Відпочинок на природі з приготуванням м’яса, риби чи овочів на мангалі — кращий спосіб провести час, насолодитися спілкуванням із друзями та свіжим повітрям. Однак відпочивальники мають знати, що знаходження в лісі потребує обережного поводження з вогнем. Закон передбачає за завдану шкоду лісу чималі штрафи. Тож кращий мангал — це той, який забезпечує якість приготовленої їжі, безпеку для людей та довкілля. Перш ніж придбати обладнання, варто вивчити мангал від А до Я, що дасть змогу підібрати оптимальний варіант.
Які є різновиди мангалів
Є кілька різних видів мангалів, залежно від їхньої конструкції та функціональності. Вибираючи конструкцію мангала, варто врахувати місце використовування та кількість страв, які планується готувати на ньому.
Стаціонарний
Такий мангал має постійне місце на подвір’ї чи в саду, часто він є вбудованою конструкцією. Стаціонарний мангал облаштований усіма необхідними деталями для якісного приготування шашлику:
- основа — плоска та стійка площина, на якій розташовується решітка;
- решітка — виготовляється з металевих прутів і може бути знімною або нерухомою частиною мангала;
- допоміжні полиці — зручні для підготування продуктів та розміщення необхідних речей;
- вогнетривка камера — це місце під решіткою, де розміщується вугілля або дрова;
- димохід або витяжка — призначені для відведення диму та запахів.
Залежно від комплектації стаціонарні мангали можуть бути облаштовані вертелами, піддоном для попелу.
Переносний
Для виїзду за місто зручно користуватися переносним мангалом. Він має розбірну конструкцію, тому відрізняється легкістю, компактністю, його просто транспортувати. Недоліки такого мангала: недостатня стійкість конструкції, наявність дрібних деталей, які є ризик загубити. Зазвичай переносні мангали виготовляють із тонких металічних листів. Вибирати переносний мангал необхідно з урахуванням легкості збирання/розбирання конструкції, надійності кріпильних матеріалів, форми та товщини дна, які впливають на якість готової страви та довговічність обладнання.
Складаний
Такий різновид мангала представляє монолітну конструкцію, що розкладається практично одним рухом. Конструкція складається з деталей, які становлять одне ціле, тому загубити якусь із них неможливо. Такі мангали є зручнішими в користуванні, проте й більш громіздкими та дорожчими. Вибираючи складану модель, необхідно звернути увагу на матеріал обладнання. Він має бути достатньо легким та мати товщину стінок не менше 2 мм, що забезпечує довготривале використання обладнання.
Мангал із кришкою
Деякі різновиди мангалів додатково обладнані кришкою. Вона виконує кілька функцій:
- покращує процес готування продуктів через утримання аромату та диму всередині мангалу;
- забезпечує більш рівномірний розподіл тепла, оскільки створює парниковий ефект;
- захищає від негоди та попадання сторонніх елементів;
- пришвидшує процес приготування їжі, створюючи ефект конвекції.
Кришку мангала використовують, враховуючи рецептуру та вподобання кухаря.
Електричний
Електричний мангал — зручний пристрій для готування страв у приміщенні. За погоди без опадів або за наявності надійного накриття його також можна використовувати на відкритому просторі. Електричні мангали працюють від мережі або від переносних акумуляторних батарей.
Більшість електричних мангалів мають регулятори температури, які дають змогу налаштувати та підтримувати потрібний рівень нагріву. Багато моделей електричних мангалів мають компактні розміри та невелику вагу, що робить їх зручними для перенесення та використання в будь-якому місці.
Хоча електричні мангали мають багато переваг, важливо враховувати їхні обмеження. Деякі моделі можуть бути менш потужними або мати обмежену площу гриля, порівнюючи з традиційними мангалами.
Одноразовий мангал
Одноразові мангали зручно використовувати для виїзду на пікнік, у похід, оскільки вони легкі та компактні. При цьому не потрібно займатися підготовкою вугілля або дров перед використанням. Вони мають вбудоване паливо (наприклад, вугілля). Одноразові мангали зазвичай можна використовувати протягом 1–2 годин. Цього достатньо для приготування страв на грилі з мінімальними зусиллями.
Недоліком таких моделей є менша стійкість та гірша якість готового шашлику. На одноразовому обладнанні краще смажити сосиски-гриль, курячі крильця та стегна.
Як вибрати матеріал мангала
Матеріал впливає на тривалість служби мангала, якість та смак готових страв. Вибираючи обладнання, варто керуватися такими критеріями:
- теплопровідність;
- витривалість;
- підтримування тепла.
Також варто враховувати легкість транспортування для переносних моделей.
Чавун
Чавунні мангали мають високу термічну провідність, що забезпечує рівномірне смаження та запікання. Чавунні мангали також добре зберігають тепло, дозволяючи тримати високу температуру впродовж тривалого часу. Так під час тривалих застіль готові страви довго зберігаються гарячими.
Чавун — це міцний та довговічний матеріал, спроможний витримувати високі температури та значні навантаження, що робить його відмінним вибором для використання на вулиці протягом багатьох років. До недоліків можна віднести високу вартість обладнання, вразливість до корозії та не розбірність конструкції.
Сталь
На відміну від чавунних, мангали зі сталі легші та дешевші. Багато стальних мангалів мають компактні розміри та портативні конструкції. Проте вони більш схильні прогорати та деформуватись, поступаючись у довговічності та витривалості чавунним моделям.
Прокатна сталь
Недорогі мангали часто виготовляють із листів прокатної сталі. Для не частого використання такий мангал можна придбати, але варто усвідомлювати, що прокатна сталь погано витримує високі температури, швидко прогорає. Такий матеріал також може піддаватися корозії, тому потребує ретельного догляду та відповідних умов зберігання.
Нержавіюча сталь
Мангал із нержавійки має високу міцність і стійкість до корозії. Завдяки рівномірному розподіленню тепла їжа однаково обсмажується з усіх сторін і страви виходять якісно приготованими та смачними. Мангал із нержавіючої сталі легко чистити та підтримувати в належному стані. Нержавіюча сталь не накопичує бактерії та інші мікроорганізми, не вбирає запахи, тому за мангалом легко доглядати та зберігати його в гігієнічному стані.
Якою має бути товщина стінок мангала
Щоб забезпечити якісне приготування страв та довговічність обладнання, варто звернути увагу на товщину стінок конструкції. Їх можна поділити на тонкостінні та товстостінні.
До перших найчастіше належать переносні моделі з товщиною стінок 2–3 мм. Такі мангали менш довговічні, але їх цілком вистачає на кілька сезонів. У мангалах із тонкими стінками не можна готувати вугілля. Довгий жар призведе до швидкого спалювання корпусу.
Товстостінні моделі найчастіше використовуються стаціонарно. Зазвичай вони виготовляються з листа завтовшки 4 мм. Вони відчутно важчі, дорожчі, але і послугують довше. Шашлик у товстостінному пристрої прожарюється рівномірніше, виходить соковитішим. Товщина стінок 8–10 мм характерна для мангалів із чавуну, які зберігають свої експлуатаційні властивості впродовж довгих років.
Яка форма чаші мангала краща
Вибір форми чаші залежить від особистих уподобань і потреб. До найпоширеніших форм чаші належать:
- кругла — забезпечує рівномірне розподілення тепла, гарантує добре випікання їжі та легке управління;
- прямокутна — надає більше простору для приготування їжі, особливо якщо одночасно готувати багато страв;
- овальна — комбінує переваги круглої та прямокутної чаш, що зумовлює розподілення тепла, схоже на круглу чашу, але має більше простору, як у прямокутної.
Для смаження шашлику прямокутна форма чаші є найзручнішою, оскільки шампури або гриль-решітка можуть бути розміщені вздовж довжини мангала.
Які мають бути розміри мангала
Розміри мангала для шашлику впливають на якість приготовлених страв та зручність користування обладнанням. Розміри мангала можуть різнитися залежно від уподобань користувача. Проте варто врахувати оптимальні габарити:
- Довжина — зумовлює кількість продуктів, які одночасно готуватимуться. Рекомендується брати за основу довжину до 1 метра — її достатньо, щоби приготувати їжу для невеликої компанії.
- Ширина — найпопулярнішою шириною є 30 см. Вона дає змогу економити вугілля для мангалу та підходить для шампурів різних розмірів.
- Висота чаші — не має перевищувати 20 см. Більша висота призведе до необхідності використовувати більше палива, а менша — до згорання страв.
Правильно підібрані розміри загальної конструкції роблять процес готування зручнішим. Стандартний розмір висоти мангала — 60 см, однак є моделі з регульованими ніжками, що збільшує комфорт використання обладнання.
Якими додатковими функціями оснащено мангали
Сучасні мангали можуть мати різні додаткові функції, комплектація яких залежить від моделі та конструкції, наприклад:
- термометр допомагає контролювати температуру всередині;
- відключення та захист від перегріву в електричних моделях — обладнання автоматично відключається після визначеного часу або за перевищення температури;
- через підйом та опускання решітки можна контролювати процес приготування страв;
- висувні зольники дають можливість пришвидшити горіння на початку та подовжити час тління грані в процесі готування.
Для збереження мангала в робочому стані необхідно після кожного використання очищати деталі та зберігати обладнання в сухому приміщенні.
Шашлик став незмінною частиною літнього сезону. За допомогою правильно підібраного мангала можна приготувати ароматні страви на свіжому повітрі без значних зусиль.