Серед інструментів, потрібних для садових та ремонтних робіт, чи не найважливіше місце займає бензопила. З її допомогою можна обрізати гілки, заготовити дрова, побудувати споруду. Однак купувати техніку потрібно залежно від характеристик, різновидів та задач, які вона має виконувати. З’ясуємо, як правильно вибрати бензопилу.
Будова бензопили
Конструкція складається з дев’яти елементів:
- ланцюга;
- гальма ланцюга;
- шини;
- ручки стартера;
- кнопки ввімкнення та вимкнення;
- кнопки газу;
- паливного бака;
- кнопки, що захищає від випадкових включень;
- повітряної заслінки.
Принцип роботи заснований на тому, що двотактний двигун передає обертання ланцюга через редуктор. Ланцюг, що представлений ланками із зубцями обертається навколо шини. Також на корпусі є ручки, стопор та кнопки, що роблять функціонування більш зручним і безпечним.
Види бензопил
Конструкція та принцип дії приладів є ідентичними, однак залежно від потужності виокремлюють три основні різновиди. Вирішуючи, як вибрати бензопилу, завжди треба зважати на те, яка саме модель потрібна: побутова, напівпрофесійна або професійна.
Побутові бензопили
Найменш потужний варіант — побутовий. У таких приладах параметр потужності складає менше ніж 2 кВт. Коли визначаєтесь, яку бензопилу купити для дому, є сенс звернути увагу саме на побутові моделі, адже вони легкі (до 4 кг), порівняно бюджетні, прості в керуванні та впораються з базовими задачами.
Якщо потрібний пристрій для різання дров та незначних робіт у будівництві, можна цілком обмежитися невисокою потужністю. Як і у випадку, коли купляєте інструменти для саду й городу, найголовнішою залишається якість, а ось технічні характеристики потрібно вибирати залежно від завдань пили.
Напівпрофесійні бензопили
Напівпрофесійні моделі — дещо середнє між побутовими та професійними. У таких приладах потужність складає 2–3 кВт, а вага — 4–5 кг. Керування напівпрофесійною пилою потребує більшого рівня майстерності, однак і спектр використання значно розширюється. Так, пила впорається не лише з дровами, а й із великими деревами. Робити покрівлю, підлогу та здійснювати інші ремонтні роботи — усе це можливо з такими моделями.
Напівпрофесійні — дуже популярні бензопили, й основні їхні відмінності від професійних полягають у меншій потужності та обмеженнях на рекомендований час використання. Найчастіше виробники радять застосовувати прилад не більше 6–7 годин на день.
Бензопили професійні
Професійні бензопили мають потужність у діапазоні 3–7 кВт та вагу більше ніж 5 кг. Це рішення, що підійде для найскладніших робіт та серйозних навантажень. Зносостійкість приладів настільки висока, що інструментом можна працювати більше ніж 300 годин на місяць.
Які бензопили найкращі? Не можна однозначно стверджувати, що краще придбати професійну модель, ніж побутову. Перший варіант потребує значного досвіду роботи та розрахований на об’єми, які зазвичай просто не потрібні в побуті. Тому для періодичного використання на власній ділянці краще вибирати побутову чи напівпрофесійну пилу.
Як вибрати бензопилу?
Вибір бензопили має передусім ґрунтуватися на технічних характеристиках, адже від цього залежить, чи впорається прилад із поставленими задачами.
Потужність
Як зазначалося вище, поділ на побутові, напівпрофесійні та професіональні бензопили сформований саме на основі критерію потужності. 2–3 кВт цілком вистачить для садових робіт на власній дачі чи території приватного будинку. А от якщо плануєте створити бізнес, пов’язаний зі спилюванням дерев, та будете користуватися приладом дуже часто, краще шукати модель потужністю від 3 кВт.
Характеристики шини
Чому довжина шини є принциповою характеристикою? Від цього залежить, наскільки товстий стовбур можна спиляти. Проте не варто одразу шукати пилу з максимальною довжиною шини (звичайно, якщо немає потреби обробляти великі дерева). За наявності невеликої шини (25–40 см) ви зможете працювати з більшою швидкістю.
Об’єм паливного бака
Цей параметр впливає на те, скільки працюватиме бензопила без додаткової заправки. У побутових і напівпрофесійних моделях бак має об’єм 200–500 мл (у професійних — більше). Однак зверніть увагу, що чим більший резервуар, тим більша вага приладу.
Рівень шуму
Передусім варто бути готовими до того, що навіть найсучасніші бензопили продукують доволі гучні звуки. Намагайтеся купувати тихіші моделі, але не робіть цей критерій найголовнішим. Високі звукові вібрації можуть погано позначитися на органах слуху, тому краще за все одразу придбати й шумозахисні навушники.
Вага
З легкою моделлю зручніше працювати, проте пили з високою потужністю та містким баком, як правило, не можуть похвалитися невеликою вагою.
Цикл роботи
Бензопили різного типу розраховані на різні цикли робіт. Якнайшвидшого «перепочинку» потребують побутові моделі, а ось професійні можуть працювати нон-стоп доволі тривалий час. Так, у побутових пилах цикл роботи складає максимум 60 хвилин, у напівпрофесійних — 250, а в професійних — 400.
Додаткові функції бензопил
Додатковий функціонал хоча й не має першочергового значення, проте посилює комфорт і безпеку використання.
Антивібраційна система
Система реалізована у вигляді спеціальних вставок, що поглинають вібрацію. Це буде особливо зручно, коли йдеться про тривалу роботу бензопилою.
Безключове натягування ланцюга
Під час експлуатації пили доводиться регулювати натяжіння. Якщо прилад має ручку безключового натягування ланцюга, налаштування можна здійснювати без додаткових інструментів.
Гальмо ланцюга
Цей механізм робить експлуатацію безпечнішою. Оператор завдяки гальму ланцюга захищений від зворотних ударів, адже відбувається автоматична активація стопора.
Яку бензопилу купити для дому
Не надто потужні прилади підійдуть для використання в умовах дачі або території приватного будинку. Зазвичай це побутові пили. Значення має не лише потужність, а й довжина шини (орієнтуйтеся на актуальні розміри дерев у вашому саду), бажаний час безперервної роботи.
Вибір пили для напівпрофесійного використання
Бувають ситуації, коли потрібне дещо більше, ніж звичайна побутова бензопила. Яку вибрати модель для дачного використання, але підвищених навантажень? Зазвичай виробники радять напівпрофесійну, адже їй під силу тривала робота. Звертайте увагу на кроки зубців, довжину шини та, звичайно, потужність.
Вибір пили для професійного використання
Професійна бензопила для обрізки дерев потрібна лише в тому випадку, коли ви постійно займаєтеся роботою в лісі чи будівництвом. Вона є дуже потужною, але й вартість буде доволі високою. Крім потужності, під час вибору орієнтуйтеся на час безперервної роботи, вагу, об’єм бака та інші першочергові характеристики.
Таблиця параметрів бензопил
Показники для пил різного типу можна порівняти за допомогою представленої таблиці.
Параметр | Тип бензопили | ||
Побутова | Напівпрофесійна | Професійна | |
Потужність | До 2 кВт | 2–3 кВт | 3–7 кВт |
Вага | До 4 кг | 4–5 кг | Від 5 кг |
Крок ланцюга | 0,325 дюйма | 0,325 дюйма, ⅜ дюйма | ⅜ дюйма, 0,404 дюйма |
Цикл роботи | 60 хв. | 250 хв. | 400 хв. |
У такий спосіб побутові прилади є найменш потужними, ними можна працювати недовго протягом дня, але й вага є найменшою. Найкращими параметрами потужності й циклу роботи відрізняються професійні пили, проте вони важать більше.
Часті питання при роботі з бензопилою
Чого не заводиться бензопила?
Причина несправності може полягати в:
- забрудненні повітряного фільтра;
- забрудненні карбюратора;
- зламі котушки запалювання;
- непридатності свічки запалювання.
У цьому випадку потрібно звернутися в сервісний центр для ремонту пили.
Як заводити бензопилу?
Якщо йдеться про запуск пили, яка нещодавно була в експлуатації, треба ввімкнути запалення та натиснути на стартер. Коли ж прилад запускається з холодним мотором, тобто після тривалої перерви, також будуть потрібні маніпуляції з повітряною заслінкою та праймером.
Який бензин заливати в бензопилу?
Якісні фірмові бензопили для довгої безперебійної роботи потребують використання надійного палива. Бензин має бути свіжим, з високим октановим числом та без вмісту спирту. Саме таким варіантом вважається АІ-92.
Отже, яка бензопила краща? Щоби відповісти на це питання, вирішіть, чи будете займатися професійною діяльністю та скільки годин на день плануєте працювати. Також зважайте на розміри дерев, які хочете пиляти, і на те, яка вага пили буде комфортною під час роботи. Не забувайте і про бюджет покупки. Ретельно підібраний прилад стане справжнім помічником під час виконання рутинних задач.