• Укр
  • Рус

Як вибирати добрива для картоплі: поради для великого врожаю

2215
Додати
до обраних
Поділитися

Бажаєте отримати великий урожай? Тоді варто заздалегідь подбати про підживлення картоплі. Це є особливо важливим, коли культура цвіте та формуються бульби. З’ясуємо, які підійдуть добрива для картоплі під час посадки та чи обов’язково здійснювати підживлення. Наші прості поради допоможуть отримати добрий результат.

Навіщо взагалі удобрювати картоплю

Перше питання, що виникає в недосвідчених городників: чи потрібне взагалі внесення добрив під час посадки картоплі? Відповідь однозначна: так, потрібне. Необхідність удобрення для картоплі пов’язана з особливостями культури. Вона характеризується дуже інтенсивним споживанням поживних речовин через слабку розвиненість кореневої системи.

Добриво під картоплю потрібно вносити й після збору кожного наступного врожаю — інакше згодом є ризики отримувати все гірші й гірші результати.

Важливість введення добрива при посадці картоплі доведена експериментально. ‎На одній і тій самій ділянці спочатку вирощували культуру без добрив, а потім — з використанням перепрілого гною. У першому випадку врожай складав лише три відра, а в другому — цілих десять.

Вибираємо потрібний тип добрив

Докази необхідності підживлення вже є. Далі постає наступне питання: яке добриво найкраще для картоплі? Є дві великих групи: органічні та спеціальні. Розглянемо кожну окремо.

Органічні добрива

Особливості підгодівлі картоплі полягають у тому, що ця культура добре сприймає багатокомпонентні добрива. Саме через це органіка вважається дуже вдалим варіантом, адже в ній поєднуються найрізноманітніші корисні елементи.

Зола, тирса

Вирішуючи, які добрива кращі для картоплі, зверніть увагу на деревну золу. У її складі є калій, кальцій, фосфор та інші корисні мікроелементи. Золу необхідно вносити з розрахунком «‎5—10 кг / 1 сотка». Рекомендують спочатку застосовувати це добриво під корінь, а наступного разу — обприскати листя.

Ще один вдалий варіант — тирса. Вона особливо актуальна для ранньої картоплі та зазвичай використовується в поєднанні з іншими органічними добривами. Технологія передбачає засипання пророщених бульб сумішшю тирси, золи та гною. Шар має складати десь 10 см.

Пташиний послід і гній

Органічні відходи — теж вдала піджива для картоплі. Якщо йдеться про курячий послід, його переваги полягають у швидкому сприянню розвитку культур та високій концентрації. Цей варіант у жодному разі не можна використовувати у свіжому вигляді — треба розвести з водою в співвідношенні 1:15 та на кілька днів залишити в теплому місці.

Гній має вноситися в перепрілому стані. Як правило, на дно ямки кладуть 200 г добрива й засипають тонким шаром ґрунту, після чого складають бульби.

Сидерати, компост, цибулиння

Сидерати — це зелені добрива, що добре збагачують рослину корисними речовинами. Також перевага цього рішення полягає в тому, що вони протидіють бур’янам.

Компост рекомендують класти просто в борозну чи лунку, тобто під посадку. Його вважають дешевим і водночас ефективним варіантом добрива.

Ще одне розповсюджене рішення — цибулиння. Воно багате на фітонциди та водночас відлякує шкідників. Найкращий варіант — укладати лушпиння між рядами кущів у проходи. Також можна обприскувати сходи цибульним настоєм.

Гумус, мул

Завдяки гумусу стимулюється створення корисних бактерій. Зазвичай його вносять восени чи навесні. Вважається, що біогумус у 9 разів ефективніше за перегній чи компост.

Також вирішуючи, чим краще підживити картоплю з органічних добрив, не забувайте про мул. Його вносять у період весняних або осінніх перекопувань із розрахунку «‎2—8 кг на 1 кв. м».

Які міндобрива давати під картоплю

Внесення міндобрива під картоплю корисне тим, що забезпечує стійкість культури та позитивно впливає на смакові якості. Цей тип підживлення розроблений хімічною промисловістю та передусім містить у складі солі.

Як підживити картоплю карбамідом

Якщо говорити про добриво карбамід, його вносять методом обприскування. Сечовина вноситься по листю в співвідношенні «‎150 г на 10 л води». Коли йдеться про слабкі паростки, концентрацію радять знизити в три рази. Також до суміші краще за все додати препарати для боротьби зі шкідниками. Рекомендовано вносити добрива для картоплі по листу в прохолодну й суху погоду.

Яке калійне добриво найкраще для картоплі

Калій також важливий для отримання доброго врожаю, адже саме він у великих обсягах поглинається вже скоро (за декілька тижнів) після сходів. Брак цього елементу провокує схильність культури до хвороб.

Гарний варіант у цій категорії — калій хлористий, у якому вміст калію складає 60 %. Перевага речовини — у якісному засвоєнні рослинами та сприянні накопиченню в плодах корисних речовин.

Азотні, фосфорні, калійні добрива

Шукаючи, яке міндобриво під картоплю краще за все, розгляньте такий варіант, як азотно-фосфорно-калійне. Ця тріада має принципове значення для отримання доброго врожаю, адже саме нею живиться більшість рослин.

Комплексні

Що таке комплексне добриво для картоплі? Найпопулярніші варіанти серед них — азофоска та нітроамофоска. Фахівці радять віддавати перевагу сульфатним формам, адже саме вони допомагають у накопиченні крохмалю.

Мікродобрива

Чим краще удобрити картоплю, якщо хочете підвищити засвоєння корисних речовин та зробити профілактику захворювань? У цьому випадку гарні результати забезпечують мікродобрива. Їх застосовують під час обробки бульб напередодні пересадки.

Чим підживити картоплю під час садіння

Додавати добрива безпосередньо під час посадки — раціональне й економічне рішення порівняно з розкиданням полем. Серед органічних речовин радять вибрати суміш сухого перегною та золи. Також актуальним є мінеральне підживлення. Корисним інструментом у цьому випадку стане розкидач органічних добрив.

Чим обов’язково потрібно підгодувати картоплю

Про різновиди підживлення ми поговорили вище, а зараз варто уточнити, які елементи є найважливішими. Отже, чим удобрити картоплю? Зверніть увагу на наявність у складі таких речовин, як:

  • бор;
  • магній;
  • молібден;
  • марганець;
  • цинк;
  • азот;
  • калій;
  • фосфор.

‎Чи потрібно поєднувати в складі підживлення всі важливі елементи? Так, це є оптимальним варіантом, але добриво має містити принаймні три з перерахованих компонентів.

Як підживлювати картоплю

Важливо не лише вибрати найкраще добриво під картоплю, а й забезпечити належний догляд на різних етапах вирощування.

Як підготувати картоплю до посадки

Найпростішим варіантом підготовки вважають прогрівання. Для цього необхідно за два тижні до посади занести бульби в приміщення з температурою +16—20°C, а потім (за тиждень) перенести до більш прохолодного (+7—8°C).

Позакореневе підживлення картоплі

Яке добриво краще під картоплю для позакореневого підживлення? Аграрії радять звернути увагу на варіант із вмістом фосфору та калію.

Підживлення під корінь

Цей етап здійснюється влітку та навесні. Внесення добрив під картоплю може бути поверхневим чи внутрішньоґрунтовим, але більшою ефективністю відрізняється другий варіант. У цьому випадку корисні речовини додають у той шар ґрунту, де розташована коренева система.

Внесення добрив після цвітіння

Коли завершився період активного цвітіння, може знадобитися додаткове живлення. Зазвичай для цих цілей використовують суміші з високим вмістом калію. Ефективне рішення — такі рідкі добрива для картоплі, як сульфат калію.

Чим підживлювати картоплю в процесі росту

Високу врожайність забезпечує постійна підтримка в період росту культури. Яким добривом підживити картоплю на цьому етапі? Нормальний розвиток можливий, якщо в складі будуть азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірка та мікроелементи.

Як розрахувати кількість добрива?

Для кожного різновиду добрив є свої пропорції з урахуванням площі земельної ділянки. Якщо йдеться про штучно виготовлені варіанти, технології внесення мають бути вказані в інструкції. Зосередимося на формулі, де присутні азот, фосфор, калій та магній — найважливіші речовини для отримання доброго врожаю. Співвідношення є таким: N: P: K: Mg = 1,1:1,0:1,5:0,5.

Для визначення необхідної норми варто скористатися універсальною формулою:

Д = Н/Е×100, де Н позначає рекомендовану норму внесення елемента живлення, Е — відсотковий вміст елемента, а Д — дозу.

Технологія внесення добрив у ґрунт

Картопля є доволі вибагливою культурою, тому під час удобрення варто дотримуватися певних технологій. У процесі внесення безпосередньо в землю потрібно ретельно розподілити добрива, після чого зорати ґрунт. Глибина має складати 18–22 см.

Коли використовуєте компост чи перегній, їх можна залишити на поверхні чи в міжряддях. Шар має складати 5–8 см. Підживлення можна додавати й у лунки — цим ви зменшите кількість витрачених добрив.

Яке добриво краще для картоплі

Отже, підіб’ємо підсумки. Чи є найкраще добриво для картоплі? Серед найбільш вдалих варіантів — комплексні. Також поза конкуренцією органіка із вмістом азоту, калію, фосфору, сірки та кальцію. Ефективним та технологічним рішенням вважається рідке добриво для картоплі.

Для отримання доброго врожаю варто зосередитися не лише на складі, а й на технології вирощування. Підживлення має здійснюватися на всіх етапах, і для кожного є свої особливості та рекомендації. Зазвичай говорять про вирощування з бульби, проте є й альтернативне рішення — використовувати насіння картоплі.

Під час вибору добрив варто орієнтуватися на конкретний сорт, особливості ґрунту, клімат і низку інших чинників. За потреби проконсультуйтеся в досвідчених аграріїв — і тоді точно можна чекати на добрий урожай.

Як вам стаття?

Додати
до обраних
Поділитися
Техніка для прибирання двору

Техніка для прибирання двору: що вигідніше купити, орендувати чи замовити клінінг

Техніка для прибирання двору: що вибрати ✔️ OLX Україна поділилась цінами та попитом на мийки високого тиску, газонокосарки, повітродувки ✅Читати подробиці ➤ Блог OLX.ua.