• Укр
 • Рус

Приватизація житла: що для цього потрібно

1677
Додати
до обраних
Поділитися

Кожен громадянин України, який проживає у квартирі, будинку чи кімнаті гуртожитку, що належать державному житловому фонду, має право не лише орендувати, але і приватизувати це житло. Передання майна в приватну власність регулює Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду». Докладніше про те, що таке приватизація, — розповідаємо в цьому матеріалі.

Хто може стати власником приватизованої квартири

Приватизація в Україні дозволяється за умов, якщо це державне житло, а в його мешканців є ордер, який надає право ним користуватись. Відповідно до ст. 58 Житлового кодексу України отримати ордер можна лише на вільне житлове приміщення. У цьому документі зазначається, що людина є наймачем квартири, тобто має підставу для проживання та приватизації.

Інші люди, які також живуть у квартирі та прописані в ній, вважаються сім’єю наймача й теж можуть брати участь у приватизації. Водночас люди, які лише тимчасово проживають у помешканні без відповідних документів, не мають права на приватизацію, навіть якщо вони є родичами наймача.

За яких умов відбувається приватизація

Якщо квартира приватизована, хто власник визначається договором, де кожен мешканець отримує рівну частину від загальної площі. Щоб оформити житло на одну людину, інші мають відмовитися від своєї частини.

Діти, що зареєстровані в помешканні, також є учасниками приватизації. Виключити неповнолітню особу з процесу приватизації досить складно, оскільки для цього потрібен дозвіл від органів опіки та піклування. Виходячи з інтересів дитини, наглядові структури такий дозвіл дають рідко.

Процедура приватизації безплатна за дотримання санітарних норм. Для цього на одну особу має припадати 21 м², на сім’ю додатково надається 10 м². Тобто, сім’я з двох осіб може безоплатно приватизувати квартиру площею 52 м².

Якщо загальна площа житла перевищує санітарну норму, тоді за додаткові м² доведеться доплатити. У випадку, коли площа квартири менша за ту, яку можуть отримати мешканці, їм видаються житлові чеки (приватизаційні папери житлового фонду).

Що можна робити з приватизованою квартирою

Власники приватизованого житла мають право розпоряджатися ним на власний розсуд.Таке майно можна:

 • продати;
 • подарувати;
 • заповісти;
 • обміняти;
 • здати в оренду;
 • закласти;
 • укласти будь-які інші угоди, що не заборонені законом.

Оренда, дарування чи продаж квартир, які було приватизовані, регулюються цивільним законодавством України.

Як ділиться приватизована квартира під час розлучення

На відміну від решти майна, поділ приватизованої квартири під час розлучення відбувається згідно із законом «Про приватизацію державного житлового фонду». Процес відбувається залежно від того, коли та за яких умов було приватизовано помешкання.

Якщо чоловік та жінка приватизували житло разом під час шлюбу, тоді кожен із них має рівні права. В однокімнатній квартирі, зазвичай, суд закріплює за кожним певну частину кімнати, проте саме житло залишається спільним. У багатокімнатних квартирах за кожним закріплюються окремі кімнати, а приміщення загального користування (наприклад, кухня, санвузол, коридор) залишаються в спільній власності.

Якщо ж квартира була приватизована лише кимось одним із подружжя, тоді, згідно із пунктом 4 частини 1 статті 57 Сімейного кодексу України, майно є його особистою власністю. Те саме, відповідно до статті 57, стосується приватизованого майна, що було набуте чоловіком чи дружиною до шлюбу.

Натомість якщо квартира не приватизована, хто власник — немає значення, оскільки вона є муніципальною власністю. Тобто, таке житло під час розлучення поділити не вдасться.

Як успадкувати приватизовану квартиру

Приватизована квартира є власністю людини, тому може бути частиною її спадщини. Порядок успадкування приватизованого майна залежить від декількох обставин і може проходити у такий спосіб:

 • За заповітом — майно переходить тому, хто вказаний у документі. Винятками є неповнолітні особи та непрацездатні вдова чи вдівець.
 • За законом — за відсутності заповіту, спадкоємцями вважаються родичі найближчої черги. До першої черги належать діти, батьки та подружжя, до другої — рідні брати, сестри, дідусі та бабусі, далі йдуть дядьки, тітки та інші родичі (за умови, що вони проживали з власником квартири понад п’ять років до його смерті).

Якщо людина володіє лише частиною від загальної площі приватизованої квартири, то в спадок передається саме ця частина. Вона не може бути змінена, а решта майна залишається за іншими власниками.

Натомість спадкування неприватизованої квартири можливе лише за наявності належно оформленої та поданої заяви наймача щодо приватизації. Не приватизована квартира вважається власністю державного житлового фонду. Для того, щоб її успадкувати, має бути розпочатий процес визнання права власності на неприватизовану квартиру, тобто, приватизації.

Які переваги та недоліки приватизації

Приватизована квартира — це хороше рішення, проте, щоб зважитися на нього, потрібно врахувати всі переваги та недоліки. Переваги приватизації полягають у:

 • Можливості вільно розпоряджатися житлом — за бажанням його можна продати, здати в оренду, перепланувати тощо.
 • Відсутності ризиків втратити майно — виселення власника з приватизованої квартири за законом заборонено, навіть якщо є заборгованість за комунальні послуги.
 • Збереженні прав на квартиру — приватизована площа назавжди закріплюється за власником, не зважаючи на те, чи проживає він у квартирі. Те саме стосується і передачі майна в спадок.

Однак варто пам’ятати, що в приватизації є і певні недоліки. Серед них можна виділити необхідність сплачувати податок на нерухомість та комунальні платежі, відсутність субсидій та проведення ремонту житла лише за власні кошти.

Підіб’ємо підсумки

Приватизувати квартиру може кожен громадянин України. Головним документом, який потрібно мати для оформлення приватизації, є ордер на користування житлом. Цей процес відбувається безплатно та залежить від кількості мешканців, які прописані у квартирі, а також розмірів помешкання. Частина житлової площі закріплюється за кожним, хто прописаний у квартирі, після чого її можна передати в спадок, продати, подарувати тощо.

Особливості володіння приватизованими та неприватизованим житлом наведені в таблиці нижче.

Приватизована квартира Неприватизована квартира
Право на продаж Продаж такого житла дозволяється Продавати таке житло заборонено
Право на здачу в оренду Таке житло дозволяється здавати в оренду Таке житло не вдасться здати в оренду
Можливість успадкування Приватизоване майно можна передати в спадок Неприватизоване майно не дозволяється передавати в спадок

Приватизація — це досить вигідне рішення для тих, хто проживає у квартирі, яка належить державному житловому фонду. Приватизованим помешканням можна вільно розпоряджатись, роблячи це лише на власний розсуд.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як змінились за рік ціни на купівлю квартир

Як змінились ціни на купівлю квартир у найбільших містах України у 2023 році?

Ціни на купівлю нерухомості в Україні на первинному та вторинному ринках: що змінилося у 2023 ✔️ В яких містах України найбільше купують житло ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.