Планове чи аварійне відключення світла у багатьох випадках супроводжується нестабільністю напруги в електромережі. А це головна причина виходу з ладу чутливої побутової та офісної техніки. Як вберегти електроприлади від пошкодження під час відключення світла? Даємо відповідь у цій статті.
Що робити, коли світло вимкнули?
Алгоритм дій, коли відбулося планове чи аварійне вимкнення світла, має бути такий:
- перевірити вимикачі всіх освітлювальних приладів — вони повинні бути вимкнені;
- вимкнути усі побутові прилади з розеток;
- перевести вимикачі на лічильнику в положення «вимкнено».
Такі дії допоможуть захистити техніку від ймовірних перепадів напруги та короткого замикання.
Правила вмикання електроприладів після відновлення електроживлення
Коли відновлюється подача електрики, одночасно починає працювати багато приладів різної потужності. В результаті напруга в системі різко змінюється і замість стандартних 220 вольт показники можуть бути від 170 до 260 вольт, а то й більше.
В будинках зі старою електропроводкою в час відновлення електроживлення може вийти з ладу нульовий провідник. Коли таке стається, показники напруги різко підіймаються до 300 вольт, що згубно для більшості електротехніки.
Саме тому після відновлення подачі світла варто почекати приблизно 30 хвилин, і тільки тоді поступово під’єднувати побутову техніку до мережі. При цьому треба робити перерву в декілька хвилин між підключеннями різних приладів.
Що захистить техніку від стрибків напруги?
Аби захистити домашню чи офісну техніку від наслідків зміни вольтажу, необов’язково відстежувати кожне вимкнення світла й вручну відключати та підключати всі електроприлади. Достатньо лише дещо вдосконалити власну електросистему. А для цього знадобляться прилади, про які піде мова далі.
Реле напруги
Реле напруги — це пристрій, який встановлюють на вхідному кабелі перед автоматичними вимикачами. У випадку різкої зміни вольтажу пристрій спрацює й автоматично припинить подачу електроенергії далі по лінії. Тобто електроживлення в приміщенні відключиться.
Для ефективного захисту перед початком використання реле або, як його ще називають, відсікача напруги, необхідно налаштувати. Треба встановити максимально й мінімально допустимі показники напруги, при яких прилад повинен автоматично припиняти електропостачання. Після того як напруга в мережі повернеться до допустимої, електричне живлення відновиться.
Більшість моделей реле напруги коштують недорого, а їх встановлення дозволить захистити електротехніку від появи несправностей в результаті різкої зміни вольтажу в системі.
Стабілізатори напруги
Стабілізатор, або ж вирівнювач напруги — це прилад, який у випадку зміни вольтажу не припиняє електроживлення у приміщенні, а перетворює напругу на оптимальні 220 вольт (можлива незначна похибка). Такий пристрій більш зручний, ніж реле, у тих випадках, коли стрибки напруги відбуваються часто або ж показники вольтажу в системі стабільно завищені чи знижені (типова проблема для приватного сектору).
Існують різні типи стабілізаторів напруги:
- електромеханічні;
- електродинамічні;
- релейні;
- тиристорні та симисторні;
- інверторні.
Як вибрати стабілізатор напруги?
Моделі відрізняються за точністю стабілізації й швидкістю реакції на зміни в системі. Бувають однофазні (220 вольт) й трифазні (380 вольт). Вирівнювачі розрізняються за потужністю та способом під’єднання до системи. На OLX можна придбати доволі потужні моделі, здатні захистити від перепаду напруги всю техніку в домі чи офісі (за умови правильно вибраної потужності). Також бувають і дешевші варіанти — для захисту окремих найбільш чутливих приладів (газовий котел, холодильник, телевізор тощо).
Джерела безперебійного живлення
Різке вимкнення електрики може бути небезпечним для різних видів техніки, як-от газовий котел чи комп’ютеризовані системи. Вони перед вимкненням повинні пройти підготовчий етап.
В таких випадках у пригоді стане джерело безперебійного живлення (UPS).
Пристрій використовують як альтернативне джерело енергії, коли зникає електроживлення, зокрема й під час короткочасних відключень (світло зникає на декілька секунд чи хвилин). UPS захищає техніку від різких перепадів напруги, які бувають через відключення електроживлення, а також дозволяє деякий час користуватися приладами без електропостачання.
Джерела безперебійного живлення бувають різної потужності. Від цієї характеристики залежить, яку техніку і на який період можна під’єднати. Крім того, в деяких моделях передбачена можливість одночасного використання UPS із зовнішнім акумулятором. Так прилад зможе працювати автономно ще довше.
Сподіваємося, ця інформація допоможе вам вибрати, в який спосіб захистити побутову техніку від можливих несправностей через аварійні відключення світла.