Як безпечно купувати на OLX: корисні функції та «фішки» платформи

1461
Додати
до обраних
Поділитися
Людмила КолбАвтор

За даними OLX, близько 70% жителів селищ міського типу та сіл стикаються зі спробами продати їм товар, якого не існує, за передоплатою, а ось жителі міст у 1,5 раза частіше отримують фішингові посилання.

Для захисту покупців від обману на платформі регулярно з’являються різні функції, підказки у процесі купівлі чи освітні матеріали.

Редакція блогу вирішила зібрати всі корисні «фішки» OLX, про які ви могли не знати.

1. OLX Доставка

Найімовірніше, кожен користувач OLX хоч би раз, але купував товари з OLX Доставка. Проте ми все одно нагадаємо, у чому її ключові переваги.

Ця послуга гарантує безпеку всім сторонам угоди – і покупцю, і продавцю. Перших вона захищає від однієї з найпопулярніших схем обману в інтернеті – шахрайства за передоплатою. Наприклад, коли покупець перераховує гроші на картку за товар, якого насправді не існує, після чого «продавець» зникає.

Щоб не стати жертвою цієї схеми, завжди купуйте тільки з доставкою OLX Україна. Зробити це дуже просто:

1. Виберіть потрібний товар і натисніть «Купити з доставкою».

2. Заповніть необхідну інформацію: вкажіть, де хочете забрати замовлення (на Новій пошті, Укрпошті або Justin), свої ПІБ, контактні дані, місто та номер відділення.

Найнадійніший спосіб захиститися від фішингу – ніколи не переходити за зовнішніми посиланнями, купуючи товари на OLX.

3. Оплатіть товар онлайн або у відділенні (другий варіант – тільки для покупок з Новою поштою).

Звертаємо увагу, що після онлайн-оплати гроші не надсилаються продавцю відразу – вартість товару, доставки та комісія за переказ коштів «заморожуються» на вашій картці.

4. Огляньте й заберіть посилку у відділенні.

Тільки після цього продавець отримає гроші. Якщо товар вам не підійде, просто відмовтеся від нього. Вартість покупки та комісія повернуться на картку автоматично протягом двох годин. А посилка безкоштовно вирушить назад до продавця.

Карта кібершахрайств: як обманюють користувачів в Україні та ЄС

2. Перевірка зовнішніх посилань

Функція захищає від фішингу. Нагадаємо суть цієї схеми обману: шахраї створюють сайт-підробку, який виглядає так само, як і справжня вебсторінка.

Усе, що відрізняє фальшивий сайт, – це адреса. Наприклад, замість olx.ua посилання веде на 0lx.in.ua. Жертва часто не помічає цього, переходить за посиланням, вводить дані своєї картки, нібито оплачуючи товар, а насправді гроші отримують шахраї.

Тому щоб уникнути обману, варто завжди перевіряти будь-які посилання, які вам надсилає продавець. Наприклад, щоб ви нібито оплатили за товар з послугою OLX Доставка.

Перевірити посилання можна в будь-якому місці на вибір:

1. На головній сторінці Центру підтримки користувачів

Як безпечно купувати на OLX: корисні функції та «фішки» платформи

2. На головній сторінці тематичного сайту Онлайн[за]хист

Як безпечно купувати на OLX: корисні функції та «фішки» платформи

Але все ж таки найнадійніший спосіб захиститися від фішингу – ніколи не переходити за зовнішніми посиланнями, купуючи товари на OLX.

Запам’ятайте: всі угоди (наприклад, з OLX Доставка) укладаються виключно на платформі або у додатку. До будь-яких прохань перейти з чату OLX у месенджери (наприклад, Viber, Telegram або SMS) і на зовнішній ресурс ви повинні ставитися з підозрою.

Вісім шахрайських схем в інтернеті: ч. 1 та ч. 2

3. Сайт Онлайн[за]хист

Ми вже згадували його вище, а тепер розповімо докладніше.

Це наш освітній проєкт, мета якого – навчити українських інтернет-користувачів безпечно купувати та продавати товари онлайн, розпізнавати шахраїв, захищати свої персональні дані, щоб не втратити гроші.

На сайті можна пройти тест, щоб дізнатися, наскільки добре у вас «прокачані» навички кібербезпеки.

Ще – прочитати історії українців, які стикнулися з онлайн-шахраями.

А в розділі «Знання» – багато практичних матеріалів з порадами, як вберегися від обману: наприклад, чим небезпечна соціальна інженерія, що таке фішинг і як від нього захиститися, на що потрібно звертати увагу в оголошенні про продаж товару та під час спілкування з продавцем.

Якщо оголошення на OLX здається підозрілим, ви можете поскаржитися на нього.

4. Скарга на підозрілі оголошення

Під кожним оголошенням на OLX є такий попереджувальний банер.

Як безпечно купувати на OLX: корисні функції та «фішки» платформи

Якщо оголошення здається підозрілим, ви можете поскаржитися на нього. Ця функція більше захистить не вас (адже ви, можливо, розпізнали справжнього шахрая), а допоможе іншим не стати жертвою обману.

Щоб поскаржитися, потрібно пройти невеличкий тест. Якщо ми підтвердимо порушення, то видалимо оголошення та заблокуємо продавця.

 

Людмила КолбАвтор
Поділитися
Додати
до обраних
Шахрайські схеми під час війни: як не потрапити на гачок зловмисників

Шахрайські схеми під час війни: як не потрапити на гачок зловмисників

Для декого війна – привід наживатися. Фіксуємо найпопулярніші схеми шахрайства та як не ставати жертвою обману.

Дізнайтесь про найцікавіше

Підпишіться на розсилку повідомлень про нові статті у нашому блозі. Оберіть рубрику або декілька рубрик, що вас цікавлять, і ми надсилатимемо вам сповіщення після публікації нових матеріалів.

Обіцяємо: це не буде занадто часто!