні та каналізаційні

Дренажні та каналізаційні помпи — додатковий різновид. Їх використовують для забору брудної води. Зручно це робити в дренажних колодязях, каналізаційних стоках, підвалах, котлованах тощо. Для чистої води таку помпу не використовують. Принцип роботи тут стандартний: є колесо з лопатями, воно під час обертання створює відцентровану силу.

Як вибрати помпу для води: базові критерії

Коли ви вибираєте, який водяний насос кращий, можете скористатися порівнянням за декількома критеріями. Найбільш важливі з них:

 • тип живлення — автономні або електричні;
 • розмір труб — залежить від обсягів запланованої роботи;
 • рівень — статичний чи динамічний.

Автономну роботу помпи забезпечує насосна станція для води, її ресурси залежать від глибини колодязя чи свердловини. Ви можете виготовити й саморобний насос для води, враховуючи базові потреби конкретних цілей. Проте така помпа, скоріше, не матиме високого ККД та продуктивності.

Як вибрати помпу для підвищення тиску води?

Щоб води будо достатньо в житловому будинку, треба її поставляти за умов тиску не менше за 2 бар. Цього вистачає для миття посуду, приймання душу, прання речей. Максимальним значенням є 4,5 бара.

Якщо ваша задача — збільшити напір води, то ви вибираєте невеликий та компактний пристрій. Його конструкція називається in-line. Помпу вбудовують у трубопровід. Якщо ж головна мета — підняти воду з нижніх поверхів на верхні в багатоповерховому будинку, то потрібен буде спеціальний відцентрований агрегат, що має високий тиск і гідроакумулятор.

Як вибрати насос для поливу?

Якщо ви хочете зрошувати ділянку, вибирайте бочкові, поверхневі або занурювальні помпи — залежить це від джерела води. Важливо правильно розрахувати натиск. Цей параметр вимірюють у метрах висоти струменя, який може видати помпа.

Наприклад, у вас є на ділянці колодязь глибиною 8 метрів, а навколо нього є город завдовжки 40 метрів. Треба скласти ці два значення — виходить 48 м. Далі рахуємо опір шланга, подовжувачів, що потребує додати ще 20 % до довжини. Виходить, це ще 9,6 метра. Складаємо в метрах глибину колодязя, довжину грядок, розділену на 10, отримані при множенні метри та ще 10 м на запас потужності: 8+4+9,6+10=31,6.

На OLX у середньому ціни на помпи складають 3900 грн. Найбільше вони коштували в лютому 2023 (4 176 грн). Найменше — у червні 2022 року (3 700 грн). Усього на сайті запропоновано на травень цього року понад 3800 пропозиції. Найменше коштують поверхневі моделі — близько 3 100 грн, а найбільше — глибинні, близько 5 400 грн.

Які проблеми можуть виникати під час роботи помпи?

Помпа для води — техніка доволі ніжна. З нею можуть виникати деякі проблеми.

Не качає глибинний насос

Поширена проблема — глибинна помпа не качає воду, але працює. Щоб розв’язати проблему, треба перевірити герметичність трубопроводу, зворотного каналу в джерелі води. Часто погано качає насос воду через потрапляння сторонніх частинок, піску до стиків. Проблема може виникати, якщо з ладу виходять пружини. Детально перевірте герметичність системи та приберіть поламання.

Причиною стає нестача води у свердловині — опустіть шланг нижче. Такі ж «симптоми» під час низької напруги, що не дає працювати електродвигуну на всю потужність.

Помпа постійно качає воду

Не менш поширена проблема — постійно качає насос воду. У такому випадку треба оглянути реле. Через його забруднення можуть виникати проблеми з контактами. Перевірте герметичність мембрани гідробака.

Отже, помпа — необхідний у побуті й на виробництві предмет. За його допомогою забезпечують перекачування рідини, осушення та зрошення. Під час вибору моделі спочатку оцініть ваші потреби, а потім — підбирайте за своїми критеріями помпу.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як економити електроенергію

Як економити електроенергію та допомогти енергетикам: 10 порад

10 простих порад щодо економії електроенергії, щоб зменшити навантаження на енергосистему та забезпечити світло в українських оселях ✔️ Підтримайте енергетиків під час війни! ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.