В Україні вкладення грошей у нерухомість — це основний спосіб інвестування, як завдяки надійності цього варіанту, так і завдяки недостатньому розвитку фондового ринку.
Що таке інвестиційна нерухомість
Інвестиційна нерухомість — це власні або орендовані об’єкти нерухомості (будівлі, споруди, земельні ділянки), що утримуються задля збільшення власного капіталу, а не надання послуг чи виробництва товарів.
Щоб вдало інвестувати в нерухомість, потрібно скласти план, ознайомитися з усіма перевагами та недоліками цього процесу, а також врахувати термін окупності.
Поставте цілі інвестицій у нерухомість
Якщо вас цікавить покупка нерухомості для отримання подальшого доходу, тоді варто поміркувати, яку саме мету ви ставите перед собою. Від цього залежатиме вибір об’єкта інвестування, стратегія, прибутковість і окупність проєкту, ризики.
Потрібно переконатися, що:
- ви маєте достатньо часу для досягнення мети;
- ви розумієте, які саме ресурси вам знадобляться;
- ви розумієте, які можете зустріти перешкоди та як із ними впоратися.
Також треба розуміти, які саме ресурси вам знадобляться для досягнення мети.
Чи варто вкладати гроші в нерухомість: переваги та недоліки
Перед тим як інвестувати в нерухомість, необхідно розібратися з перевагами та недоліками такого інвестування. Серед переваг можна назвати:
- неможливість загубити нерухоме майно, його також не можуть вкрасти;
- ризик падіння цін на таке майно значно нижчий, ніж під час купівлі цінних паперів;
- інфляція не знецінить вкладений капітал;
- дохід від оренди вищий за отримання відсотків за банківським депозитом;
- почати інвестувати в нерухомість можна без спеціальних знань.
Основним недоліком є низька ліквідність нерухомості, щоби продати таке майно знадобиться багато часу. Також майно потребує періодичних витрат на обслуговування, наприклад, на ремонт чи оплату комунальних послуг.
Врахуйте терміни окупності інвестицій
Нерухомість має довший період окупності, якщо порівнювати з інвестиціями в бізнес. У середньому термін окупності становить 7–10 років, але цей показник не є сталим, адже на нього впливає безліч чинників. Термін окупності можна зменшити, якщо вкласти гроші в новобудову з метою перепродажу. Інвестор може придбати об’єкт на стадії будівництва, а потім перепродати його вже з ремонтом. Така стратегія зменшує термін окупності до 1–5 років, приріст капіталу в такому випадку може сягати 20–50 %.
Інвестиції в нерухомість: куди краще інвестувати гроші
Є чимало варіантів інвестицій у нерухомість: можна вкласти гроші в будівництво на ранньому етапі для перепродажу, чи придбати квартиру з ремонтом для здачі в оренду. Розглянемо переваги та недоліки найцікавіших варіантів інвестування в нерухоме майно.
Інвестування в нерухомість для здачі в оренду
Цей варіант підходить для тих інвесторів, що не женуться за швидким прибутком та не цікавляться інвестуванням у будівництво житла на етапі котловану. Такий варіант, як оренда приміщень, дає змогу отримувати тривалий пасивний дохід, також до переваг можна віднести можливість подальшого вигідного продажу майна.
Є в такого інвестування і недоліки, адже вам доведеться зробити ремонт у новій квартирі, під час якого можуть виникнути непередбачувані витрати грошей та часу.
Дуже вигідно інвестувати у квартиру, що розташована в центрі та має поруч медичні клініки, торгові центри, бізнес-центри, школи, офісні комплекси. Така нерухомість буде мати попит, тож дохід від оренди буде високим. Придбання квартири в перспективному районі з хорошою інфраструктурою буде коштувати менше в порівнянні з придбанням квартири в центрі, але й дохід від оренди буде меншим. Термін окупності такої інвестиції становить 8–10 років.
Якщо ви розглядаєте купівлю квартири старого житлового фонду, потрібно розуміти, що із часом таке житло буде втрачати в ціні. Але цей варіант позбавлено багатьох ризиків новобудови, головне — вдало вибрати квартиру. Врахуйте розташування об’єкта, інфраструктуру, загальний стан як будинку, так і прилеглої території. Важливим буде і стан квартири, адже вкладати багато грошей у ремонт невигідно з інвестиційної точки зору.
Найпопулярнішими варіантами старого житлового фонду для здачі будуть одно- чи двокімнатні квартири площею 30–60 кв.м, що розташовані в центрі міста або біля транспортних розв’язок. Така нерухомість окупиться за 9–10 років, але за цей час вона втратить до 40 % первісної вартості.
Інвестування в новобудови
Якщо купити квартиру в новобудові, за досить короткий період можна отримати непоганий дохід. Але за умови інвестиції в житлове будівництво на початковому етапі. Термін окупності складає 2–3 роки, за цей час ціна об’єкта зростає на 30 %. Таке інвестування гарантує вам повністю пасивний дохід.
Доведеться миритися не тільки з витратами під час купівлі новобудови, але і з ризиками. Є вірогідність, що забудовник не завершить будування об’єкта через брак фінансування та не поверне інвесторам вкладені гроші.
Якщо вас цікавлять саме новобудови, варто ретельно вибирати забудовника — перевірити всю наявну інформацію щодо нього, дізнатися, чи існують незавершені проєкти, а також загальну кількість проєктів. Варто поцікавитися публікаціями в ЗМІ щодо вибраної будівельної компанії.
Від забудовника потрібно вимагати такі документи:
- установчу документацію компанії;
- фінансову звітність;
- державну ліцензію;
- дозвіл на будівництво;
- право на земельну ділянку;
- проєктну документацію.
Якщо ви бажаєте знизити ризики, можна придбати квартиру в новобудові на завершальному етапі будівництва за перевідступом, але вартість такої нерухомості буде вищою.
Також важливо правильно вибрати сам об’єкт, адже його ліквідність буде залежати від того, наскільки він відповідає вимогам покупців та ринковим трендам. Не потрібно заощаджувати на якості робіт та матеріалів, краще вибрати дешевше приміщення меншої площі.
Зараз спостерігається попит на невеликі за площею квартири, з одною чи двома кімнатами, у житлових будинках бізнес-класу. Краще вибирати новобудови, розташовані в районах із добре розвиненою інфраструктурою.
Купівля комерційної нерухомості
Якщо для інвестування вибрана комерційна нерухомість, треба розуміти, що капіталовкладення має бути об’ємним.
Найдешевший варіант — це торговельна чи офісна нерухомість невеликого розміру, коштувати вона буде як і житло в новобудові, але орендна плата за комерційне майно буде вища в півтора раза. Також треба вкласти додаткові гроші в ремонт та техніку. Від такої діяльності можна дістати високий пасивний дохід. Ризик такої справи невеликий, але орендарі будуть часто змінюватися, тож треба витрачати багато часу на пошук нових орендарів. Термін окупності становить 8–10 років.
Що стосується складської комерційної нерухомості — чим більше квадратів має таке майно, тим більшою буде його вартість. Дохід буде непоганим та постійним, але інвестору необхідно бути залученим до всіх процесів, що стосуються великого об’єкта. Складська нерухомість окуповується приблизно за 7 років за умови постійного заповнення.
Інвестування в нерухомість під ремонт
Популярним є інвестування в нерухоме майно під ремонт. На вторинному ринку є багато цікавих пропозицій — такі об’єкти розташовуються в хороших районах, знадобиться лише реконструкція, щоб отримувати непоганий дохід.
Щоб така купівля була виграшною, треба вміти оцінювати не тільки загальний стан будівлі, а також вартість ремонту та майбутню вартість квадратного метра квартири після реконструкції. На такому варіанті досвідчений інвестор може заробити 10–15 % від вкладеної суми.
Є категорія інвесторів, яких цікавить інвестування в будівництво на ранніх етапах. Вони мають домовленості з відділом продажів, щоб максимально рано зайти на об’єкт та почати робити ремонт. Далі готову нерухомість перепродають. Заробити в цьому випадку можна як на рості вартості квадратного метра, так і на ремонтних роботах. Такий варіант швидко окуповується, але має певні ризики (надто повільну забудову або взагалі припинення будівництва об’єкта).
Якщо ви не схильні до ризику, краще зосередитися на вторинному ринку та вибрати для себе такі стратегії, як здача квартири з ремонтом в оренду або продаж нерухомості після ремонту. Якщо заради більшого доходу ви готові ризикнути, тоді можна вибрати інвестування коштів у новобудови.
Щоб ваші капіталовкладення в нерухомість виправдали очікування, необхідно чітко ставити мету та грамотно вибрати об’єкт з огляду на його особливості та поставлені завдання.