Велосипед — це один із найбільш мобільних, економних та екологічних транспортних засобів. Катання на ньому — це можливість підтримати свою фізичну форму, заощадити час та гроші.
Які бувають велосипеди
Різновидів велосипедів дуже багато, адже є моделі не тільки для дорослих, але і для дітей та підлітків. Можна придбати як варіанти для бездоріжжя, так і для доріг, підібрати комфортнішу модель або швидкісний варіант. Розповідаємо, які типи велосипедів є та який варіант краще підійде для конкретного завдання. Також вам буде цікаво ознайомитися із нашою попередньою публікацією «Як вибрати велосипед».
Міські сучасні велосипеди (Citybike)
Одна з найпоширеніших груп велосипедів — це саме міські моделі. Ровери ідеально підходять для поїздок містом або прогулянок парком. Якщо вам цікаво дізнатися про ровер — що це таке, то це слово польського походження, яким також називають велосипеди. Переважно ті, що мають колеса однакового розміру.
З чого складається велосипед міського типу? Складників не так багато, це:
- рама;
- колеса;
- педалі на шатунах;
- зручне широке сідло;
- підніжка.
Citybike характеризується відсутністю амортизатора, вертикальною або майже вертикальною посадкою, захистом ланцюга та досить великою вагою.
Можна виділити кілька підтипів міських велосипедів:
- комфортні;
- фікси;
- круїзери та чопери;
- складні;
- тандеми.
Усі ці велосипеди дуже популярні, адже не потребують складного обслуговування.
Комфортні велосипеди
Мають удосконалену вилку, що може забезпечити підвищений комфорт. Також завдяки амортизації такий сітібайк здатен забезпечити плавну їзду. Амортизатор інколи встановлюють у підсідельну трубу.
Фікси
Ці транспортні засоби здобули свою назву завдяки зафіксованій передачі. Заднє колесо обертається разом із педалями, тому що задню зірочку зафіксовано. Це допомагає велосипеду їхати не тільки вперед, але й назад.
Круїзери та чопери
Ці моделі мають вилку з досить гострим кутом, витягнуту раму, товсті покришки та широке кермо. Круїзери та чопери мають дещо «завалену» назад посадку, адже колеса мають різний розмір, тож за зовнішнім виглядом вони нагадують однойменні мотоцикли.
Складні велосипеди
Ці моделі мають особливу конструкцію рами, завдяки якій вони компактно і швидко складаються. Це суттєво полегшує їхнє перенесення, перевезення, а також зберігання.
Тандеми
На тандемі можуть їздити декілька людей. Наприклад, подвійний велосипед має не тільки раму і два колеса, як звичайний, але і два сідла та по набору педалей для водія та пасажира. Є і багатомісні тандеми.
Гірські велосипеди
Ці універсальні різновиди велосипедів також дуже поширено, адже вони можуть їздити не тільки бездоріжжям та гірською місцевістю, але й іншими типами покриття. З найбільш важливих характеристик велосипеда можна виокремити:
- широке колесо з «агресивним» протектором;
- міцну та масивну раму;
- велику кількість передач;
- амортизаційну вилку;
- дискові гальма;
- трансмісію із зовнішнім перемиканням передач.
Гірські велосипеди використовуються для різних завдань, тож мають кілька підвидів.
Крос-кантрі (Crosscountry)
Підійде для активного відпочинку. Має якісне навісне обладнання, невелику вагу, зміцнену раму. Завдяки короткохідній амортизації та блокуванню ходу вилки крос-кантрі може розвивати максимальну швидкість пересіченою місцевістю.
Даунхіл (Downhill)
Ідеально підійде для швидкісного спуску з гори на велосипеді, адже даунхіл має важку та велику амортизувальну раму, довгохідну амортизаційну вилку, потужні дискові гальма. Від нього не варто чекати великого рівня комфорту, натомість такий гірський велосипед забезпечить максимальний контроль транспортного засобу під час швидкого спуску.
Ендуро (Enduro)
Призначення велосипеда ендуро — подолання траси з великою кількістю перешкод. На ньому також можна виконувати стрибки. За будовою він схожий на даунхілл, але пристосований також для їзди вгору. Рама ендуро, хоч і легка, але посилена, трансмісія має понад 10 швидкостей.
Дьорт (Dirt)
Ці моделі призначено для подолання трас із подвійними трамплінами. На дьорті треба крутити педалі лише для розгону на першій трамплін. Такий велосипед має вилку з великим ходом та міцну раму.
Шосейні велосипеди
Шосейні велосипеди створені суто для перегонів , вони спроможні розвивати велику швидкість (до 70 км/год), але лише на ідеальному покритті. Це ровери спортивні, для любителів перегонів та професійних спортсменів.
Основні характеристики шосейних моделей:
- замкнута легка рама;
- кермо у вигляді загнутих вниз «рогів»;
- мінімум навісного обладнання;
- легка та міцна передня вилка;
- гладкі шини;
- вузькі покришки;
- гальма кліщового типу.
Для максимальної аеродинамічності велосипедист має специфічну посадку.
Дуже схожі на шосейні велосипеди — тюрінгові моделі, вони також мають загнуте кермо. Але призначені такі транспортні засоби для туристичних поїздок асфальтованими дорогами, тож на них можна кріпити багажники та перевозити наплічники. Надійність агрегату забезпечують товстіші та ширші шини.
Моделі велосипедів для фристайлу та тріалу
Конструкцію таких моделей максимально підігнано для виконання різноманітних трюків. Вони або зовсім не мають сідла, або воно посаджене дуже низько. Ростовка рами теж мала, адже вона забезпечує чудову маневровість. Такі велосипеди, до яких належать тріал та BMX, мають потужні гальма та мінімальну кількість аксесуарів.
Тріал (Trial)
Особливостями моделі тріал є:
- відсутність сідла;
- широке кермо;
- довгий винос;
- легка, довга та низька рама.
Зазвичай задня покришка тріала товстіша за передню, що дає змогу виконувати складні трюки та тримати баланс на задньому колесі.
BMX
У моделі BMX також низька вага й рама. Діаметр коліс зазвичай складає 20 дюймів. Кермо BMX можна крутити як завгодно — завдяки гідророторному механізму троси не будуть заплутуватися. До особливостей моделі також належать лише одна швидкість та захищена каретка.
Гібридні велосипеди
У гібридних моделях можна знайти характерні риси декількох типів велосипедів, частіше за все міського та гірського. Такий гібридний велосипед буде чудово пересуватися як місцевістю за містом, так і асфальтом, бо має такі характеристики:
- збільшений діаметр коліс (28 дюймів);
- полегшена та завищена рама;
- помірно «агресивний» протектор;
- вилка з невеликим ходом.
Гібридні моделі підходять для швидких походів, де більша частина маршруту пролягає асфальтованими дорогами, а решта — бездоріжжям. Їхня прохідність нижча, ніж у класичного гірського велосипеда.
Трекінговий велосипед (Gravel)
Трекінговий велосипед — це комфортабельний дорожній транспортний засіб, що має широке вигнуте кермо та ширші шини, що забезпечує полегшення пересування бездоріжжям. На таку модель можна встановити деякі аксесуари, наприклад, болотники. Також є можливість встановити шосейні шини та використовувати трекінговий велосипед у якості шосейного.
Дитячі велосипеди
Серед транспортних засобів для дітей можна знайти моделі як для дівчат, так і для хлопців. Але вони не відрізняються за конструкцією — лише за кольоровою гамою та дизайном. Перший дитячий велосипед має познайомити дитину з новим різновидом транспортних засобів, а також навчити її координувати рухи.
Класифікація дитячих велосипедів за кількістю коліс:
- триколісні;
- чотириколісні;
- двоколісні.
Триколісні моделі використовуються для найменших (від 1 до 3 років). Їхня конструкція дуже проста, зазвичай ланцюг, камери, покришки та інші елементи відсутні, а якщо вони і є, то «одягнуті» в захисні кожухи. Сильно занижена рама також запобігає травматизму.
Для малюків до 6 років можна придбати чотириколісні моделі. Вони мають по два невеликих колеса, що закріплені біля основного заднього. На таких моделях дуже легко тримати рівновагу, тому можна не хвилюватися щодо падіння дитини. Часто такі дитячі велосипеди мають одну швидкість, захист ланцюга, щитки для захисту від бруду, а також пінопластовий захист керма.
Двоколісні моделі підійдуть для дітей старше 6 років, що вже навчилися їздити на простіших моделях. За зовнішнім виглядом вони нагадують велосипеди для дорослих, мають одну передачу. Для активації гальмівної системи треба натискати на педалі в протилежний від крутіння бік.
Під час вибору дитячого велосипеда варто звертати увагу й на діаметр колеса, адже цей показник корелює саме з ростом, а не з віком дитини. Для дітей ростом до 100 см треба вибирати діаметр колеса 12 дюймів, за зросту до 115 см — 14–16 дюймів, якщо зріст до 130 см — 18–20 дюймів, до 155 см — 24 дюйми.
Для дітей зростом вище 155 см підійдуть підліткові моделі, що мають більший діаметр колеса. Підліткові велосипеди зазвичай прості в налаштуванні та не дуже затратні в обслуговуванні й ремонті.
Електровелосипеди
Такі велосипеди обладнано електричним двигуном — він і забезпечує рух. Це стає в пригоді, коли велосипедист втомлюється крутити педалі. На електровелосипеді можна проїхати значну дистанцію без особливих затрат фізичних сил. Такий різновид транспорту може розвивати значну швидкість та з легкістю впорається з різкими підйомами. Середня швидкість складає 35 км/год, деякі моделі мають максимальну швидкість до 55 км/год. Для користування таким транспортом водійське посвідчення не потрібне.
Зовні електровелосипед можна відрізнити від звичайних лише завдяки акумулятору та двигуну. Дуже важливо вчасно заряджати акумулятор від звичайної розетки, щоби під час руху не сталася неприємна ситуація. Але якщо акумулятор розрядиться вже під час подорожі, тоді можна просто почати крутити педалі.
Електровелосипед підійде для людей різного віку, а також для різних цілей: для поїздок на роботу, шопінгу, для прогулянок містом та за його межами. Зараз електродвигуном обладнують не лише міські моделі, а також дорожні й гірські.
Звичайно, це далеко не всі назви велосипедів, але тепер, коли ви дізналися про основні типи, вам буде не складно вибрати ідеальний двоколісний транспортний засіб або модель для дитини. Головне — заздалегідь визначитися, для чого саме вам потрібен велосипед: для їзди містом, для виконання складних трюків чи для пересування за допомогою електродвигуна, завдяки якому ви не будете втомлюватися.