Питання обігріву власного житла є нагальним для багатьох, адже з настанням холодного періоду не всіх влаштовує якість роботи комунальних і суміжних служб. Тому зручна тепла підлога і стала такою популярною, до речі, вона здатна забезпечити не тільки обігрів приміщення, але і його тепло- та шумоізоляцію. У результаті її монтажу економлять кошти на опалення, у приміщенні не пересушується повітря та забезпечується рівномірний прогрів.
Основні різновиди теплої підлоги
Перед тим як проводити монтаж теплої підлоги, необхідно визначитися з її різновидом, щоб надалі не жалкувати про свій вибір. Це може бути водяна чи електрична тепла підлога.
Електрична тепла підлога
Принцип роботи електричної системи — обігрів приміщення внаслідок виділення теплової енергії від елементів, що нагріваються під впливом електрики. Для облаштування електропідігріву на основу під електричну теплу підлогу укладають нагрівальні елементи, що з’єднані в один або кілька контурів. Контури через теплорегулятори підключають до мережі.
Конструкція теплої підлоги електричного типу може бути кабельною (на базі резистивного кабелю) або плівковою (інфрачервоною).
Серед переваг першого варіанту можна назвати простоту монтажу, тривалу експлуатацію та доступну вартість. Можна придбати резистивні кабелі в бобінах певної довжини або у вигляді нагрівальних матів, у яких кабель покладено на склоткану основу. Як встановити електричну теплу підлогу такого типу? Кабелі в бобінах монтують у стяжку під електричну теплу підлогу. Мати найчастіше використовують для монтажу під кахель або керамограніт, тож якщо вас цікавить, як зробити теплу підлогу під плитку, то вибирайте саме мати.
Інфрачервоні системи під час роботи не виділяють електромагнітних імпульсів, вони споживають менше електроенергії та мають вищу тепловіддачу в порівнянні з резистивними системами. Як монтувати електричну теплу підлогу такого типу? Інфрачервоні плівки укладають «сухим» способом — без використання стяжки і клею.
Електрична модель — універсальна, її можна використовувати як у багатоповерхових, так і в приватних будинках
Водяна тепла підлога
Система водяного обігріву — це замкнута система труб із полівінілхлориду, всередині яких міститься теплоносій (вода або антифриз). ПВХ труби гнучкі, тож під час монтажу опалювальному контуру можна буде надати потрібної форми, також вони не схильні до корозії, що забезпечує системі довговічність. Як працює тепла підлога водяна? Рух теплоносія в контурі забезпечується циркуляційною помпою. Контур підключають до стояка радіаторних батарей або до систем гарячого водопостачання.
Водяна тепла підлога може монтуватися:
- в стяжку;
- на дерев’яні лаги;
- в спеціальні пази на підготовлену основу (без використання цементно-піщаної стяжки).
Для теплої підлоги водяної товщина стяжки має бути значною. Якщо вам цікаво, яка товщина стяжки на теплу підлогу, то це 4–7 см (товщина буде залежати від діаметра труб). Така вимога може позначитися на надійності багатоповерхового будинку. Тож водяна система — це оптимальний варіант саме для приватних будинків.
Дуже важливо завчасно дізнатись, чи можна теплу підлогу під ламінат або дерев’яне покриття встановити. Для водяного типу підійде ламінат із відповідним маркуванням. Що стосується дерев’яного покриття, то оптимальним вибором буде бамбук, дуб, акація.
Яка плитка для теплої підлоги водяного типу підійде? Вибирайте будь-яку керамічну плитку, адже вона має низьку гігроскопічність та стійка до температурних коливань.
Тепла підлога: електрична чи водяна?
Багатьом цікаво, який підігрів підлоги (електричний чи водяний) вибрати, адже кожен різновид має переваги та недоліки.
Довговічність і безпека
Щоб зрозуміти, який підігрів підлоги кращий, необхідно врахувати такі нюанси.
Електричний тип (має бути підключений через терморегулятор) самостійно вимкнеться в разі зламання. Якщо лопне труба у водяному контурі, вода буде витікати із системи. Доречно встановити датники протікання, щоб вони попередили про несправність.
Якщо грамотно встановити електричний варіант, його можна експлуатувати десятиріччями. ІЧ-плівки можна експлуатувати необмежений час. Водяна система в середньому слугує 30 років.
Правильна установка забезпечує однаковий показник надійності обох систем. Для водяної також знадобиться підключення колектора-гребінки та компенсаційної місткості — це захистить від гідроудару.
Складність монтажу
Якщо порівнювати монтаж теплої підлоги обох типів за складністю, то можна сказати, що установлення водяного контуру займе набагато більше часу й зусиль у порівнянні з електричним.
Під які покриття укладається тепла підлога?
Кахель та тепла підлога — це ідеальне поєднання, адже це покриття швидко пропускає тепло та майже не втрачає його, потім його ефективно зберігає. Це дозволяє створити комфортну температуру в приміщенні.
Є свої тонкощі, як покласти електричну теплу підлогу під ламінат. Для цього використовується плівкова конструкція, що вкладається між шарами теплоізоляції. Це дозволяє теплу виходити на поверхню пластин, а не витрачатися на весь об’єм стяжки.
Для водяної системи використовують ламінат замкового типу з’єднання, він має клас зносостійкості 33–34 та оптимальну товщину 8 мм. Доцільно використовувати пробкову підкладку.
Як вибрати ламінат для теплої підлоги електричної? На матеріалі має бути відповідне маркування, клас зносостійкості 33–34, товщина не більше 8,5 мм, тип з’єднання — замковий.
Дуже часто встановлюють теплу підлогу під лінолеум. Цей матеріал добре пропускає та утримує тепло (за теплопровідними властивостями він перевищує паркет, але поступається керамічній плитці).
Взагалі встановлювати такі обігрівальні системи можна під будь-яке декоративне покриття, головне, щоб матеріал мав відповідне маркування.
Вартість
Як вибрати теплу підлогу за вартістю? Якщо укладати нагрівальний кабель у стяжку, тоді витрати будуть мінімальними. У якості супутнього обладнання використовується лише терморегулятор. Коли йдеться про водяну систему, то необхідно не тільки прокласти магістраль, але й під’єднати в якості супутнього обладнання гребінку та помпу, усе це необхідно інтегрувати в систему опалення.
Експлуатаційні витрати
Яка тепла підлога краща за експлуатаційними витратами? В експлуатації електрична система буде обходитися приблизно на рівні з водяною (якщо йдеться про стрижневі мати). Водяна система економніша за інфрачервону плівку, нагрівальний кабель, нагрівальні мати.
Можна влаштувати економну теплу підлогу з мінімальними витратами електрики, якщо правильно розрахувати потужність під конкретне приміщення та встановити терморегулятор. Розрахунок електричної теплої підлоги показує, що системи, що працюють за індивідуальним розкладом із програмованим термостатом, споживають на 70% менше електроенергії, ніж їх безперебійні аналоги. У середньому тепла електрична підлога буде споживати 110–170 Вт/годину (цей показник залежить від потужності системи, а також показника споживання).
Висновки
Таблиця допоможе зробити висновки, яка тепла підлога краща — електрична чи водяна.
Водяна тепла підлога | Електрична тепла підлога | |
Використання в багатоповерхових будинках | не дозволено | дозволено |
Використання в приватних будинках | дозволено | дозволено |
Надійність | однакова | однакова |
Довговічність | 30 років | 40 років і більше |
Складність монтажу | складний | простий |
Вартість | більша | менша |
Безпечність | витікання води із системи в разі аварії | самостійне вимкнення в разі аварії |
Експлуатаційні витрати | більш економічна | менш економічна |
Тож зрозуміло, що для квартири необхідно вибирати лише електричний варіант. Що стосується приватного будинку, то власники джерел альтернативної енергії (наприклад, сонячних батарей) надають перевагу системам електрообігріву, адже їм не треба платити за електроенергію. Звичайному домовласникові також дешевше встановити електричну теплу підлогу, ніж інтегрувати нові водяні магістралі у вже наявний контур опалення.