Здавалося б, що м’яч для футболу — найпростіший у виборі снаряд. Але в процесі виникає купа питань: який розмір потрібен, що за матеріал вибрати, який обвід футбольного м’яча тощо. Футболістам важливо мати такий снаряд, який буде легко летіти заданою траєкторією. Тож розберемося, яким має бути м’яч для футболу.
З чого складається футбольний м’яч?
Класичний футбольний м’яч складається з трьох компонентів. Перший шар — покриття. Зовнішня частина містить зшиті або склеєні панелі, що мають синтетичну основу. Кількість таких елементів може мінятися: наприклад, у більшості професійних м’ячів 32 панелі. Чим більше елементів, тим стабільнішим буде м’яч.
Друга складова частина — підкладка. Вона знаходиться одразу під зовнішнім покриттям. Її задача: забезпечити гарну міцність м’яча, зберегти його пружність і форму. Підкладка має понад чотири шари змішаного матеріалу: тут є поліестер і бавовна.
Останній елемент — камера. Це частина, що наповнена повітрям. Яким би не був матеріал, м’яч час від часу треба підкачувати.
4 типи м’ячів для футболу
Різновиди м’ячів для футболу розділяють за їхнім призначенням. Які бувають:
- Професійні футбольні м’ячі — якісніші, коштують багато, мають сертифікати від міжнародних асоціацій.
- Тренувальні — частіше їх використовують у дитячих секціях, жорсткіші, підходять для гри навіть на асфальті.
- Матчеві — за розмірами й конструкцією схожі на професійні, проте виготовляють їх із дешевших матеріалів, через що вартість зменшується.
- Футзальні — призначені для мініфутболу, головна їхня відмінність полягає в меншому розмірі (зазвичай 4).
Найменша зносостійкість в аматорських м’ячів. Їх виготовляють із простих матеріалів, що швидко зношуються. Для регулярних ігор новачкам краще вибирати тренувальні моделі, що довго слугуватимуть.
Як вибрати футбольний м’яч: 5 базових критеріїв
Вибирати футбольні товари треба, зважаючи на потреби футболіста. Розглянемо головні критерії, що впливають на якість ігри.
Який розмір футбольного м’яча вибрати?
Іноді шукають снаряди за запитом, який діаметр футбольного м’яча, проте виробники вказують не його, а довжину окружності. Виходячи із цього, розміри футбольного м’яча бувають п’яти різновидів. Усі їх представлено в таблиці:
Розмір | Обсяг кола, см | Вік гравця, роки | Призначення |
1 | До 43 | — | Використовують для сувенірів або рекламування. |
2 | До 56 | 4–8 | Можна використовувати для реклами або як перший м’яч дитини від чотирьох років. |
3 | До 61 | 8–12 | Дитячий футбольний м’яч для тренувань. |
4 | Від 63 до 66 | Підходить для гри в мініфутбол або тренування дітей у віці 12 років. | |
5 | Від 67 до 70 | Від 12 | Згідно зі стандартами ФІФА його використовують у всіх змаганнях. |
Розмір футбольного м’яча вибирають залежно від віку. Ви можете розглянути всі варіанти розмірів спортивного інвентарю на OLX.
Вибираємо вагу футбольного м’яча
Розмір м’яча для футболу — не єдиний показник. Важливо орієнтуватися ще й на його масу. Наприклад, вага професійного футбольного м’яча має бути в межах від 410 до 450 грамів.
Стандартні параметри м’ячів залежно від розміру:
- № 2 — 280 г;
- № 3 — 360 г;
- № 4 — до 440 г;
- № 5 — до 450 г.
Отже, професійний футбольний м’яч може мати розмір, що відповідає маркуванням «4» і «5».
Клас футбольного м’яча
Нижній клас м’ячів — «сувенірні». Це ті самі, які належать до розміру № 1. Їхні особливості:
- дизайн ідентичний до професійних моделей;
- матеріали гірше за якістю і мають низьку зносостійкість;
- коштують мало.
Цей варіант ідеально підходить для маленьких дітей. Якщо ви купуєте такий м’яч для малюка 2–3 років, він буде задоволений подарунком. Більш дорослі діти вже не відчують задоволення від гри, адже м’яч має погану ергономічність.
Другий клас — «напів про». Це тренувальні м’ячі, головна мета яких — навчити гравців ним користуватись. Вони не відрізняються від професійних моделей. На деяких із них навіть є маркування, яке відповідає стандартам ФІФА.
Найвищий клас — «еліт і про». Їх використовують на матчах найвищого щабля як-то Чемпіонати світу чи Європи, дивізійні національні ліги тощо. Їхніми головними відмінностями є технологічні новинки, найякісніші матеріали тощо. Вони обов’язково на поверхні мають маркування FIFA.
Матеріал футбольного м’яча
Оскільки футбольний м’яч складається з трьох різних частин, у ньому може бути щонайменше три різні матеріали.
Зовнішнє покриття частіше роблять із синтетичних матеріалів: полівінілхлориду (PVC) або поліуретану (PU). Сьогодні шкіряний футбольний м’яч зустріти можна рідше через його властивості. Натуральна шкіра вбирає в себе вологу, через це м’яч стає важким і втрачає форму.
Якщо вибирати між синтетичними матеріалами, варто надати перевагу поліуретану. Він м’якіший, схожий візуально на натуральну шкіру. Грати з ним стає зручніше.
Основу м’яча, що наповнена повітрям, зазвичай виготовляють із синтетичного матеріалу (бутил) або натурального (латекс), рідко трапляється поліуретан. Бутил зберігає повітря довше в камері, а латекс більш м’який і еластичний.
Кількість підкладкових шарів
У якісних м’ячів зазвичай буває від чотирьох прошарків. Тканинні шари швидко вбирають у себе вологу: вони не підходять для вуличних тренувань. Набагато витриваліше поєднання смоли та бавовни, що забезпечує еластичність поверхні.
Який м’яч потрібний для вулиці, газону й залу?
Навіть якщо ви вибрали дорогий матчбол, грати ним на асфальті не варто: матеріали швидко псуються. Тож у питанні, як вибрати футбольний м’яч, треба ще орієнтуватися на покриття, де буде проходити гра.
Для натурального газону використовують м’ячі елітного класу. Кращі матчі проводять саме на такому покритті. Для штучного газону вибирають моделі з класу «напів про», на м’якій поверхні вони мають гарну пружність.
Якщо гра проходить на жорсткому покритті як-то асфальт чи синтетичне настелення, треба вибирати спеціалізовані м’ячі. Наприклад, Adidas випускає моделі з позначкою Street, що містить посилену гуму для гри на асфальті, або з маркуванням All Around, що підходить для будь-якої штучної поверхні.
У Nike принцип дещо відрізняється. Для асфальту тут підходять моделі із серії X. Вони мають посилене покриття з полівінілхлориду, а панелі з’єднано ручним швом. У результаті вийшов недорогий, але дуже зносостійкий матеріал, що підходить для гри на асфальті чи ґрунті.
Для гри в мініфутбол мало вибрати м’яч четвертого розміру. Особливість футзального м’яча полягає у відскоку його від поверхні кімнати. Тут використовують специфічні матеріали в камері, що дає змогу поліпшити властивості гри на дерев’яній підлозі.
На OLX ви можете також купити бутси для гри у футбол. Тут запропоновано багато варіантів специфічного взуття з різним призначенням.
Як не перекачати м’яч?
Щоб накачати м’яч, вам потрібна спеціальна помпа з голкою. Щоб забезпечити нормальний результат, використайте декілька крапель олії. Так голка не зіпсує клапан. Коли треба спустити м’яч, вставте голку в клапан. Якщо повітря так не виходить, злегка натисніть на боки знаряддя. Здавлюйте паралельно самій голці, щоб не пошкодити камеру.
Повністю спускати м’яч не треба, адже через це можуть деформуватися шви між панелями. М’яч постійно має тримати форму сфери.
Як зберігати футбольний м’яч?
Щоб м’яч не втрачав своєї форми, треба правильно за ним доглядати. Використовуйте для видалення бруду мокру ганчірку, небагато води та м’яке мило. Не можна його сушити біля джерела тепла. Зберігати м’яч треба в сухому місці без проникнення сонячних променів.
Що таке OMB, Replica і Копія?
Коли ви купуєте м’яч, зверніть увагу на його назву. OMB (official match ball) — це оригінальний м’яч, який використовують для матчів на найвищому рівні.
Позначка Replica не означає підробку. Це варіант оригінального м’яча, який використовують для тренувань. Виробники виготовляють їх як частину своїх лінійок, просто використовують або менш дорогі матеріали, або не застосовують весь арсенал інновацій. Через це «репліки» коштують менше.
Копії — це вже підробки. На них може вказуватися неправильний логотип чи помилка в назві бренду. Щоб не купити підробку, перевіряйте артикул товару на сайті виробника.
Отже, футбольні м’ячі треба вибирати за розміром і вагою. Спирайтеся при цьому на особливості гри та вік гравців. Що стосується матеріалів, орієнтуватися треба на власний комфорт.