• Укр
 • Рус

Як отримати квартиру від держави: найповніший гайд

10819
Додати
до обраних
Поділитися

Повномасштабна війна в Україні стала причиною безпрецедентних та дуже драматичних подій. Виїзд за кордон, внутрішнє переміщення, втрата чи пошкодження житла через дії окупантів — усе це, на жаль, відбувається в житті українських громадян. Тож пільгове або безкоштовне житло від держави зараз є особливо актуальним. Для багатьох людей, які втратили нерухоме майно, це єдиний шанс не залишитися на вулиці.

З’ясуємо разом з OLX, хто має право стати в чергу на житло, які документи треба мати та чи є варіанти отримання квартир для людей з обмеженим бюджетом.

Квартири від держави: чи діє ця програма під час воєнного стану?

Попри воєнний стан, є певні категорії населення, які мають право на безкоштовне житло в Україні. Як і в мирний час, ідеться про громадян, що потребують покращення житлових умов, однак не можуть орендувати квартиру через низькі статки. В умовах війни це не лише соціально вразливі категорії населення. Також до програм можуть долучитися військові, їхні родини й громадяни, які постраждали від бойових дій.

Враховуючи наведену нижче статистику, соціальні ініціативи щодо пільгового отримання квартир є більш ніж актуальними.

 • 256 тис. — кількість заяв, які надійшли в застосунок «Дія» про пошкоджене майно;
 • 123 тис. — кількість житлових будинків, які пошкоджені або повністю зруйновані в Україні через війну;
 • 6,9 млн — кількість внутрішньо переміщених осіб (за даними Фонду народонаселення ООН);
 • 17,7 млн кв. м — загальна площа майна, пошкодженого окупантами.

* Статистика на кінець серпня 2022 року

Які пільгові програми діють в Україні для отримання житла?

В Україні є не тільки можливість стати в чергу на квартиру й отримати житло безкоштовно, але й варіанти для придбання за вигідними умовами.

Якщо ви зацікавлені в купівлі нерухомості, перегляньте на OLX оголошення про продаж квартир терміново.

Можливо, тут знайдуться цікаві пропозиції за зниженою ціною. А ініціативи держави допоможуть, нарешті, стати власником житла.

Найпоширенішою є державна програма «‎Доступне житло». ‎Вона успішно діє вже протягом чотирьох років. Якщо черга на квартиру довго просувається, а потреба в житлі є, можна скористатися програмою. Держава пропонує компенсувати до половини вартості житла учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам, а також від 30 % — тим, хто перебуває на квартирному обліку. На момент підготовки матеріалу программа не фінансується, актуальний статус можна перевірити на сайті Державного фонду сприяння молодіжного житлового будівництва.

Це не єдина програма. Також можна отримати пільги за ініціативою «‎Українська мрія». ‎Для ветеранів війни та військових передбачена нульова ставка, мінімальний перший внесок у 10 % та позика на період до 20 років.

«‎Власний дім» — ще одна соціальна програма на 2021-2025 роки з придбання житла. Проте її особливість полягає в поширенні лише для сільської місцевості.

Молодь може зацікавити ініціатива «Держмолодьжитло», що функціонує з 2011 року.‎ Вона поширюється на будь-які типи населених пунктів.

“Придбати житло в Україні за вигідними умовами можна в рамках програм «‎Доступне житло», «‎Українська мрія» та інших додаткових програм від «Держмолодьжитло».”

 

Яким категоріям надається можливість отримати квартиру від держави?

Якщо цікавить, як отримати житло від держави, ви маєте знати: далеко не кожен пересічний українець має на це право. Безкоштовно нерухомість можуть отримати:

 • діти-сироти, які не мають місця реєстрації;
 • пацієнти з важкими хворобами, через які мають жити окремо від інших членів родини;
 • мешканці будинків, які зруйновані або непридатні для проживання;
 • громадяни з потребами в поліпшенні умов життя.

В останньому випадку доведеться почекати. Як показує практика, черга може просуватися протягом тривалого періоду — роками. А ось інші групи громадян, вказані вище, мають право на позачергове отримання нерухомості.

Щодо пункту про поліпшення умов проживання існують загальноприйняті норми. Ставати в чергу можуть громадяни, в яких взагалі немає нерухомості, або ж є, але на одного члена родини припадає не більше 7 кв. м.

Зараз в Україні почала діяти програма тимчасового соціального житла. Вона передбачає виділення нерухомості таким категоріям населення:

 • багатодітним родинам;
 • родинам, у яких житло зруйноване через російське вторгнення;
 • вимушеним переселенцям.

Перед тим як стати в чергу на житло, треба розуміти: своє право на отримання квартири ви маєте доводити конкретними документами. При цьому житло не стає приватною власністю. Його надають у рамках договору найму, хоча й безкоштовно. Приватизувати чи обмінювати такі квартири не вийде.

Які документи необхідні для отримання квартири від держави?

Заява на отримання соціального житла розглядається в місцевих відділах обліку та розподілу житлової площі. Крім заяви, треба надати також такі документи для кожного члена родини:

 • паспорти (свідоцтва про народження) та ідентифікаційні коди;
 • низку довідок: з місця роботи, про загальний рівень доходів, місце проживання, склад сім’ї;
 • свідоцтво про шлюб (або про розірвання шлюбу);
 • за наявності житла — право власності та інформація про вартість;
 • документи, що надають право на пільгове отримання житла.

Всі, кого цікавить, як отримати квартиру від держави, мають знати про важливий момент — приховування реальних статків або майна є приводом позбавити місця в черзі на житло.

Покрокова інструкція для отримання державної квартири

Першим етапом на шляху до отримання державного житла стає збір необхідних документів. Одразу треба бути готовим до того, що процедура може зайняти мінімум місяць. Коли всі документи є на руках, дотримуйтеся такого алгоритму:

 1. Крім документів, підготувати теку зі швидкозшивачем, три аркуші паперу формату А4, два конверти з марками.
 2. Звернутися разом з усіма повнолітніми членами родини до департаменту будівництва та житлового забезпечення за місцем проживання.
 3. Написати на місці заяву про прийняття на квартирний облік. Варто враховувати, що її можна буде оформити лише за умови наявності та відповідності всіх документів.
 4. Разом із повнолітніми членами родини підписатися й поставити дату.
 5. Відстежувати в онлайн-режимі просування в черзі.

На перший погляд, порядок дій є дуже простим. Але насправді потрібно розуміти, що деякі документи доведеться переробляти, інколи треба звертатися до департаменту повторно. Часто в таких ситуаціях може знадобитися юридична допомога.

Які є ще варіанти придбати квартиру з обмеженим бюджетом?

Якщо вас немає серед категорій, що мають право на позачергове отримання безкоштовного житла, перспективи здаватимуться доволі примарними. Далеко не всі готові чекати багато років.

Перед тим як стати в чергу на квартиру молодій сім’ї, є сенс продумати альтернативні варіанти. Найбільш реальна пропозиція — скористатися державними пільговими програмами. В такий спосіб ви зможете придбати власне житло на вигідних умовах із частковою компенсацією вартості.

Найбільші шанси на пільгове кредитування мають молоді родини, ВПО, учасники бойових дій. Наприклад, якщо ви вже знаєте, як стати в чергу на квартиру учасникам АТО, також варто розглянути варіант участі в програмі «‎Українська мрія». Прорахуйте, чи є у вашої сім’ї можливість протягом 20 років сплачувати вартість квартири під нульові відсотки.

Якщо ж ідеться про програму «‎Доступне житло», треба знати про деякі підводні камені. Її переваги полягають у тому, що скористатися можуть усі, хто перебуває на квартирному обліку. А ВПО та військові навіть можуть розраховувати, що половину вартості нерухомості відшкодує держава.

Проте, не варто сподіватися на придбання елітної нерухомості. Метраж житла вираховується за принципом «‎не більше 21 кв. м на одного члена плюс 10,5 кв. м на всю родину». Для оформлення заявнику треба додатково отримати лист від забудовника.

Отже, в пошуках безкоштовного житла ви маєте бути готовими до бюрократичних проблем і затягування процесу не на один рік. Виключення становлять особи, які отримують нерухомість позачергово. Але це не привід здаватися, адже завжди є можливість придбати власне родинне гніздечко завдяки вигідним соціальним програмам.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Як змінились за рік ціни на купівлю квартир

Як змінились ціни на купівлю квартир у найбільших містах України у 2023 році?

Ціни на купівлю нерухомості в Україні на первинному та вторинному ринках: що змінилося у 2023 ✔️ В яких містах України найбільше купують житло ✅ Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.